Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Wstawiamy drzwi
Własnoręczny montaż – ambitne wyzwanie. Pokusić się o nie tym łatwiej, że osadzenie standardowych drzwi nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Jednak już na etapie planowania i zamawiania można popełnić błędy, które będą dawały o sobie znać przez kolejne lata. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Wstawiamy drzwi
(fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL)
Planując dom, rzadko poświęcamy uwagę drzwiom wewnętrznym; zwykle nad ich wyborem zaczynamy się zastanawiać dopiero na etapie prac wykończeniowych, gdy otwory są już gotowe, a nadproża mocno zastygłe. Jednak nawet wtedy możemy jeszcze poprawić funkcjonalność rozwiązań komunikacyjnych, w której drzwi mają niebagatelny udział.

 

Ofertę rynkową można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, ale oba te parametry nie mają znaczącego wpływu na sam proces montażu, a później – na komfort rozwiązań komunikacyjnych. Tu istotniejsze będą wymiary drzwi oraz sposób ich otwierania.

 

Kompletny produkt składa się z ościeżnicy (nazywanej też framugą), skrzydła i łączących je zawiasów – i tylko w takim zestawie należy drzwi kupować. Standardowe wymiary skrzydeł to wysokość 203 cm przy szerokości od 60 do 100 cm (wymiar ten zmienia się w module co 10 cm), dobieranej do warunków przestrzennych i potrzeb. Wydawać by się mogło, że w podanym zakresie szerokości im drzwi szersze, tym lepsze, jednak reguła ta nie zawsze obowiązuje. Przyjmuje się, że drzwi do pomieszczeń mieszkalnych – pokojów, kuchni, łazienki – nie powinny mieć mniej niż 80 cm szerokości. Na węższe możemy sobie pozwolić w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym: kotłowni, spiżarni, pralni czy garderobie. Oprócz zalet funkcjonalnych ma to także znaczenie estetyczne: skrzydło o wymiarach 80 lub 90 × 203 cm ma po prostu bardziej harmonijne proporcje.

 

Czasem okazuje się jednak, że zastosowanie węższych drzwi znacznie poprawia komfort życia mieszkańców. Z sytuacją taką najczęściej mamy do czynienia w „domowych węzłach komunikacyjnych”: wąskich korytarzach i niedużych wiatrołapach, gdzie na niewielkiej przestrzeni spotykają się wejścia do kilku pomieszczeń. W tych newralgicznych punktach może się okazać, że zwężenie otworu drzwiowego o 10 cm wyeliminuje kolizje przy jednoczesnym otwieraniu dwóch sąsiadujących skrzydeł; warto wówczas zmniejszyć światło otworu, co na szczęście nie jest trudne – wystarczy domurować fragment ściany, dobierając odpowiednią technologię (bloczki, cegły, konstrukcję z ceowników obłożoną płytą gipsowo-kartonową). Znacznie trudniej otwór drzwiowy powiększyć.

 

Możliwości poszerzenia ogranicza nadproże, które musi odpowiednimi, określonymi w projekcie odcinkami opierać się na murze. To samo nadproże całkowicie uniemożliwia podwyższenie otworu. Podczas montażu okien możemy próbować temu zaradzić, dostosowując do wymiaru okna dolny poziom ościeża; drzwi takiej możliwości nie dają – pułap ich dolnej krawędzi wyznacza poziom posadzki. Dlatego już na etapie budowy ścian warto dopilnować starannego, zgodnego z projektem wykonania otworów.

 

Oprócz kolejnym ważnym parametrem podczas montażu drzwi jest grubość ściany, w której będzie osadzana ościeżnica. Na rynku dostępne są modele o stałej szerokości, a także – regulowane, najczęściej w zakresie 20 mm. Regulacja pozwala dostosować montaż drzwi do wybranego sposobu wykończenia ścian. Warstwa tynku cementowo-wapiennego ma bowiem inną grubość niż warstwa mozaiki ceramicznej, tynku gipsowego, gresu czy płytek kamiennych. Ościeżnica regulowana pomoże też ukryć drobne błędy wykonawców.

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje