Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012

Konstrukcja dachu

Dach nie bez powodu nazywany jest piątą fasadą – jego forma oraz barwa pokrycia powinny w harmonijny sposób komponować się z elewacją oraz elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Jednak wygląd dachu zależy nie tylko od wizji architekta i naszej fantazji, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kształt dachu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia, a nawet kolor.

Szkielet dachu

Konstrukcja dachu
(fot. Klöber)
Każdy projekt architektoniczno-budowlany zawiera dokładny opis konstrukcji dachowej, a jej ewentualne zmiany, dotyczące np. innego rozstawienia czy przekroju elementów konstrukcyjnych, powinny być konsultowane z projektantem.

 

Dachy spadziste

 

Domy jednorodzinne w większości przykrywają dachy spadziste oparte na drewnianej konstrukcji zwanej więźbą dachową.

 

Konstrukcje ciesielskie. Rodzaj układu konstrukcyjnego więźby, zwany też ustrojem dachowym, jest skorelowany z rozpiętością i kształtem dachu. W praktyce stosowane są dwa ustroje: krokwiowo-jętkowy oraz płatwiowo-kleszczowy. Należą one do tzw. konstrukcji ciesielskich, w których projektuje się jedynie podstawowe elementy nośne. Obydwa ustroje mogą występować jednocześnie na jednym budynku, zwłaszcza gdy ma skomplikowaną formę.

 

Więźba krokwiowo-jętkowa jest najczęściej stosowana, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 7 m. Charakteryzuje się brakiem podpór pośrednich. Cała konstrukcja spoczywa na belkach – murłatach, zakotwionych do ścian zewnętrznych domu. Ustrój taki pozwala na swobodne zagospodarowanie przestrzeni pod dachem, a jętka spinająca krokwie może pełnić jednocześnie funkcję konstrukcji nośnej dla sufitu najwyższej kondygnacji.

 

Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa pozwala na przykrycie budynku o większej rozpiętości, ale wymaga ustawienia dodatkowych podpór w postaci słupów lub ścianek. Na nich spoczywają bowiem tzw. płatwie, czyli belki stanowiące dodatkowe podparcie dla krokwi. Te dodatkowe podpory ograniczają swobodę rozplanowania wnętrz poddasza i wymagają zwiększenia wytrzymałości stropu w miejscu ich ustawienia.

 

Konstrukcje inżynierskie. Niekiedy zamiast tradycyjnej więźby ciesielskiej montowane są tzw. konstrukcje inżynierskie w postaci gotowych dźwigarów prefabrykowanych, składających się z płaskich bądź przestrzennych elementów nośnych. Rozwiązanie takie stosuje się głównie w domach z nieużytkowym poddaszem, gdyż można wówczas zastosować tzw. wiązary kratowe, na które zużywa się znacznie mniej drewna.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!