Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Dom z marzeń
Mój mąż Sebastian i ja pochodzimy z Chełmna, niewielkiego miasta o świetnych tradycjach historycznych – mówi Milena. – Oboje wychowaliśmy się w blokach. Ale ja od dziecka marzyłam o tym, aby kiedyś zamieszkać nad jeziorem. Później o tym zapomniałam, bo wydawało mi się to absolutnie nierealne. Oczywiście myśleliśmy z mężem o własnym domu, ale... Przez długi czas nie było po prostu szans na realizację owych marzeń.

Dom z marzeń
– A potem wyjechaliśmy do Irlandii – dodaje Sebastian, który na internetowym forum naszego miesięcznika występuje jako Diodak76.

 

Już po kilku miesiącach doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby wrócić do idei własnego domu w pięknym miejscu.

Pierwszy urlop w Polsce...

...Milena i Sebastian poświęcili na poszukiwania odpowiedniego kawałka ziemi.

 

Tak się śmiesznie złożyło, że działka w Borównie, na której stoi teraz nasz dom, była pierwszą, którą obejrzeliśmy – wspomina Milena. – To było prawdziwe spełnienie marzeń: las, jezioro... Słowem, przepiękna okolica. Postanowiliśmy jednak nie decydować pośpiesznie i przyjrzeć się jeszcze innym ofertom.

 

Zjeździliśmy naprawdę sporo miejsc, ale wszystkie kojarzyły się nam z dzielnicą domków w rodzinnym Chełmnie – mówi Sebastian. – A zatem, domek przy domku, mały ogródek... niby dom na wsi, a prawie jak w mieście. Działka w Borównie była zupełnie inna. Wróciliśmy więc w to miejsce. I tak w 2004 roku 3500 m2 w pobliżu jeziora stało się naszą własnością.

Studnia

Rok po zakupie ziemi, w czasie kolejnego pobytu w Polsce, Milena i Sebastian zdecydowali o wierceniu studni.

 

Ściągnęliśmy ekipę aż z Konina. Nigdzie bliżej nie znaleźliśmy tańszych fachowców – wspomina Sebastian. – Wywiercenie 45 m zajęło im dwa dni. Początkowo sądziliśmy, że studnia będzie znacznie płytsza. Sąsiedzi mają wodę już na głębokości 10 m. Okazało się jednak, że na naszej działce woda tak płytko nie występuje. Trzeba więc było ponieść dodatkowe koszty. Oczywiście w gminie wybudowany jest wodociąg. Ale ponieważ najbliższa jego nitka znajduje się stosunkowo daleko, a przyłączenie musielibyśmy wykonać na własny koszt... wiercenie studni wydawało się rozsądną alternatywą. Dzięki temu mamy teraz własną wodę pierwszorzędnej jakości. Później biegaliśmy jeszcze z kolejnymi papierami, starając się o podłączenie energii elektrycznej i załatwialiśmy inne formalności... Słowem, powoli przygotowywaliśmy teren do budowy domu. Wybraliśmy projekt...

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Marek Żelkowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny