Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Perspektywiczny dla rozwojowej rodziny
Zanim Anna i Piotr zdecydowali się na zakup parceli, najpierw długo sprawdzali, czy będzie to dla nich bezpieczny i korzystny zakup. Mieli ku temu kilka poważnych powodów.

Właściciele szukali w katalogach projektów budynków o zwartej bryle (łatwej do ogrzania) i z dwuspadowym dachem (tańszym w budowie). Powiększyli jednak garaż, który w projekcie mieścił jeden samochód. Nad garażem powstało dodatkowe pomieszczenie rodzinne
Właściciele szukali w katalogach projektów budynków o zwartej bryle (łatwej do ogrzania) i z dwuspadowym dachem (tańszym w budowie). Powiększyli jednak garaż, który w projekcie mieścił jeden samochód. Nad garażem powstało dodatkowe pomieszczenie rodzinne
Anna i Piotr szukali działki w niedobrym dla kupców okresie. W 2006 i następnym roku działki drożały, ponieważ był na nie ogromny popyt. Długo nie mogli znaleźć ziemi, więc kiedy kolega zawiadomił ich, że w pobliżu jego domu jest parcela do sprzedania, od razu pojechali ją obejrzeć.

 

Posesja znajdowała się na nieuzbrojonym polu, 300 metrów od głównej drogi, a na dodatek jej część leżała w tak zwanym „obszarze uciążliwości od napowietrznej linii energetycznej”. Wskutek bliskiego przebiegu sieci energetycznej dom mógł stanąć tylko w określonym miejscu posesji, nie bliżej niż 15 m od linii i ten fakt w oczywisty sposób ograniczał właścicielom pole manewru na własnym terenie. Annę i Piotra bardziej zainteresowało jednak, jaki wpływ na użytkowników będzie wywierać bliskość takiej linii. Słowem, czy będzie bezpieczna dla zdrowia.

Kontrowersyjna linia energetyczna

Jako absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej pan Piotr podszedł do tematu czysto naukowo. Przeczytał wiele publikacji polskich i angielskich na ten temat, upewniając się, że taka bliskość linii wysokiego napięcia nie szkodzi organizmom żywym. Oprócz tego skierował pismo do adekwatnego zakładu energetycznego z zapytaniem o opinię. Również była pozytywna dla przyszłych użytkowników. Oczywiście uzasadnione kontrowersje nadal wzbudzały względy estetyczne i konieczność patrzenia na tego rodzaju instalację z okien domu i z ogrodu. Ponadto, brak uzbrojenia terenu i spora odległość od asfaltowej drogi nie działały na ich korzyść.

 

Sytuacja wymagała rozważenia. Ale jaką decyzję miało podjąć małżeństwo na dorobku, któremu już raz nie udało się przeprowadzić zaplanowanej inwestycji? Annie i Piotrowi nie powiódł się zaplanowany zakup mieszkania. Otrzymali za mały kredyt (pani Anna po studiach jeszcze nie pracowała), by stać się właścicielami mieszkania, jakie sobie upatrzyli, a które w ciągu dwóch tygodni zdrożało o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zawiedzeni, postanowili nie gonić rosnących cen mieszkań, tylko kupić działkę i zbudować dom. Pan Piotr myślał o tym już wcześniej, ale powstrzymywała go świadomość, że żona woli jednak mieszkać w bloku.

 

Po namyśle małżeństwo zdecydowało się na kupno posesji, a jej niedostatki wykorzystali w trakcie negocjacji ceny.

 

Za parcelę zapłaciliśmy 125 000 zł, co w 2007 roku, w kulminacyjnym momencie boomu cenowego na nieruchomości i ziemię, było okazją. Co prawda musieliśmy wydać kolejne 93 000 zł na potrzebne do życia instalacje, w tym drogą pompę ciepła, ale i tak rachunek ekonomiczny okazał się dla nas korzystny.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny