Mostki, kładki, kamienne stopnie

Mostki, kładki, kamienne stopnie

Konstrukcje nadwodne pozwalające przedostać się na drugi brzeg strumyka, stawu czy oczka wodnego są kuszącą propozycją dla większości posiadaczy ogrodów z wkomponowanym zbiornikiem wodnym.

Mostki, kładki, kamienne stopnie
(fot. L. Jampolska)

Przejścia przez wodę stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów ogrodu. Często bywają także głównym punktem zakomponowanej przestrzeni. Nie powinno się jednak ulegać samej pokusie posiadania mostka czy kładki, jeśli na działce nie ma odpowiednich warunków terenowych. Przy zbiornikach wodnych o małej powierzchni albo położonych tuż przy granicy działki, lepiej zrezygnować z konstrukcji umożliwiających przejście przez wodę. Mogą one zepsuć charakter ogrodu. Mostek, kładka lub kamienne stopnie muszą prowadzić do interesującego miejsca znajdującego się po drugiej stronie brzegu. Ważne, by doprowadzały do jakiegoś celu, miejsca szczególnego, atrakcyjnego, które może dostarczyć wielu wrażeń. Za wodą można zaaranżować miejsce wypoczynku, np. altanę, taras nad taflą wody, palenisko czy miejsce z hamakiem i leżakami.

 

Mostki umieszcza się w najwęższym punkcie zbiornika. Przy projektowaniu stawu często wyznacza się takie przewężenie, którego szerokość umożliwia lokalizację konstrukcji. Materiał, z jakiego będzie wykonany mostek, styl i forma muszą zostać odpowiednio dopasowane do wyglądu pozostałej przestrzeni ogrodu. Powinien on wtapiać się w krajobraz. Do najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonuje się ogrodowe mostki, należy drewno. Obecnie na rynku można nabyć gotowe konstrukcje, które wymagają jedynie umieszczenia elementu w wybranym miejscu. Przed przystąpieniem do budowy drewnianego mostka lub wyboru gotowego należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które znacznie usprawnią pracę oraz pozwolą uniknąć popełnienia błędów.

 

W pierwszej kolejności dobrze jest zastanowić się, jakiego przejścia oczekujemy. Czy ma ono mieć charakter solidnej konstrukcji, czy może delikatnej kładki. Przy budowie mostka należy pamiętać o dostosowaniu jego szerokości do szerokości dochodzącej do niego ścieżki. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej grubości zastosowanych desek – stabilność konstrukcji zapewnią 32-milimetrowe. Istotne jest również nadanie deskom odpowiedniej faktury. Przy opadach deszczu zbyt gładka powierzchnia może stanowić potencjalne zagrożenie. Do budowy mostków należy stosować drewno zabezpieczone bezpiecznymi dla środowiska impregnatami lub zdecydować się na drewno nieimpregnowane (odpowiedni rodzaj drewna np. dąb).

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły z tego numeru
Światło i woda po zmierzchu
Po zmroku tafle wód w naszych ogrodach nastrojowo odbijają światło księżyca, a ogród zmienia swój charakter na bardziej tajemniczy. Aby jednak tajemniczy nie oznaczał – pogrążony w ciemnościach, a jedynym źródłem światła nie był ziemski satelita, konieczne jest sztuczne oświetlenie.
Światło i woda po zmierzchu
Staw kąpielowy
Ekologiczna kąpiel – tak można nazwać pływanie w stawie kąpielowym. Czyli w  zbiorniku wodnym naturalnie oczyszczanym filtrami roślinnymi z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów. Chcesz wiedzieć, jak funkcjonuje staw kąpielowy i jak go wykonać? Zachęcamy do lektury artykułu.
Staw kąpielowy
Lilie wodne
Trudno wyobrazić sobie ogród bez unoszących się na tafli wody urzekających kwiatów lilii wodnych. To bez wątpienia najpiękniejsze rośliny uprawiane w naszych oczkach wodnych i sadzawkach. W Polsce znane są także jako nenufary lub grzybienie. Nazwa naukowa rodzaju Nymphaea pochodzi z języka greckiego i oznacza roślinę należącą do nimf. Według starogreckiej legendy lilia wodna wyrosła z ciała nimfy zmarłej z powodu zazdrości o Heraklesa.
Lilie wodne
Oczka wodne
Oczko wodne wprowadza do ogrodu arkadyjski nastrój, relaksuje i uspokaja, pozwala też czerpać przyjemność z obserwowania drobnych zwierząt zwabionych bliskością wody. Ponadto dzięki parującej wodzie zwiększa się wilgotność powietrza, co poprawia mikroklimat ogrodu – rośliny lepiej rosną, a nam lepiej się oddycha. O zaletach estetycznych oczka wodnego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wszystkich, którzy marzą o oczku wodnym w swoim ogrodzie, zachęcamy do lektury artykułu i skorzystania z 10 rozmaitych pomysłów na wkomponowanie oczek wodnych w zieleń.
Oczka wodne
Opowieść o ogrodzie z basenem i nie tylko...
Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.
Opowieść o ogrodzie z basenem i nie tylko...
Działka ze strumykiem - czy warto ją mieć?
Własna działka ze strumykiem dla jednych jest sporą zagwozdką zmuszającą do kreatywnego myślenia, dla innych prawdziwą udręką, przed którą musieli uciec, dla jeszcze innych niedoścignionym marzeniem.
Działka ze strumykiem - czy warto ją mieć?
Pompa ciepła nie znosi kompromisów
Dom Dominiki i Grzegorza Ochocińskich w miejscowości Dobrcz w województwie kujawsko- -pomorskim został wzniesiony w ciągu niecałego roku. W październiku 2010 w budynku uruchomiono pompę ciepła o mocy 10 kW. Po pierwszym sezonie grzewczym właściciele są usatysfakcjonowani funkcjonowaniem urządzenia oraz kosztami jego eksploatacji.
Pompa ciepła nie znosi kompromisów
Przygotowanie c.w.u.
Przygotowanie 200 litrów ciepłej wody o temperaturze 40°C to w instalacji z pompą ciepła o COP = 4 kosztuje ok. 1 zł. Tania eksploatacja, to jednak nie wszystko – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by instalacja działała dobrze i co różni ją od „klasycznej” z kotłem grzewczym.
Przygotowanie c.w.u.
Feeria barw 130 azalii i różaneczników
U pani Bożeny wiosną kwitną wrzośce, azalie i różaneczniki, pod koniec lata i jesienią natomiast – wrzosy. Właścicielka wybrała rośliny wrzosowate oraz iglaste jako motyw przewodni swojego ogrodu
Feeria barw 130 azalii i różaneczników
Mała architektura i meble ogrodowe
Ogród to nie tylko zieleń. Jeśli ma sprzyjać wypoczynkowi i zaspokajać nasze potrzeby, oprócz roślin powinny się w nim znaleźć meble oraz budowle i akcesoria zwane małą architekturą.
Mała architektura i meble ogrodowe
Kolektory
Starożytni Egipcjanie czcili boską moc słońca. Dziś wiemy, że ich intuicja była słuszna – to właśnie słońce zasila naszą planetę, pozwalając na istnienie na niej życia. Istnieją sposoby, by tę czystą, darmową energię wykorzystywać do własnych celów. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Poniżej prezentujemy krótki opis tej technologii wraz z zestawieniem dostępnych na rynku produktów.
Kolektory
Ściany jedno- czy dwuwarstwowe?
Pytanie czytelnika: Zastanawiam się nad wyborem: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe? Chciałbym dowiedzieć się więcej o różnicach w ich konstrukcji, izolacyjności termicznej, o trudnościach i możliwych błędach w murowaniu takich ścian, a także o różnicach kosztów.
Ściany jedno- czy dwuwarstwowe?
Odwodnienie działki
Pół biedy, jeśli są to tylko niewielkie kałuże po ulewnych deszczach. Gorzej, jeśli woda zalega w piwnicy każdej wiosny. Ale i na to są sposoby.
Odwodnienie działki
Schody wewnętrzne
Schody to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Oprócz ceny, wyglądu i etapu budowy domu, na jakim dane schody się wykonuje, pod uwagę weźmy ich bezpieczeństwo oraz to, czy są ciche.
Schody wewnętrzne
Grzejniki i podłogówka
W większości domów obecnie oprócz tradycyjnych grzejników ściennych montuje się również ogrzewanie podłogowe. Niektóre ogrzewa się tylko za pomocą podłogówki. Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju grzejników warto dowiedzieć się czym się różnią, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują, w jaki sposób powinny być zainstalowane i jak sterowane.
Grzejniki i podłogówka
Kotły gazowe
Mieszkańcy terenów podłączonych do sieci gazowej najczęściej wybierają gaz ziemny. Jeśli w pobliżu nie ma sieci gazowej, ale wiemy, że w niedalekiej przyszłości powstanie, warto zdecydować się na instalację z kotłem na gaz płynny. Późniejsza zmiana nośnika energii będzie wymagała jedynie wymiany dysz palnika w kotle. Jeśli na czas przejściowy wybierzemy węgiel lub olej opałowy, trzeba będzie wymienić cały kocioł.
Kotły gazowe
Kotły węglowe
Nowoczesne kotły na węgiel mają coraz wyższą sprawność, są ekonomicznym źródłem ciepła, a modele z podajnikiem wymagają uzupełniania opału co kilka dni, są więc prawie bezobsługowe. Między innymi z tych powodów coraz więcej inwestorów decyduje się na taki kocioł. Na terenach niezgazyfikowanych jest to jedno z najtańszych rozwiązań, nawet czterokrotnie tańsze od ogrzewania gazem płynnym lub olejem.
Kotły węglowe
Remont podłogi drewnianej
Naprawa lub wymiana podłogi to jedne z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Nic dziwnego, bo wszystkie podłogi z czasem się zużywają i wyglądają brzydko, a podłogi drewniane często trzeszczą i skrzypią. Po dobrze wykonanym remoncie podłoga może jednak nie tylko być jak nowa, ale nawet lepsza od starej.
Remont podłogi drewnianej
Otwieramy garaż
Wybór najodpowiedniejszej bramy garażowej nie jest prosty. Jeszcze bardziej skomplikowany może okazać się jej montaż. Obu zagadnieniom warto poświęcić sporo uwagi, by przez lata móc się cieszyć wygodą i bezpieczeństwem.
Otwieramy garaż
Wstawiamy drzwi
Własnoręczny montaż – ambitne wyzwanie. Pokusić się o nie tym łatwiej, że osadzenie standardowych drzwi nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Jednak już na etapie planowania i zamawiania można popełnić błędy, które będą dawały o sobie znać przez kolejne lata. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Wstawiamy drzwi
Montujemy okna
Okna stanowią niebagatelną pozycję w kosztorysie budowy – to zaledwie jeden z powodów, dla których warto zadbać o ich fachowy montaż. Nawet jeśli budujemy systemem gospodarczym, osadzanie okien powinniśmy powierzyć wykwalifikowanej ekipie. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także bezpieczne: pozwala uniknąć kosztów i kłopotów.
Montujemy okna
Pokrycia i rynny
Idealne pokrycie dachowe powinno być szczelne, mocne, niepalne, trwałe, lekkie, łatwe w montażu, ładne i tanie. Ideału jednak nie ma i dostępne materiały spełniają te warunki w różnym stopniu. Ponadto to samo pokrycie może się sprawdzać lepiej lub gorzej w zależności od np. kształtu i kąta nachylenia połaci dachu. Niezbędnym uzupełnieniem pokrycia jest orynnowanie – to dzięki niemu woda zostaje odprowadzona z dachu i nie zalewa ścian.
Pokrycia i rynny
Konstrukcja dachu
Większość domów jednorodzinnych budowanych w naszym kraju ma użytkowe poddasza i dość strome dachy o kącie nachylenia ok. 40°. Od kształtu i konstrukcji dachu zależy, na ile wykorzystamy powstającą pod dachem przestrzeń. Ponadto dach w dużej mierze decyduje o wyglądzie domu, a koszt więźby i pokrycia to znacząca część kosztów budowy.
Konstrukcja dachu
Kotły kondensacyjne
Kondensacja w kotle to po prostu skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. Woda jest jednym z produktów spalania, powstaje w efekcie połączenia wodoru zawartego w paliwie z tlenem atmosferycznym.
Kotły kondensacyjne
Odkurzacz centralny
Montaż centralnego odkurzacza rozważa obecnie prawie każdy inwestor. Większość przestudiowała artykuły na ten temat oraz strony internetowe producentów. Wiadomo już, jak działa taki odkurzacz. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące montażu i eksploatacji odkurzacza, wszak nie każdy ma sąsiada, który wyposażył dom w to urządzenie. Poprosiliśmy członków Klubu Budujących Dom oraz naszych forumowiczów o podzielenie się z Czytelnikami doświadczeniem i uwagami na temat eksploatacji instalacji centralnego odkurzania.
Odkurzacz centralny
Dom z marzeń
Mój mąż Sebastian i ja pochodzimy z Chełmna, niewielkiego miasta o świetnych tradycjach historycznych – mówi Milena. – Oboje wychowaliśmy się w blokach. Ale ja od dziecka marzyłam o tym, aby kiedyś zamieszkać nad jeziorem. Później o tym zapomniałam, bo wydawało mi się to absolutnie nierealne. Oczywiście myśleliśmy z mężem o własnym domu, ale... Przez długi czas nie było po prostu szans na realizację owych marzeń.
Dom z marzeń
Perspektywiczny dla rozwojowej rodziny
Zanim Anna i Piotr zdecydowali się na zakup parceli, najpierw długo sprawdzali, czy będzie to dla nich bezpieczny i korzystny zakup. Mieli ku temu kilka poważnych powodów.
Perspektywiczny dla rozwojowej rodziny
Przestronna oaza spokoju
Jeśli projekt budynku z katalogu nie zaspakaja wszystkich estetycznych i użytkowych potrzeb, inwestorzy szukają innego projektu albo dokonują korekt. Marta i Łukasz poszli tą drugą drogą.
Przestronna oaza spokoju
Przestronna oaza spokoju
Jeśli projekt budynku z katalogu nie zaspakaja wszystkich estetycznych i użytkowych potrzeb, inwestorzy szukają innego projektu albo dokonują korekt. Marta i Łukasz poszli tą drugą drogą.
Przestronna oaza spokoju
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz