Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Kotły gazowe
Mieszkańcy terenów podłączonych do sieci gazowej najczęściej wybierają gaz ziemny. Jeśli w pobliżu nie ma sieci gazowej, ale wiemy, że w niedalekiej przyszłości powstanie, warto zdecydować się na instalację z kotłem na gaz płynny. Późniejsza zmiana nośnika energii będzie wymagała jedynie wymiany dysz palnika w kotle. Jeśli na czas przejściowy wybierzemy węgiel lub olej opałowy, trzeba będzie wymienić cały kocioł.
Kotły gazowe
(fot. Vaillant)
Wybór konkretnego nośnika energii sprawia, że trzeba będzie spełnić określone wymagania formalne związane z przyłączem oraz techniczne określające miejsce montażu kotła (kotłowni) oraz zbiornika na paliwo.

 

Gaz płynny

Gaz płynny jest sprzedawany i magazynowany w stanie skroplonym, stąd jego nazwa. Korzystanie z niego nie różni się od korzystania z gazu ziemnego – służą do tego te same (lub przezbrojone) urządzenia grzewcze (kotły, kuchnie, podgrzewacze wody).

 

Formalności. Ogrzewanie domu gazem płynnym wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym budowy instalacji zbiornikowej. Typowe zbiorniki do domowych instalacji grzewczych, o mocy mniejszej niż 50 kW, mają pojemność zaledwie 2,7 m³ i na ich budowę nie jest wymagane pozwolenie. Jeżeli dla naszej działki nie istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli plan istnieje, wówczas trzeba uzyskać z urzędu gminy warunki zabudowy zbiornika i przyłącza gazowego. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z mapą geodezyjną do celów informacyjnych, z naniesioną lokalizacją zbiornika.

 

Dopiero na podstawie uzyskanych warunków zabudowy można wykonać projekt instalacji, który trzeba dołączyć do zgłoszenia budowlanego. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia nie otrzymamy decyzji administracyjnej o jego odrzuceniu, możemy przystąpić do prac.

 

Miejsce na zbiornik. Zbiornik z gazem płynnym umieszcza się na zewnątrz budynku. Może stać na powierzchni terenu, można go też zakopać, jeśli nie ma przeciwwskazań ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Zbiornik wraz z przewodem, którym gaz będzie dopływał do budynku (przyłączem), jest traktowany jako osobna instalacja wykonywana niezależnie od instalacji znajdujących się w domu.

 

Dostawca gazu. Najczęściej zbiornik dzierżawi się lub wypożycza od dystrybutora gazu. Po podpisaniu umowy dostawca zleca uprawnionej osobie wykonanie projektu instalacji zbiornikowej, dostarcza zbiornik i podłącza go do instalacji wewnętrznej w budynku. Inwestor zwykle pokrywa jedynie część kosztów instalacji: 1000– 2000 zł, resztę bierze na siebie dystrybutor. Podpisując umowę, zobowiązujemy się do ponoszenia kosztów dzierżawy i eksploatacji zbiornika oraz do tego, że w zamian za niską cenę instalacji zbiornikowej zamówimy określoną ilość gazu u właściciela zbiornika. Jeśli zechcemy zrezygnować z kupowania gazu od tego dostawcy, w okresie obowiązywania umowy, będziemy musieli zapłacić karę na pokrycie kosztów instalacji zbiornika lub zwrócić uzyskany rabat.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny