Jak prawidłowo zagospodarować wodę deszczową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak prawidłowo zagospodarować wodę deszczową?

Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę? Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę? Jak zagospodarować deszczówkę?

CZY WARTO ZAMONTOWAĆ ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ?

Warto, przynajmniej z dwóch powodów - nie płacimy wówczas za wodę np. do podlewania ogrodu i nie dopuszczamy do marnowania cennej deszczówki, co w kraju z takim deficytem wody jak nasz, ma ogromne znaczenie.

Zacznijmy od kilku informacji bardziej ogólnych. Gdyby nie pandemia, susza byłaby w Polsce tematem nr 1. Bo to kolejny, trzeci z rzędu, bardzo suchy rok.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że przełom ubiegłego i obecnego roku był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów hydrologicznych w Polsce. Poza górami nie było też śniegu, który topniejąc, nawadniałby glebę. Początek wiosny również był ciepły i bez opadów, w związku z czym grozi nam susza, zadaniem specjalistów, najgorsza od 50, a może i 100 lat! Żeby nas przed nią uchronić, deszcz musiałby padać nieprzerwanie przez dwa miesiące, bo tyle potrzeba, żeby odbudować rezerwy wód gruntowych.

Niestety, wraz ze zmianami klimatu zmienia się charakter opadów - pada rzadziej, lecz o wiele intensywniej. Woda z ulewy nie wsiąka w wysuszoną ziemię, tylko błyskawicznie spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a z tymi - do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie. Nasze zasoby tego dobra, i tak dość małe, kurczą się od kilkudziesięciu lat!

Według statystyk, na każdego Polaka przypada rocznie 1600 m3 wody pitnej. Egipcjanin ma jej do dyspozycji tylko nieco mniej, przeciętny Europejczyk prawie 3 razy więcej (4500 m3). Mamy mniej wody niż gorąca Hiszpania czy Włochy, w dodatku marnujemy to, co spada nam z nieba. W Polsce zatrzymuje się jakieś 6,5% wód opadowych, w Hiszpanii przeszło 40%.

Wodę opadową należy zatrzymywać tam, gdzie spadnie, a jednym ze środków służących do tego celu są właśnie zbiorniki na deszczówkę. Tę da się wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodów, również do mycia samochodów i podłóg, prania, spłukiwania toalet. Szacuje się, że darmową deszczówką można zastąpić nawet połowę zużywanej w gospodarstwie domowym wody z wodociągu, za którą przecież trzeba zapłacić!

Woda deszczowa jest nie tylko darmowa, ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest też miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania czy mycia naczyń potrzeba też mniej detergentów.

Rynna w deszczu
Deszczówką można zastąpić nawet połowę wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. (fot. Rheinzink)

RODZAJE ZBIORNIKÓW NA DESZCZÓWKĘ

Zbiorniki na deszczówkę występują jako naziemne i podziemne.

  • Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Naziemne, na ogół wykonane z tworzywa, mogą przypominać drewniane beczki, występują też wersje ozdobne. Przeważnie mają pojemność kilkuset (100-400) litrów. Ustawia się je tuż przy ścianie budynku, a zamontowany w rurze spustowej łapacz/zbieracz, po otwarciu klapki kieruje wodę bezpośrednio do beczki.

Większość zbiorników ma kurek spustowy. Korzystając z niego, można przelać wodę do mniejszych naczyń, np. konewki. Prawdziwą wygodę zapewnia jednak umieszczenie w zbiorniku pompy, dzięki której nawodnimy ogród wodą pod ciśnieniem, z użyciem standardowych węży oraz rozmaitych zraszaczy i końcówek.

Zbiorniki naziemne - tworzywowy, podłączony do rury spustowej za pomocą szybkozłącza (fot. z lewej: Rheinzink) i drewniana beczka, do której wodę kieruje łapacz (fot. z prawej: Gardena).
  • Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki podziemne mają pojemność liczoną w tysiącach litrów (od 1,5 tys.) i jak łatwo się domyślić, umieszcza się je pod ziemią. Gromadzoną w nich wodę można wykorzystać nie tylko do podlewania, ale również w domu, np. do spłukiwania toalety. Powinny być lokowane w taki sposób, aby woda z orynnowania spływała do nich grawitacyjnie.

Produkuje się je z tworzywa lub z betonu. Warstwa ziemi chroni magazynowaną w zbiorniku wodę przed światłem i wysoką temperaturą. Wewnątrz jest zwykle 6-8°C, a taka temperatura i brak światła uniemożliwiają rozwój glonów i szkodliwych mikroorganizmów.

Trafiająca do zbiornika deszczówka musi być oczyszczona - i zwykły czyszczak w rurze spustowej tu nie wystarczy. Niezbędne są filtry (najlepiej samooczyszczające). Nadmiar wody, który może pojawić się w wyniku długotrwałych opadów, jest odprowadzany przez przelew do kanalizacji lub drenażu rozsączającego. Do spłuczek, pralki czy innych punktów poboru wodę opadową doprowadza osobna instalacja, która nie może łączyć się z obiegiem wody pitnej. Niezbędna jest pompa lub hydrofor, system musi też umożliwiać automatyczne zasilanie punktów poboru wodą z wodociągu, w przypadku kiedy zabraknie deszczówki.

Wielkość zbiornika dobiera się w zależności od średniej rocznej sumy opadów deszczu, powierzchni dachu i zapotrzebowania.

Żelbetowy zbiornik na deszczówkę
Żelbetowy zbiornik na deszczówkę jest ciężki (waży około 10 t), zatem nie wymaga dociążenia. (fot. Gizo)
  • Zagospodarowanie deszczówki w wariancie bez zbiornika

W wariancie bez zbiornika wodę z opadów można skierować bezpośrednio do systemu drenażowego, przy czym w ten sposób da się ją wykorzystać wyłącznie do podlewania ogrodu.

W najprostszym rozwiązaniu rury spustowe oddają deszczówkę do perforowanych rur drenażowych, ułożonych w gruncie. Te powinny być zabezpieczone geowłókniną i obsypane żwirem. W rurze spustowej, przed drenażem umieszcza się tzw. czyszczak, wyłapujący liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać drenaż.

W systemie bardziej skomplikowanym deszczówka trafia do tworzywowych, podziemnych skrzynek rozsączających. Te magazynują jej większe ilości i powoli oddają ją do gruntu.

System do zbierania deszczówki - wariant bez zbiornika
Wariant bez zbiornika - system rozprowadzania deszczówki z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających. (fot. Pipelife)

Janusz Werner

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje