Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Wybieramy projekt
Czym się kierować przy wyborze projektu i jak go twórczo zaadaptować do własnych potrzeb? Pouczające przykłady jak sobie z tym radzą inni można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”. Łączą one osoby budujące dom według identycznego projektu. Oto interesujące case study – doświadczenia osób budujących dom według bardzo popularnego projektu LEO I i II. http://forum.budujemydom.pl/LEO-I-i-II-DOMUS-t3085.html

Dlaczego LEO?

Wybieramy projekt
(rys. Pracownia Projektowa DOMuS)
Wybrałem ten projekt ze względu na prostotę budynku, a zarazem jego ładny wygląd – mówi mieszkaniec okolic Wrocławia, znany na internetowym forum „Budujemy Dom” jako Cezarx. – Dach dwuspadowy wygląda elegancko i jest przy tym tani w wykonaniu. Dużą rolę odegrało również dobre rozplanowanie pomieszczeń. Dodatkowy pokój na parterze przy metrażu budynku ok.130 m2 to też naprawdę rzadkość. Ważna była również spiżarka przy kuchni i kotłownia za garażem. Z całą pewnością wpływa to na czystość w domu, jeśli inwestor decyduje się eksploatować kocioł na paliwo stałe.

 

Krzysiek J, z Zabrza podkreśla natomiast: – Dokonując wyboru, mieliśmy pewne założenia minimalne dotyczące ilości izb, sanitariatów, garaży itp. I projekt LEO spełnił je w 100% przy najmniejszej powierzchni mieszkalnej. Miał ponadto prostą, klasyczną formę, a wykonanie dachu było nieskomplikowane.

 

LEO, który wybrałam, to wersja: odbicie lustrzane z garażem jednostanowiskowym. Powodów przemawiających za wybraniem tego projektu było kilka – stwierdza PaniSmith z Krakowa. – Przede wszystkim zdecydowały wymiary działki. Jest niewielka – jak to najczęściej w mieście – domek musiał być zatem również niewielki i o prostej konstrukcji. Projekt, o którym rozmawiamy spełnia te kryteria. Ma dwuspadowy dach, nierozbudowaną bryłę, bez wykuszy, balkonów i tym podobnych elementów, które obniżają ekonomię ogrzewania, podwyższają koszty budowy i niosą za sobą ryzyko remontów – wykusze i zaciekające balkony… Ważnym kryterium wyboru był również metraż domu. Miał być niewielki, aby koszty ogrzewania nie stanowiły poważnego obciążenia dla domowego budżetu.

 

Jesteśmy dopiero na etapie wybierania projektu, ale na 99% zdecydujemy się na Leo I/II – mówi Angelika z gminy Kleszczów w pobliżu Bełchatowa. – Szukaliśmy bowiem domu parterowego z poddaszem użytkowym, prostego w budowie, taniego w eksploatacji. Bez udziwnień architektonicznych, z dachem dwuspadowym lub kopertowym. Istotny był rozkład pomieszczeń: na parterze kuchnia ze spiżarnią, salon z jadalnią, łazienka z prysznicem i dodatkowy pokój w charakterze gabinetu lub pokoju gościnnego. Oprócz tego garaż (nie zdecydowaliśmy jeszcze, ile stanowisk) z sąsiadującym pomieszczeniem gospodarczym – kotłownią. Na poddaszu trzy sypialnie – z czego jedna główna – nasza, z możliwością wydzielenia garderoby, jedna duża łazienka, jakieś pomieszczenie służące jako pralnia, ewentualnie mały składzik. Projekt Leo I/II spełnia wszystkie te wymogi.

 

Marek Żelkowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny