Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Nawierzchnie i ogrodzenia
Zarówno wśród materiałów ogrodzeniowych, jak i na nawierzchnie ogrodowe znajdziemy tańsze oraz te z wyższej półki, tradycyjne i nowoczesne. Rzecz jednak w tym, by dobrać je tak, aby współgrały ze sobą i pasowały do charakteru ogrodu oraz do bryły i podmurówki domu.

Nawierzchnie standardowe i mniej...

Nawierzchnie i ogrodzenia
(fot. Semmelrock)
Sposobów na wykończenie ogrodowych traktów jest wiele. Oprócz powszechnej kostki betonowej, do wyboru mamy wiele innych materiałów. Do mniej standardowych należą te umożliwiające wykonanie nawierzchni z prześwitami, w których możemy zasiać trawę, betonowe imitacje drewna i kamienia, kruszywo wymieszane z żywicą oraz beton z dodatkiem kruszywa i pigmentu.

 

BRUK

 

Betonowy. Najpopularniejszym materiałem do utwardzania ścieżek i podjazdów jest betonowa kostka brukowa – materiał stosunkowo niedrogi i trwały. Ułożona z niego nawierzchnia, dzięki wypełnionym piaskiem szczelinom, nie zatrzymuje wody. Oferta kostki betonowej jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy prostoty, jak i odważnych aranżacji.

 

Od stopnia nasiąkliwości bruku zależy jego podatność na zabrudzenie. Nasiąkliwość kostki dobrej jakości jest niewielka dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. Tańszą kostkę warto zabezpieczyć poprzez stosowanie impregnatów powierzchniowych – zabezpieczony bruk łatwiej utrzymać w czystości, jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor.

 

Kamienny. Bruk ten zazwyczaj ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska). Występuje w wielu kolorach. Na nawierzchnie ścieżek i podjazdów najlepiej nadają się skały twarde i nienasiąkliwe – granit i bazalt. Pamiętajmy jednak, że bruk bazaltowy po deszczu staje się śliski i najlepiej stosować go jako dodatek kompozycyjny. Mniej trwałe, ale bardzo efektowne są: piaskowiec i wapień.

 

Ogrodowe nawierzchnie można wykonać także z kamieni polnych o płaskiej powierzchni.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny