Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Nawierzchnie i ogrodzenia
Zarówno wśród materiałów ogrodzeniowych, jak i na nawierzchnie ogrodowe znajdziemy tańsze oraz te z wyższej półki, tradycyjne i nowoczesne. Rzecz jednak w tym, by dobrać je tak, aby współgrały ze sobą i pasowały do charakteru ogrodu oraz do bryły i podmurówki domu.

Nawierzchnie standardowe i mniej...

Nawierzchnie i ogrodzenia
(fot. Semmelrock)
Sposobów na wykończenie ogrodowych traktów jest wiele. Oprócz powszechnej kostki betonowej, do wyboru mamy wiele innych materiałów. Do mniej standardowych należą te umożliwiające wykonanie nawierzchni z prześwitami, w których możemy zasiać trawę, betonowe imitacje drewna i kamienia, kruszywo wymieszane z żywicą oraz beton z dodatkiem kruszywa i pigmentu.

 

BRUK

 

Betonowy. Najpopularniejszym materiałem do utwardzania ścieżek i podjazdów jest betonowa kostka brukowa – materiał stosunkowo niedrogi i trwały. Ułożona z niego nawierzchnia, dzięki wypełnionym piaskiem szczelinom, nie zatrzymuje wody. Oferta kostki betonowej jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy prostoty, jak i odważnych aranżacji.

 

Od stopnia nasiąkliwości bruku zależy jego podatność na zabrudzenie. Nasiąkliwość kostki dobrej jakości jest niewielka dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. Tańszą kostkę warto zabezpieczyć poprzez stosowanie impregnatów powierzchniowych – zabezpieczony bruk łatwiej utrzymać w czystości, jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor.

 

Kamienny. Bruk ten zazwyczaj ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska). Występuje w wielu kolorach. Na nawierzchnie ścieżek i podjazdów najlepiej nadają się skały twarde i nienasiąkliwe – granit i bazalt. Pamiętajmy jednak, że bruk bazaltowy po deszczu staje się śliski i najlepiej stosować go jako dodatek kompozycyjny. Mniej trwałe, ale bardzo efektowne są: piaskowiec i wapień.

 

Ogrodowe nawierzchnie można wykonać także z kamieni polnych o płaskiej powierzchni.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny