Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Wszystko o ramach z PVC
Okno z PVC może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych elementów. Wszelkiego rodzaju kształtowniki główne i dodatkowe, wzmocnienia, elementy okuć, uszczelki, podkładki, śrubki oraz okleiny i szyby tworzą skomplikowany współzależny zbiór, który decyduje o walorach użytkowych i trwałości całego okna.

Wszystko o ramach z PVC
(fot. Bertrand Vision)
Kupując samochód, rzadko kiedy interesujemy się rodzajem materiałów, z jakich jest on zbudowany. Najczęściej interesują nas informacje: ile spala, jak szybko jeździ, jaką ma gwarancję itp. parametry użytkowe.

 

Przy zakupie okien nie powinny nas interesować właściwości materiałów, z jakich okno jest zbudowane, ale właśnie parametry użytkowe, jakie dzięki zastosowaniu tych materiałów owo okno ma. Powinien nas więc interesować współczynnik przenikania ciepła takiego okna (ale całego okna!), poziom izolacyjności dźwiękowej (Rw) czy zdolność do przepuszczania energii słonecznej (Solar Factor). Tymczasem jakże często wchodzimy ze sprzedawcami w niepotrzebne dyskusje o rodzaju profili, marce okuć czy liczbie komór.

 

No, ale jeśli już mamy wewnętrzną potrzebę rozmowy o profilach tworzywowych w oknach, to dowiedzmy się przynajmniej, z czym możemy mieć do czynienia. Okna z PVC mogą być i są wykonywane z kształtowników różnych systemów, występujących w ponad 120 różnych odmianach ramowych.

 

System profili okiennych jest zbiorem kształtowników o jednakowych lub bardzo zbliżonych właściwościach fizykochemicznych i technicznych, służącym do tworzenia konstrukcji okiennych, produkowanym przez lub na zlecenie właściciela systemu (firmy systemowej/systemodawcy).

 

Ramowa odmiana systemu profili okiennych to podzbiór kształtowników okiennych występujący w obrębie systemu, o specyficznych jednostkowych właściwościach, budowie i wymiarach, służący do tworzenia określonych konstrukcji okiennych. Przedstawiamy te, skądinąd uproszczone, definicje „systemu profili” i „ramowej odmiany systemu profili” ze względu na to, że wielu inwestorów próbuje dokonywać porównań otrzymywanych ofert na okna PVC, właśnie pod kątem odrębnej oceny właściwości kształtowników okiennych lub innych części składowych okna. Pytania, czy lepsze są okna z profilu X czy z profilu Y, słyszymy codziennie.

 

Takie porównania nie są niemożliwe, ale wymagają olbrzymiej rzeczywistej wiedzy technicznej, którą nabywcy okien w większości nie dysponują, dlatego samodzielne dokonywanie tego typu porównań prowadzi często do prób oceny rzeczy w gruncie rzeczy nieporównywalnych, a tym samym zamiast ułatwić, utrudnia podjęcie dobrej decyzji o zakupie.

 

Każde okno PVC to kombinacja:

  • kształtowników (profili) okiennych, a w tym ramy ościeżnicy, ramy skrzydła, ramy słupka i listwy przyszybowej;
  • stalowych kształtowników wzmacniających;
  • szyb zespolonych;
  • okuć obwiedniowych;
  • uszczelek przylgowych, przyszybowych, środkowych i płaskich.

 

Robert Klos

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny