Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Urządzamy wnętrze kuchenne
Autorska, czyli skrojona na miarę naszych potrzeb. Zaprojektowana dla przyjemności – tak by spędzany w niej czas dobrze się kojarzył. Zaplanowana i urządzona zgodnie z naszym stylem pracy, a także z osobistym zapotrzebowaniem na piękno. Bo dziś praktyczność nie wyklucza urody!

Na bok normy

Urządzamy wnętrze kuchenne
(fot. Black Red White)
Kuchnia przeżywa dziś swój złoty wiek. Pokolenie wychowane w blokach, które 30 lat temu urządzało ciasne wnętrza standardowymi zestawami mebli z lichej płyty wiórowej, dziś z niedowierzaniem obserwuje rozkwit kuchennego wzornictwa i technologii.

 

Projektanci już jakiś czas temu zrozumieli, że normatyw ogranicza. Dziś za luksus częściej uznaje się nie tyle drogie materiały i kosztowne wyposażenie, ile projekt – indywidualny, opracowany z myślą o potrzebach i upodobaniach konkretnej osoby. W strefie działań kulinarnych królową nauk nie jest już matematyka – zdetronizowała ją ergonomia. A choć przepisów na wygodę jest wiele, można wskazać kilka uniwersalnych zasad.

Kuchnia w formie

Czy wybór aranżacji – stylu mebli, zewnętrznej formy kuchennych urządzeń, rodzaju ozdób – ma znaczenie dla funkcjonalności wnętrza? Właściwie nie. Decydując się na kuchnię rustykalną lub retro, liczymy się oczywiście z tym, że większość użytecznych drobiazgów pozostanie na widoku. Wybór któregoś z nurtów nowoczesnych – awangardy, współczesnej klasyki czy minimalizmu – łączy się z mniejszą manifestacją detali; tu eksponuje się głównie formy umeblowania i walory tworzyw: okładzin, fornirów, laminatów. Na szczęście kuchnia może być praktyczna i wygodna niezależnie od obranej stylistyki. Bogactwo technicznych udogodnień może skrywać się zarówno za dębowymi, misternie żłobionymi frontami, jak i za monolityczną taflą „ofoliowanego” MDF.

 

Skoro ergonomia i możliwości technologii nie ograniczają nas przy wyborze stylu, zaprojektujmy kuchnię zgodną z naszym stylem życia – taką, która spełni wszelkie potrzeby i usprawni codzienną pracę. Jak wiadomo, skrojenie doskonałego produktu na miarę wymaga wcześniejszych przymiarek. Zanim zaprojektujemy umeblowanie, powinniśmy wykonać kilka doświadczeń w dowolnym wnętrzu kuchennym. Po pierwsze, sprawdzamy, jaka wysokość blatów jest dla nas najodpowiedniejsza.

 

Wymiar ten zależy od wzrostu osoby przygotowującej posiłki (również od proporcji budowy ciała) i od rodzaju wykonywanych prac. Zlew powinien być umieszczony na takim poziomie, by luźno opuszczone nadgarstki opierały się o jego krawędź, ale już wysokość płyty kuchenki i blatu roboczego warto dostosować do własnych upodobań. Może się okazać, że wygodę i bezpieczeństwo użytkowania palników poprawi umieszczenie ich nieco niżej. Z kolei blat przeznaczony do prac przygotowawczych – krojenia, siekania, przecierania – na poziomie wyższym niż standardowy, będzie wygodniejszy dla osób wysokich. Znaczenie ma także ulubiona pozycja przy pracy; jedni lubią działać w kuchni na stojąco, inni – siedząc na wysokim stołku, tzw. hokerze, jeszcze inni wybiorą zwykłe krzesło. Należy wtedy pamiętać, by pod blatem znalazło się miejsce na nogi.

 

Agnieszka Rezler

Pełna wersja artykułu w PDF Urządzamy wnętrze kuchenne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny