Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Tarasy
Zaletą posiadania jednorodzinnego domu jest możliwość korzystania z tarasu. Sprawia on, że przez kilka ciepłych miesięcy w roku przestrzeń życiowa właścicieli powiększa się o dodatkowe metry. Im lepiej ta przestrzeń jest zaprojektowana i wykonana, tym intensywniej ją wykorzystują. Jak zatem zbudować „dobry” taras?

Latem taras może pełnić funkcję salonu lub jadalni
Latem taras może pełnić funkcję salonu lub jadalni
Jednym taras służy jako jadalnia, innym jako salon wypoczynkowy, jeszcze innym jako przytulny podcień przy wejściu do budynku. Aby był prawdziwie funkcjonalny musi mieć odpowiednią dla danej rodziny wielkość, korzystne położenie i orientację oraz zadaszenie. Ważnymi parametrami, przekładającymi się na jego późniejszą eksploatację, jest technologia budowy oraz staranne wykończenie i wyposażenie. Te ostatnie czynniki podkreślają wszyscy rozmówcy.

PLANOWANIE I LOKALIZACJA

Wielkość ma znaczenie
Przyjmuje się, że dla komfortu użytkowania taras powinien mieć co najmniej 10 m2 powierzchni, a ujmując to obrazowo – rozmiary pokoju. Długoletni właściciele domów podpowiadają jednak by, jeśli to możliwe, przeznaczyć na niego maksimum powierzchni. Chodzi nie tylko o to, by pomieścił komplet mebli jadalnych i wypoczynkowych oraz leżak i leżankę do opalania, ale również aby komunikacja na nim była swobodna i bezpieczna nawet dla rozbrykanych dzieci.

 

Warto wiedzieć, że na mały komplet mebli jadalnych potrzeba 5 m2 powierzchni (2,5 × 2,5 m), a na leżankę około 2 m2. Trzeba doliczyć miejsce na rośliny w donicach, ewentualnie na grill lub kominek, które muszą znaleźć się w odległości co najmniej 1,4 m od stołu. Wielu użytkownikom zamarzy się zbiornik wodny lub źródełko w ścianie, innym – otoczenie tarasem drzewa rosnącego przy domu. One również zajmą miejsce.

 

Kształt
Najlepiej gdy taras jest kwadratowy. Polecane są też inne zwarte kształty: prostokąty, koła lub ich wycinki. Należy unikać figur z kątami ostrymi. Planując kształt tarasu, trzeba uwzględnić ilość oraz rozmiary mebli i sprzętów potrzebnych do eksploatacji oraz warianty ich rozstawienia. Nie bez znaczenia są również materiały zaplanowane do budowy oraz wykończenia. Jeśli wybieramy płytki w kształcie kwadratu lub prostokąta, lepszy będzie taras geometryczny. Jeśli mają kształty nieregularne (na przykład ręcznie łupane kamienne płyty), taras może mieć bardziej fantazyjny kształt.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny