Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011
Odkurzacz centralny
Montaż centralnego odkurzacza rozważa obecnie prawie każdy inwestor. Większość przestudiowała artykuły na ten temat oraz strony internetowe producentów. Wiadomo już, jak działa taki odkurzacz. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące montażu i eksploatacji odkurzacza, wszak nie każdy ma sąsiada, który wyposażył dom w to urządzenie. Poprosiliśmy członków Klubu Budujących Dom oraz naszych forumowiczów o podzielenie się z Czytelnikami doświadczeniem i uwagami na temat eksploatacji instalacji centralnego odkurzania.

Gniazda ssące montuje się na takiej samej wysokości jak gniazda elektryczne
Gniazda ssące montuje się na takiej samej wysokości jak gniazda elektryczne (fot. Husky)
Orurowanie do centralnego odkurzania układa się w ścianach już na etapie budowy domu, przed ułożeniem instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej oraz przed wykonaniem ogrzewania podłogowego. Wówczas najłatwiej zaplanować optymalną trasę rur i bezkolizyjnie je poprowadzić. Ułożenie instalacji na tym etapie budowy domu pozwoli też zredukować do minimum niezbędne prace budowlane, takie jak wykonanie bruzd w ścianach i stropach czy zamontowanie ekranów osłaniających. Na ułożenie rur wydamy ok. 500–1500 zł.

RURY

Instalacje centralnego odkurzania układa się z rur z PVC o średnicy 50 lub 55 mm zakończonych gniazdami ssącymi. Poszczególne elementy rur łączy się specjalnym klejem.

 

Rury układa się w tzw. podbetonie na posadzce (odcinki poziome) oraz w bruzdach ściennych (odcinki pionowe). Powinny być prowadzone możliwie najkrótszą drogą z rzadkimi zmianami kierunku, równolegle i prostopadle do powierzchni ścian. Gdy zaistnieje konieczność zmiany kierunku przebiegu rur, stosuje się łuki 90° lub inne kształtki o jak najłagodniejszych zagięciach. Tym sposobem eliminuje się opory powietrza, które mogą mieć późniejszy wpływ na wydajność jednostki centralnej. Należy pamiętać, aby trójniki układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Jeśli zamontujemy je odwrotnie, będą powodowały opory przepływu i utrudniały właściwy kierunek przepływu powietrza. Pion (ewentualnie piony) należy zlokalizować w centrum budynku.

PRZEWODY ELEKTRYCZNE

Razem z prowadzeniem rur układa się również niskonapięciowy przewód elektryczny umożliwiający sterowanie pracą jednostki centralnej. Przewód prowadzi się równolegle od gniazda do gniazda. Nie łączy się przewodów w ścianach, aby zapobiec awariom zasilania spowodowanym ich rozłączeniem. Przed wykończeniem ścian warto zrobić dokumentację zdjęciową ułożonych rur i przewodów elektrycznych.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Joanna Dąbrowska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje