Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2012
Zakładanie trawnika
Dla ogrodników niedoścignionym wzorcem są trawniki brytyjskie. To od Anglików cały świat uczył się, jak zakładać i pielęgnować murawę. Co prawda przekornie twierdzą, że aby była nieskazitelnie piękna, trzeba ją kosić, podlewać i nawozić przez… 300 lat. Ale na szczęście nie musimy obecnie aż tak długo czekać, wiedząc, że sekret pięknego i zdrowego wyglądu trawnika tkwi w doskonale przygotowanym podłożu! Możemy go założyć sposobem tradycyjnym, z siewu, albo nowocześniejszą metodą, z rolki.

Zakładanie trawnika
(fot. Bosch)
To prawda, że prawidłowe zakładanie trawnika jest pracochłonne i kosztochłonne. No cóż, bez pracy nie ma kołaczy! To znane ludowe porzekadło dotyczy również ogrodu. Pociechą są liczne przykłady na to, że choć klimat w Polsce różni się od klimatu Wielkiej Brytanii, w uprawie trawnika również osiągamy sukcesy.

 

Kluczowe są prace przed, w czasie i zaraz po jego założeniu. Im mniej popełnimy błędów w fazie lokalizacji trawnika, przygotowania podłoża, podczas doboru mieszanki trawnikowej i kolejnych prac – tym będzie lepiej wyglądał i ułatwi nam na długo pielęgnację.

Po co nam trawnik?

Ze względu na czasochłonną i drogą pielęgnację niektórzy ogrodnicy zalecają zmniejszenie powierzchni trawnika do niezbędnego minimum. Jednak nie należy całkowicie z niego rezygnować. Architekci krajobrazu są zgodni co do tego, że trawnik powinien istnieć w każdym ogrodzie, co więcej – stanowić jego integralną część, ponieważ spełnia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim wprowadza do ogrodu ład i jednocześnie podkreśla inne elementy – kompozycje bylin oraz krzewów i drzew ozdobnych, kształt rabat i tak zwanej małej architektury ogrodowej. Znacząco poprawia estetykę ogrodu oraz wydłuża jego perspektywę.

 

Prawidłowo pielęgnowany, pozytywnie wpływa na mikroklimat. Trudno mu odmówić walorów praktycznych, bo jest dla użytkowników miejscem zabaw, uprawiania sportów i wszelkich innych odmian relaksu czynnego lub biernego.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny