Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Nowoczesne instalacje w pigułce
Życie we własnym domu może być komfortowe, bezpieczne i energooszczędne za sprawą instalacji, które opisaliśmy w tym artykule. Rzeczoznawca majątkowy, pani Teresa Szczerba, zapewnia, że wszystkie też podnoszą wartość domu

Instalacje przeciwoblodzeniowe

Nowoczesne instalacje w pigułce
(fot. Elektra)
Instalacje te eliminują konieczność odśnieżania i zapobiegają powstawaniu oblodzeń na ścieżkach, podjazdach, schodach, dachach oraz w rynnach i rurach spustowych, a zatem zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają życie w zimie.

Co to jest i jak działa?

Pod nawierzchnią użytkowanych zimą ścieżek i podjazdów układa się maty grzewcze i kable stałej mocy, a na dachach oraz w rynnach i rurach spustowych montuje kable samoregulujące pracujące ze zmienną mocą.

 

Kable te wydzielają ciepło i dzięki temu roztapiają śnieg i nie dopuszczają do zamarzania wody.

 

Zużycie energii elektrycznej można ograniczyć do niezbędnego minimum:
  • kable stałej mocy podłącza się w tym celu do termostatu z czujnikiem temperatury lub do sterownika z czujnikiem temperatury i wilgotności, aby instalacja nie włączała się, kiedy jest mroźno, ale sucho, czyli gdy lód się nie tworzy;
  • kable zmiennej mocy samoczynnie dostosowują ilość oddawanego ciepła do temperatury otoczenia, nie jest więc niezbędne instalowanie termostatu czy sterownika.
Uwaga! Kable te pobierają energię także w dodatniej temperaturze.

 

Ścieżki i podjazdy. Mogą być ogrzewane na całej powierzchni, dzięki czemu w ogóle nie będzie trzeba ich odśnieżać. Na podjeździe można ograniczyć instalację do pasów, po których porusza się samochód, ale wtedy trzeba będzie ręcznie odśnieżać część nieogrzewaną i ewentualnie walczyć z jej oblodzeniem.

 

Uwaga! Podjazdy o znacznym nachyleniu wymagają też chronionego przed zamarznięciem kanału odpływowego, który nawet podczas mrozów będzie mógł odprowadzać wodę z topniejącego śniegu i lodu.

 

Schody zewnętrzne. Kable grzewcze pod okładziną schodów przedłużają jej żywotność, a zatem zapewniają oszczędności na remontach. Kable powinny być ułożone równolegle do dłuższej krawędzi stopni, a skrajne odcinki kabla grzejnego jak najbliżej tej krawędzi, by zapewnić równomierne ogrzewanie całej powierzchni schodów. Kabel warto ułożyć także przed schodami (np. pod wycieraczką).

 

Uwaga! W schodach bez podstopni (czyli z prześwitami pod stopniami) trzeba pod kablami zastosować termoizolację, która zmniejszy straty ciepła wynikające z przepływania pod nimi zimnego powietrza.

 

Dach. Systemy przeciwoblodzeniowe zapewniają drożność rynien i rur spustowych, zapobiegają też powstawaniu sopli, przez to eliminują nadmierne obciążenie rynien i zapobiegają uszkodzeniom elewacji budynku i konstrukcji dachu.

 

Na dachach o dużym nachyleniu, na których są bariery przeciwśnieżne, instalację taką należy też ułożyć w dolnej części połaci.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Nowoczesne instalacje w pigułce

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny