Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012

Akcesoria dachowe

Dach to nie tylko konstrukcja nośna i pokrycie. To także wiele mniejszych elementów nazywanych „akcesoriami”. I chociaż dach będzie wykonany z bardzo dobrych, często kosztownych materiałów, to brak lub niewłaściwy dobór akcesoriów może bardzo wiele zepsuć. Za to ich właściwe zastosowanie znakomicie ułatwia niektóre prace, np. wykonanie przejść instalacyjnych przez połać dachu.

Akcesoria dachowe
(fot. Klöber-HPi Polska)
Często drobne elementy i szczegóły wykonania decydują o trwałości elementów domu. Przykładowo dziś już nikt chyba nie wątpi, że ułożoną w dachu izolację z wełny mineralnej trzeba zabezpieczyć folią paroizolacyjną. Podobnie odpowiednio dobierając akcesoria dachowe, zapewnimy sobie jego bezproblemową eksploatację przez wiele lat. A naprawa wadliwego dachu to prawie zawsze niebagatelny wydatek.

Wentylacja połaci

Poza bardzo nielicznymi wyjątkami dachy w domach jednorodzinnych wykonuje się jako wentylowane, czyli takie, w których powietrze, przepływając przez zaprojektowane szczeliny, usuwa nadmiar wilgoci połaci dachowych. Inaczej mokra termoizolacja z wełny mineralnej straciłaby swe ciepłochronne właściwości, a drewniana więźba zaczęła gnić. Jednak by wentylacja była skuteczna, trzeba zapewnić ruch powietrza w szczelinach, i muszą one przebiegać przez całą połać – od okapu do kalenicy. Niezbędne jest oczywiście zapewnienie drożności obu krańców szczeliny – wlotu i wylotu. Często nie jest to łatwe. Stopień trudności wykonania wentylacji połaci zależy od:
  • spadku dachu. Im jest mniej stromy, tym trudniej;
  • kształtu dachu. Duża liczba koszy, załamań, lukarn itd. oznacza trudności;
  • rodzaju pokrycia. Dachówki nie są barierą dla przenikania pary wodnej, bo na ich połączeniach pozostają szczeliny. Za to pokrycia blaszane tworzą praktycznie nieprzepuszczalną warstwę.
Podstawowe elementy umożliwiające wentylację to specjalne taśmy umieszczane w okapie oraz w kalenicy. Przepuszczają powietrze, a równocześnie zapobiegają nawiewaniu do szczeliny śniegu i deszczu oraz są barierą dla ptaków. Jednak w dachach o skomplikowanym kształcie różne elementy, np. lukarny, przerywają ciągłość szczelin wentylacyjnych. Wówczas stosuje się rozmaite wywietrzniki – „kominki” i dachówki wentylacyjne. Tworzą one po prostu dodatkowe wloty lub wyloty powietrza, tak by jego ruch był możliwy.

 

Jeśli stosujemy folie wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności, deskowanie kryte papą lub „deskowanie” wykonane jest z płyt OSB, wiórowych albo sklejki, to konieczne jest wykonanie dwóch szczelin wentylacyjnych: dolnej pomiędzy ociepleniem a folią (lub deskowaniem) oraz górnej między folią a pokryciem. W tym przypadku zastosowanie kominków wentylacyjnych to często jedyny sposób zapewnienia ruchu powietrza w dolnej szczelinie.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!