Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011

Kotły węglowe

Nowoczesne kotły na węgiel mają coraz wyższą sprawność, są ekonomicznym źródłem ciepła, a modele z podajnikiem wymagają uzupełniania opału co kilka dni, są więc prawie bezobsługowe. Między innymi z tych powodów coraz więcej inwestorów decyduje się na taki kocioł. Na terenach niezgazyfikowanych jest to jedno z najtańszych rozwiązań, nawet czterokrotnie tańsze od ogrzewania gazem płynnym lub olejem.

ABC węgla

Kotły węglowe
(fot. CHT)
Węgiel kamienny występuje w wielu odmianach różniących się wielkością cząstek oraz zawartością siarki i popiołu.

 

W najprostszych kotłach zasypowych najczęściej spala się węgiel o sortymencie orzech – wielkości ziaren 25–80 mm.

 

W kotłach z automatycznym podajnikiem (retortowych) stosuje się węgiel sortymentu groszek – wielkość od 5 do 25 mm, sprzedawany w wygodnych do transportu workach.

 

W niektórych kotłach można też spalać miał węglowy, tańszy od innych sortymentów węgla. Ale ze względu na jego małą kaloryczność, powstawanie dużej ilości popiołu oraz konieczność magazynowania dużej jego ilości, w domach jednorodzinnych jest rzadko stosowany.

 

Jako paliwo zastępcze do kotłów węglowych czasem stosuje się węgiel brunatny w postaci brykietów, ale ma on niską wartość opałową, więc daje niewiele ciepła w stosunku do masy.

Przed decyzją

Decydując się na kupno kotła na paliwa stałe, warto rozważyć kilka kwestii:

 

1. Rodzaj paliwa. Eksploatacja kotła na paliwo stałe jest tania, jeśli jest on dopasowany do wybranego paliwa. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy. Jeśli będziemy stosować tańszy zamiennik, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia.

 

2. Sprawność. W praktyce ważniejsza jest sprawność eksploatacyjna, a nie nominalna, czyli teoretyczna, która jest podawana przez producenta. Eksploatacyjna sprawność spalania – zależnie od budowy i wyposażenia kotła w urządzenia sterujące – wynosi 60– 80%.

 

3. Sterowanie. Nowoczesne kotły wyposażone są w automatykę regulującą intensywność spalania. Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym niestety jest droższy.

 

4. Z podajnikiem czy bez. Zanim zdecydujemy się na kupno kotła na paliwa stałe, zastanówmy się, na ile ważny jest dla nas komfort obsługi kotła, jak często chcemy dokładać opał – codziennie czy raz na tydzień. Od tego bowiem zależy, czy powinniśmy wybrać kocioł z podajnikiem paliwa, czy nie. Decydując się na drugie rozwiązanie, warto sprawdzić, jaką pojemność ma komora zasypowa kotła. Powinna być na tyle duża, żeby jednorazowy załadunek paliwa wystarczył przynajmniej na osiem godzin pracy.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!