Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Okna z PVC
Okna powinny być ciepłe, bezpieczne, szczelne, łatwe w obsłudze i nie za drogie. Kiedy jednak takich szukamy, słyszymy o nowoczesnych profilach, szybach zespolonych z powłoką antyrefleksyjną lub o nadzwyczajnych parametrach cieplnych. Co z tego jest chwytem marketingowym, a co rzetelną i ważną informacją?

Okna z PVC
(fot. Oknowscy)
Nowoczesne okna z PVC to coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Jakie informacje o nich powinny nas zainteresować?

O profilach

Z profili montuje się ramiaki okienne, potocznie nazywane ramami. Inaczej niż w oknach drewnianych, mają one budowę komorową, to znaczy złożoną z zamkniętych „korytarzy” biegnących wzdłuż profili. Im więcej takich komór, tym lepiej, bo wtedy profile są sztywniejsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Zależność ta ma jednak swoje granice: na izolacyjność termiczną korzystnie wpływają komory o wymiarach nie mniejszych niż 5 mm.

 

W sprzedaży. Na ramiaki okienne używa się obecnie profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych. Standardem są jednak pięciokomorowe, dlatego warto pytać przede wszystkim o okna z takimi ramiakami. Mają dobre parametry cieplne i oferowane są w wielu wzorach z rozmaitym wykończeniem, a wszystko to w umiarkowanych cenach.

 

Okien z profili dwukomorowych już się nie produkuje, więc nawet gdyby ktoś takowe oferował „okazyjnie tanio”, byłby to najpewniej model sprzed kilku lat i nie warto go kupować. Do obecnie budowanych energooszczędnych domów przeznaczone są okna co najmniej pięciokomorowe.

O szybach

Wszystkie produkowane obecnie okna mają szyby zespolone, czyli zestawy złożone z dwóch, a czasem nawet trzech tafli szkła, rozdzielonych specjalną ramką dystansową. Ramki mogą być wykonane z aluminium (te są najpopularniejsze) oraz ze stali szlachetnej (te są mniej popularne, bo droższe). Odległość pomiędzy szybami wynosi najczęściej 12, 14 lub 16 mm.

 

Jest to ważna informacja i to na nią zwróci nam uwagę sprzedawca, zachwalając swój produkt. Im ta odległość większa, tym okno ma lepsze właściwości akustyczne i termiczne. Ale ma też wyższą cenę.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu w PDF Okna z PVC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny