Mostki i kładki w ogrodzie

Mostki i kładki w ogrodzie

Przejścia przez wodę stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów ogrodu. Często bywają także głównym punktem zakomponowanej przestrzeni. Odpowiednio dobrana forma mostu czy kładki do stylu zbiornika wodnego wprowadzi ład i porządek.

Lokalizacja mostka w ogrodzie

Decyzję o lokalizacji i rodzaju mostka lub kładki w ogrodzie należy dostosować do panujących warunków terenowych. Przy zbiornikach wodnych o małej powierzchni bądź położonych bezpośrednio przy granicy działki lepiej zrezygnować z marzenia o przejściu przez wodę, gdyż taki element stanie się agresywną dominantą, która zamiast dodania uroku zepsuje charakter ogrodu.

Lokalizacja mostka musi wiązać się z interesującym miejscem znajdującym się po drugiej stronie brzegu.

Ważne jest by podążać do wyznaczonego celu, miejsca szczególnego, atrakcji, która może dostarczyć wielu wrażeń. Za wodą można zaaranżować miejsce wypoczynku, np. altanę, taras nad taflą wody, pawilon do czytania, palenisko czy miejsce, gdzie zawieszony będzie hamak lub ustawione leżaki. Mostek w ogrodzie powinien zostać umieszczony w najwęższym punkcie zbiornika.

Przy projektowaniu stawu często wyznacza się takie przewężenie, którego szerokość umożliwia lokalizację konstrukcji. Rodzaj mostka również nie może być przypadkowy.

Jeśli chcemy osiągnąć harmonijny wygląd całości, materiał z jakiego będzie wykonany mostek, styl i forma muszą zostać odpowiednio dopasowane do wyglądu pozostałej przestrzeni ogrodu. Przejście przez wodę powinno zostać wtopione w krajobraz, tworzyć z pozostałą przestrzenią pewną jednolitość i nierozłączną całość.

Drewniany mostek ogrodowy
Drewniany mostek ogrodowy (fot. A. Grąziewicz)
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków

Rob in Wood do malowania daszku budki lęgowej zastosuje Impregnat ochrono-dekoracyjny ogrodowy marki Vidaron.

Materiał na mostek w ogrodzie

Do najpopularniejszych materiałów z jakich wykonuje się ogrodowe mostki należy drewno. Obecnie na rynku można nabyć gotowe konstrukcje, które wymagają jedynie umieszczenia elementu w wybranym przez siebie miejscu. Zaletą drewna jest możliwość samodzielnego wykonania konstrukcji, którą doskonale wpasuje się w każde upatrzone miejsce.

Konstrukcja drewnianego mostka - schemat budowy
Konstrukcja drewnianego mostka

Budowa mostka ogrodowego

Przy przystąpieniu do budowy drewnianego mostka należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które znacznie usprawnią pracę oraz pozwolą uniknąć popełnienia kilku błędów. W pierwszej kolejności dobrze jest zastanowić się jakiego przejścia oczekujemy. Czy ma ono mieć charakter solidnej konstrukcji, czy może delikatnej kładki. 

Drewniany mostek został umieszczony wysoko ponad taflą wody
Drewniany mostek został umieszczony wysoko ponad taflą wody. Na pewno woda nie dosięgnie drewnianej konstrukcji (fot. A. Grąziewicz)

Przy budowie mostka ogrodowego należy pamiętać o dostosowaniu jego szerokości do szerokości dochodzącej do niego ścieżki. Zmiana tej wielkości może stać się bardzo niebezpieczna dla późniejszych użytkowników. W przypadku drewnianych konstrukcji warto pamiętać o odpowiedniej grubości zastosowanych desek - bezpieczną grubością, która zapewni stabilność konstrukcji jest 32 mm. Odległość pomiędzy poszczególnymi deskami powinna wynosić około 1,5-2 cm - zasada ta zapewni swobodny i szybki spływ wód deszczowych.

Istotne jest również nadanie deskom odpowiedniej faktury. Przy opadach deszczu zbyt gładka powierzchnia może stanowić potencjalne zagrożenie. Do budowy mostków należy stosować drewno zabezpieczone bezpiecznymi dla środowiska impregnatami lub zdecydować się na drewno nieimpregnowane (odpowiedni rodzaj drewna np. dąb).

Budowa kamiennego przejścia zamiast mostka ogrodowego

Doskonałą alternatywą dla mostków ogrodowych są kamienne przejścia. Szczególnie znakomicie prezentują się one w niewielkich zbiornikach wodnych, takie rozwiązanie nie zobowiązuje do prowadzenia ścieżki do przejścia przez wodę.

Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać przy wyborze czy przygotowaniu materiału.

Górna powierzchnia kamieni powinna być płaska oraz obrobiona w sposób zapewniający antypoślizgowość. Jednym z rozwiązań jest nadanie szorstkości kamieniom poprzez rowkowanie lub zastosowanie na ich powierzchni preparatów antypoślizgowych.

Istotne jest również by powierzchnia kamienia była jednorodna, umożliwiająca bezpieczne umiejscowienie stopy. Poszczególne stopnie powinny zostać wyniesione ponad poziom lustra wody na minimum 5 cm.

Kamienne przejście przez strumyk ogrodowy
Kamienie w wodzie nawiązują do naturalnego krajobrazu (fot. A. Grąziewicz)

Elementy należy umieszczać w zbliżonych odległościach, umożliwiających wygodne postawienie kroku. Jednym z najistotniejszych warunków zapewniających wygodne i bezpieczne korzystanie z kamiennego przejścia jest stabilne umocowanie elementów na dnie zbiornika wodnego. Stopnie nie mają prawa być chybotliwe, gdyż może to doprowadzić do nieprzewidzianej kąpieli.

Stabilizacja takich bloków kamiennych jest uzależniona od rodzaju materiału z jakiego wykonany został zbiornik wodny. W stawach naturalnych, bądź uszczelnianych gliną należy jedynie oczyścić miejsce lokalizacji elementów z wszelkich gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogłyby destabilizować kamień. Element kamienny stawia się bezpośrednio na dnie. W stawach wykonanych z siatkobetonu budowę przejścia należy wykonywać po opróżnieniu zbiornika z wody.

Kamienie mimo znacznej wagi wymagają stabilnego osadzenia poprzez połączenie z dnem zbiornika za pomocą zaprawy cementowej. Powierzchnię styku kamienia z zaprawą należy uprzednio zgroszkować w celu zapewnianie lepszego wiązania. Przejścia w stawach wykonywanych z najpopularniejszego materiału - folii można wykonywać zarówno przy opróżnionym zbiorniku jak i napełnionym wodą.

Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest uniemożliwienie styku elementu kamiennego z delikatną folią. W tym celu kamienie umieszcza się na warstwie geowłókniny, której powierzchnia winna być większa o 1/4 od powierzchni kamienia.

Właściwie dobrana sylwetka mostków, kładek, czy kamiennych przejść do charakteru ogrodu i zbiornika wodnego z pewnością pozytywnie wpłynie na przyszłe doznania użytkowników. Najważniejsze, by nie ulegać panującym trendom, a zastanowić się nad własnymi potrzebami oraz możliwościami, jakie skrywa każdy ogród.

Anna Grąziewicz
fot. otwierająca: A. Grąziewicz

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz