Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Schody wewnętrzne

Schody to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Oprócz ceny, wyglądu i etapu budowy domu, na jakim dane schody się wykonuje, pod uwagę weźmy ich bezpieczeństwo oraz to, czy są ciche.

Schody wewnętrzne
(fot. Rintal)

Już na etapie projektu domu trzeba określić rodzaj schodów: czy będą wykonywane z betonu, czy też zamówimy tzw. schody gotowe – drewniane lub metalowe. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były te pierwsze – żelbetowe, ale w ostatnich latach na rynku pojawiły się schody gotowe, czyli modułowe, które można dopasować do każdego domu, na każdy wymiar. Wystarczy wybrać z katalogu producenta odpowiadający nam model. Pomimo to schody betonowe nadal mają swoich zwolenników, a to dzięki licznym zaletom, z których najważniejszą jest wysoka wytrzymałość.

Kiedy montować?

Schody żelbetowe wykonuje się na etapie stanu surowego domu (zbrojenie schodów łączy się bowiem z konstrukcją domu – ze stropem lub ścianami), dzięki czemu można z nich korzystać już podczas budowy domu, a swobodna komunikacja między kondygnacjami jest wtedy bardzo pożądana.

 

Modułowe schody drewniane lub stalowe montuje się w budynku dopiero w trakcie jego wykańczania (na czas budowy domu najlepiej zlecić wykonanie tymczasowych schodów drewnianych z surowych desek sosnowych; nie muszą być piękne, ale za to powinny być mocne i stabilne). Mają konstrukcję samonośną, nie wymagają więc dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Dzięki temu doskonale nadają się do domów modernizowanych.

Ile trwa montaż?

Budowa schodów betonowych nie jest skomplikowana, ale czasochłonna. Choć betonowanie trwa zwykle jeden dzień, należy odczekać jeszcze co najmniej 2–3 tygodnie, zanim będzie można na schody wejść.

 

Montaż schodów modułowych trwa dwa–trzy dni i od razu są gotowe do użytkowania. Odpowiednio docięte moduły są przywożone na budowę i składane w całość (niektóre można montować samodzielnie). Dość długo jednak oczekuje się na zamówienie – kilka tygodni. Przed zamówieniem schodów doradca techniczny musi zmierzyć miejsce przewidziane na schody i możliwość mocowania do stropów i ścian.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny