Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Orynnowanie
Jest wiele gotowych systemów rynnowych: z PVC, stali, aluminium, miedzi, a ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jednak staranności. Niewłaściwe wykonanie orynnowania wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji domu, a nawet z zawilgoceniem ścian.

Orynnowanie
(fot. Plannja)
Orynnowanie dachu, tarasu, balkonu chroni ściany domu przed zamoknięciem. Właściwy dobór rynien i rur spustowych jest szczególnie ważny, gdy dach ma tylko nieznacznie wystające okapy, bo wtedy ściekająca woda może spowodować głębokie zawilgocenie muru. Takie zawilgocenie skutkuje niszczeniem elewacji oraz umożliwia rozwój grzybów wewnątrz domu.

 

Zawilgocenie wywołane nieszczelnością systemu rynnowego jest szczególnie groźne w okresie zimowym, gdy woda zamarza, doprowadzając do destrukcji elementów budynku.

 

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Jeśli takich informacji nie ma lub chcemy zmienić np. rozmieszczenie odpływów, przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można dobrać rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

 

Zależnie od warunków, wodę opadową można odprowadzać na powierzchnię działki, do własnego zbiornika lub do sieci kanalizacyjnej. W żadnym z tych przypadków woda nie może tworzyć kałuż czy grozić zawilgoceniem ścian budynku.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny