Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Odkurzacz centralny
Żaden tradycyjny odkurzacz nie zapewni równie cichego, wygodnego i higienicznego sprzątania, jak instalacja odkurzania centralnego. Jej montaż to wprawdzie spory wydatek (rzędu kilku tysięcy złotych), ale można go przeprowadzić w dwóch odległych w czasie etapach, montując jednostkę centralną dopiero po przeprowadzce.

Odkurzacz centralny
(fot. Beam)
Instalację centralnego odkurzania tworzy jednostka centralna – najdroższy element systemu, gniazda ssawne, łączące je rury, przewody sterujące oraz akcesoria do sprzątania. Pracująca jednostka wytwarza podciśnienie, które zasysa zanieczyszczenia z czyszczonych powierzchni i trafiają one do jednostki przez rurociąg. Centralne odkurzanie to rentowna inwestycja, ale pod warunkiem że poszczególne jego elementy są właściwie dobrane, a instalacja fachowo wykonana według projektu.

Co oferują producenci?

Jednostki centralne
Dostępne na rynku odkurzacze różnią się wielkością, rozwiązaniami konstrukcyjnymi (kompakt albo split), metodą filtracji powietrza (workowa lub cykloniczna), parametrami technicznymi, okresem gwarancji oraz ceną.

 

Split. Jednostki centralne typu split to modele, w których silnik jest oddzielony od reszty elementów urządzenia, tzn. umieszczony jest w osobnej obudowie.

 

Kompakt. Większość dostępnych odkurzaczy to jednostki kompaktowe, w których wszystkie elementy wyposażenia, tj. silnik, filtry i zbiornik na zanieczyszczenia, znajdują się w jednej obudowie. Odkurzacze te są łatwe w obsłudze i nie zajmują wiele miejsca. Jednostki kompaktowe mogą być wyposażone w worek papierowy jednorazowego użytku lub mieć cykloniczną separację zanieczyszczeń. W przypadku worka papierowego zanieczyszczenia zbierane są podobnie jak w tradycyjnych przenośnych odkurzaczach – im więcej zanieczyszczeń w worku, tym siła ssąca mniejsza.

 

Droższym rozwiązaniem jest cykloniczna separacja zanieczyszczeń w miarę zapełniania filtra nie spada siła ssąca odkurzacza, a do czyszczenia powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa (odrzucone przez nią cięższe od powietrza cząsteczki kurzu zsuwają się w dół do zbiornika, zaś pozostały kurz wydostaje się na zewnątrz).

 

Udoskonalona wersja tego rodzaju separacji zawiera także filtr: worek odwrócony lub filtr stały.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny