Życie we własnym domu może być komfortowe, bezpieczne i energooszczędne za sprawą instalacji, które opisaliśmy w tym artykule. Rzeczoznawca majątkowy, pani Teresa Szczerba, zapewnia, że wszystkie też podnoszą wartość domu
Instalacje przeciwoblodzeniowe
(fot. Elektra)
Instalacje te eliminują konieczność odśnieżania i zapobiegają powstawaniu oblodzeń na ścieżkach, podjazdach, schodach, dachach oraz w rynnach i rurach spustowych, a zatem zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają życie w zimie.
Co to jest i jak działa?
Pod nawierzchnią użytkowanych zimą ścieżek i podjazdów układa się maty grzewcze i kable stałej mocy, a na dachach oraz w rynnach i rurach spustowych montuje kable samoregulujące pracujące ze zmienną mocą.
Kable te wydzielają ciepło i dzięki temu roztapiają śnieg i nie dopuszczają do zamarzania wody.
Zużycie energii elektrycznej można ograniczyć do niezbędnego minimum:
kable stałej mocy podłącza się w tym celu do termostatu z czujnikiem temperatury lub do sterownika z czujnikiem temperatury i wilgotności, aby instalacja nie włączała się, kiedy jest mroźno, ale sucho, czyli gdy lód się nie tworzy;
kable zmiennej mocy samoczynnie dostosowują ilość oddawanego ciepła do temperatury otoczenia, nie jest więc niezbędne instalowanie termostatu czy sterownika.
Uwaga! Kable te pobierają energię także w dodatniej temperaturze.
Ścieżki i podjazdy. Mogą być ogrzewane na całej powierzchni, dzięki czemu w ogóle nie będzie trzeba ich odśnieżać. Na podjeździe można ograniczyć instalację do pasów, po których porusza się samochód, ale wtedy trzeba będzie ręcznie odśnieżać część nieogrzewaną i ewentualnie walczyć z jej oblodzeniem.
Uwaga! Podjazdy o znacznym nachyleniu wymagają też chronionego przed zamarznięciem kanału odpływowego, który nawet podczas mrozów będzie mógł odprowadzać wodę z topniejącego śniegu i lodu.
Schody zewnętrzne. Kable grzewcze pod okładziną schodów przedłużają jej żywotność, a zatem zapewniają oszczędności na remontach. Kable powinny być ułożone równolegle do dłuższej krawędzi stopni, a skrajne odcinki kabla grzejnego jak najbliżej tej krawędzi, by zapewnić równomierne ogrzewanie całej powierzchni schodów. Kabel warto ułożyć także przed schodami (np. pod wycieraczką).
Uwaga! W schodach bez podstopni (czyli z prześwitami pod stopniami) trzeba pod kablami zastosować termoizolację, która zmniejszy straty ciepła wynikające z przepływania pod nimi zimnego powietrza.
Dach. Systemy przeciwoblodzeniowe zapewniają drożność rynien i rur spustowych, zapobiegają też powstawaniu sopli, przez to eliminują nadmierne obciążenie rynien i zapobiegają uszkodzeniom elewacji budynku i konstrukcji dachu.
Na dachach o dużym nachyleniu, na których są bariery przeciwśnieżne, instalację taką należy też ułożyć w dolnej części połaci.