Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Narzędzia do trawnika
Zakładanie i późniejsza pielęgnacja trawnika wymaga używania różnorodnych narzędzi. Należy je starannie dobrać, ponieważ w ogrodzie wykorzystuje się je najczęściej. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na ich jakości. Narzędzia z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów i wykonane z nowoczesnych materiałów. Ułatwią więc prace i na pewno posłużą dłużej.

Teleskopowy szpadel ostry
Teleskopowy szpadel ostry fot. Fiskars)
Wybierając narzędzia do założenia i pielęgnacji trawnika, przede wszystkim należy kierować się jego wielkością i własnymi możliwościami (fizycznymi i finansowymi). Najogólniej ujmując, w małych ogrodach zazwyczaj stosuje się narzędzia ręczne, w średnich – ręczne i z napędem elektrycznym, natomiast w dużych – z napędem spalinowym.

 

Bezcelowe jest kupowanie nadmiernej ilości narzędzi. Jeśli sami nie radzimy sobie z ich doborem, lepiej poprosić wykwalifikowanego sprzedawcę o konsultację. Z pewnością pomoże dopasować ich wielkość i ciężar do naszych potrzeb i możliwości.

 

Warto pamiętać, że zbyt ciężkie, albo zbyt małe, będą utrudniać i wydłużać prace. Oto jakich narzędzi najczęściej używa się w kolejnych fazach zakładania trawnika i w trakcie późniejszej jego pielęgnacji.

DO PRZEKOPYWANIA

Szpadel z owalnie lub trójkątnie zaostrzonym końcem oraz tak zwane widły amerykańskie przydadzą się nie tylko podczas zakładania ogrodu i trawnika. Będą służyły do wykonywania wielu prac pielęgnacyjnych przez następne lata. Z tego powodu od razu warto je dostosować do rodzaju gleby. Gleby ciężkie i mokre wymagają narzędzi o mocnej i odpowiednio profilowanej budowie. Na gleby lekkie nadają się narzędzia delikatniejsze. Podczas zakupu szpadla warto zwrócić uwagę na trzonek (dobrze gdy jest ergonomicznie wyprofilowany i wykonany ze stali szlachetnej, a nie z drewna) oraz na szerokość blachownicy. Wąską blachownicę wybieramy do małych ogrodów i lekkich gleb. Szeroką – do średnich i dużych.

 

W założeniu trawnika na dużej powierzchni pomoże glebogryzarka z napędem spalinowym. Spulchni glebę na głębokość do 25 cm i szerokość od 30 do 60 cm. Ale nie tylko. Wszelkiego rodzaju elektryczne lub spalinowe glebogryzarki i kultywatory służą również do mieszania z macierzystym gruntem nawozów organicznych (kompostu, obornika) i mineralnych.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny