Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Feeria barw 130 azalii i różaneczników
U pani Bożeny wiosną kwitną wrzośce, azalie i różaneczniki, pod koniec lata i jesienią natomiast – wrzosy. Właścicielka wybrała rośliny wrzosowate oraz iglaste jako motyw przewodni swojego ogrodu

Feeria barw 130 azalii i różaneczników
Pani Bożena ma ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat uprawy roślin. Szczególnie roślin z rodziny wrzosowatych, których jest zapaloną miłośniczką. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze kilkanaście lat temu nie spodziewała się, że kiedykolwiek zostanie ogrodniczką.

 

To mąż naciskał na przeprowadzkę na wieś, a ja długo opierałam się jego prośbom. Pochodzę z warszawskiej Starówki i zawsze mieszkałam w mieście, więc nie miałam pojęcia o wiejskim życiu, urządzaniu ogrodu i roślinach. Potrzebowałam trochę czasu na oswojenie się z tą zmianą. Przez cały okres budowy domu rozmyślałam o zagospodarowaniu zielonej części posesji. Na początku wydawało mi się, że działka o powierzchni 2417 m2 to ogromna połać ziemi. Dziś chciałabym, żeby była dwukrotnie większa. Chętnie posadziłabym jeszcze ze sto azalii oraz kilka drzew i krzewów iglastych, na przykład świerk Brewera – mówi pani Bożena.

Na skłonie pagórka

Nawet nie znając się na projektowaniu ogrodów, właściciele doceniali foremny kształt (35 × 75 m) parceli, ale szczególnie cieszyli się z jej położenia na skarpie skierowanej na południe. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi częściami wynosi 2,5 m, więc nawet bez żadnego wkładu pracy pusta przestrzeń wyglądała ciekawiej niż płaskie pole.

 

I rzeczywiście wystarczyło tylko rozplantować w odpowiednich miejscach ziemię, by uzyskać na skłonie pagórka kilka szerokich tarasów. Tam, gdzie miały powstać przyszłe rabaty i trawnik, właściciele rozsypali wierzchnią żyzną warstwę ziemi zgarniętą spod wykopu pod budynek, natomiast gorszą ziemię – pod dziedzińcem i ścieżkami. Udało się więc uniknąć kosztownego formowania powierzchni działki. A to już było coś!

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje