Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Okna z PVC
Zakup okien z PVC to poważna inwestycja. Jasne, że ma być ładnie, widno, ciepło i cicho. Ale jakie w związku z tym wybrać szyby, jak rozumieć parametry techniczne okien i co koniecznie powinno się znaleźć w ich wyposażeniu standardowym – tego lepiej dowiedzieć się przed porównywaniem ofert.

Okna z PVC
(fot. Oknoplast)
Zadaniem producentów była wycena okien z PVC – dwuskrzydłowych, o popularnych wymiarach 1465 × 1435 mm, a jeśli producent nie miał w ofercie takich okien, wycena miała dotyczyć produktu o wymiarach możliwie najbliższych do założonych. Podane przez producentów detale przedstawiamy i wyjaśniamy w tekście, a wyceny i opisy – w tabelach. Wybór należy do Państwa.

Profile…

...klasa, wymiary i liczba komór
Producentów poprosiliśmy o dokładne opisanie ramiaków, czyli potocznie mówiąc – ram, w branży okiennej nazywanych profilami. Mają one budowę komorową. Jeśli przecięlibyśmy je w poprzek, zobaczylibyśmy od 3 do 8 otworów o mniej lub bardziej regularnych kształtach: mniejsze – bliżej krawędzi – i większe – w środku. W tych środkowych są najczęściej umieszczone usztywnienia z kształtowników stalowych.

 

Jednak, wbrew obiegowej opinii, nie zawsze jest tak, że im więcej komór, tym lepiej. Zwiększanie liczby komór powyżej 5, jeśli nie towarzyszy mu zwiększenie głębokości profilu, może nawet pogorszyć sztywność i właściwości termoizolacyjne ramiaków. Profile pięciokomorowe są rozsądnym rozwiązaniem. W prezentacjach przysłanych przez producentów najczęściej pojawiają się okna pięcio-, czasami sześciokomorowe. Okien dwukomorowych już się nie produkuje, dlatego jeśli znajdziemy takie na rynku, może to być model sprzed kilku lat: lepiej takiego nie kupować. Profile siedmio- i ośmiokomorowe przeznaczone są do domów pasywnych.

 

Klasa profili. Zależnie od grubości ścianek konstrukcyjnych profile klasyfikuje się następująco:
  • powyżej 2,8 mm – klasa A (najlepsza);
  • nie mniej niż 2,5 i nie więcej niż 2,8 mm – klasa B;
  • poniżej 2,5 mm – klasa C.
Wymiary przekroju profili. Szerokość przekroju profili ma istotny wpływ na wygląd okna, jeśli jest nadmierna – przydaje mu „ciężkości” i zabiera światło. Dużo ważniejszym parametrem jest jednak głębokość profili – wpływa zarówno na izolacyjność akustyczną i cieplną (o tym dalej), jak też na sztywność okna. Głębokość profili zależy od liczby komór.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny