Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Ściany działowe
Ściany działowe pełnią rolę przegród wydzielających wnętrza. Nie są elementami konstrukcyjnymi przenoszącymi obciążenia od innych części domu, ale muszą mieć określone parametry, aby korzystanie z poszczególnych pomieszczeń było komfortowe.

Odpowiednie parametry

Ściany działowe
(fot. Lafarge)
Parametry ścian działowych powinny być adekwatne do funkcji pomieszczeń. W szczególności chodzi o takie cechy przegród jak:
  • termoizolacyjność,
  • izolacyjność akustyczna,
  • ochrona przed przenikaniem wilgoci,
  • odporność na obciążenie zawieszanych
  • przedmiotów i urządzeń (ważną kwestią
  • jest ciężar montowanych drzwi).
Formalne wymagania co do ścian działowych w domach jednorodzinnych dotyczą jedynie odpowiedniej izolacyjności akustycznej:
  • 30 dB dla przegród między pokojami;
  • 35 dB dla ściany oddzielającej łazienkę.
Normy te spełniają praktycznie wszystkie rodzaje przegród, ale często takie parametry nie zadowalają domowników. Dobrego wyciszenia wymagają szczególnie ściany oddzielające sypialnię od łazienki, z której korzysta kilka osób, czy pokój osoby muzykującej. Odpowiednia konstrukcja ściany i materiały użyte do jej budowy pozwalają uzyskać tłumienie na poziomie 55 dB – w przypadku ściany warstwowej. Izolacyjność akustyczna przegrody jednowarstwowej zależy głównie od jej masy powierzchniowej – im cięższy materiał, tym lepsze wyciszenie. Jednak poprawianie izolacyjności akustycznej poprzez zwiększanie masy nie zawsze jest możliwe ze względu na zbyt duże obciążenie stropu i wysokie koszty.

Zgodnie z projektem

Ściany działowe stanowią obciążenie stropów i podłóg na gruncie. Jeśli więc w użytkowanym domu decydujemy się na postawienie przegrody z materiałów o masie powierzchniowej przekraczającej 100 kg/m2, konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości stropu i ewentualne jego wzmocnienie w miejscu przebiegu ściany. W nowych domach nie ma tego problemu, bo projekt przewiduje odpowiednie wzmocnienie stropu w miejscu, gdzie planowane jest umieszczenie takiej ściany.

 

Jeśli w użytkowanym domu planujemy przesunąć ścianę działową, to należy to skonsultować z projektantem lub we właściwym miejscu zbudować przegrodę o małym ciężarze.

 

W zamieszkanych domach nie zawsze można dokładnie ocenić konstrukcję stropową, dlatego w przypadku budowy nowych przegród najlepiej zdecydować się na system lekkiej zabudowy.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje