Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Dom na końcu drogi
Jeśli brać pod uwagę przynależność administracyjną, to dom Małgorzaty i Rafała należy do zabudowań Złejwsi Małej – miejscowości położonej pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. Tak naprawdę budynek stoi jednak na uboczu. – Kilkusetmetrowy odcinek gruntowej drogi prowadzi przez pola tylko do nas i do sąsiada z naprzeciwka – podkreśla Małgosia. - Dalej droga się kończy.
Dom na końcu drogi
Wcześniej mieszkaliśmy w bloku w bydgoskiej dzielnicy Fordon. To taka niezbyt malownicza „sypialnia” miasta – dosyć monotonne blokowisko z wielkiej płyty dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi – mówi Rafał znany na internetowym forum „Budujemy Dom” jako Cashpear z klanu „Agatka z garażem”. – Początkowo żadne z nas nie myślało o własnym domku. Uznawaliśmy, że wiążą się z tym duże koszty i masa kłopotów.

A jednak w pewnym momencie…

…kiedy pojawiło się trochę wolnej gotówki stwierdziliśmy, że kupimy działkę. Wtedy nie myśleliśmy jeszcze o żadnej budowie. Nasz krok nazwałbym raczej lokatą kapitału. Ale ponieważ decyzja została podjęta, to do zakupu przystąpiliśmy w sposób przemyślany. Z założeniem, że gdyby przyszło co do czego, to działkę będzie można bez problemów zagospodarować. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby teren nie był położony w mieście. Wymarzyliśmy sobie działkę leżącą blisko od Bydgoszczy, gdzieś w kierunku na Toruń, z którym jestem związany zawodowo. Zaczęliśmy od miejscowości Czarnowo. Niestety, niewielka odległość od miasta powodowała, że ceny działek oscylowały w granicach 100 tysięcy za 700 metrów kwadratowych…

 

Ale najgorsze było to, że oferowane tam tereny położone były blisko uczęszczanej trasy numer 80. Hałas i spaliny… nie dla takich „atrakcji” ludzie wyprowadzają się na wieś – dodaje Małgorzata. – Rozszerzyliśmy zatem obszar poszukiwań. – Przetrząsaliśmy głównie Internet – wspomina Cashpear. – Działka, na której stanął później nasz dom, wpadła nam w oko, ponieważ była uzbrojona, a w dodatku miała gotowy projekt z pozwoleniem na budowę. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce okazało się, że teren jest atrakcyjnie położony… las w pobliżu, cisza. Efekt był taki, że za sumę niewiele przekraczającą 100 tysięcy złotych, w połowie 2009 roku kupiliśmy trzy tysiące metrów kwadratowych. Różnica ceny ogromna w stosunku do Czarnowa, a odległość… około sześciu kilometrów!

Marek Żelkowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny