Nawierzchnie i ogrodzenie posesji to kropka nad „i” kompozycji domu i ogrodu. Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe, ale prawdziwą sztuką jest dobrać te elementy tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.
(fot. Libet)
Wybór nawierzchni to nie tylko kwestia gustu: musi być ona dostosowana do przewidywanych obciążeń, trwała i jeśli to możliwe – przepuszczalna dla wody. Jak z tego wynika, materiały na nawierzchnie, na które wjeżdża się samochodem, muszą wytrzymywać większe obciążenia niż materiały na ścieżki. Wybierając ogrodzenie, pod uwagę bierzemy głównie jego cenę i wygląd.
Powszechność urządzeń alarmowych sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, czy będzie ono skuteczną przeszkodą dla złodzieja. Realizując własny pomysł na ogrodzenie, pamiętajmy, że przęsła, brama i furtka powinny współgrać ze sobą, a całość harmonijnie komponować się z elewacją domu.
Jeśli ogrodzenie ma chronić przed hałasem i kurzem z ulicy, powinno być szczelne. Ciężko wyglądający pełny mur z kamienia, cegieł, pustaków czy bloczków betonowych można częściowo przysłonić roślinami pnącymi. Jeśli otoczenie jest ciche, ładne i nie warto go zasłaniać, lepiej wybrać ogrodzenie lekkie, ażurowe – z desek, okrąglaków, bali, siatki metalowej albo żeliwa.
Dobrze, jeśli nawierzchnie i ogrodzenie posesji mają podobny charakter. Warto więc do ich budowy wybierać ten sam lub podobny materiał. Podjazd z kostki betonowej z pewnością dobrze będzie prezentować się w sąsiedztwie ogrodzenia betonowego lub murowanego. Poniżej przedstawiamy przegląd materiałów do budowy nawierzchni i ogrodzeń.
Kamień
Choć tylko nielicznych stać na ogrodzenia czy nawierzchnie w całości z kamienia, wystarczy umiejętnie wkomponować parę detali czy wstawek kamiennych w ogrodzenie albo nawierzchnię, by uszlachetnić wygląd nawet skromnego domostwa.
Na nawierzchnie ogrodowe zwykle stosuje się granit, bazalt, sjenit, a więc skały twarde, nienasiąkliwe, niepodatne na zanieczyszczenia i odporne na ścieranie, a ze skał miękkich – piaskowiec i wapień, które są nasiąkliwe i mniej odporne na ścieranie. Rzadziej stosuje się marmur, kwarcyt, porfir i serpentynit. Na nawierzchnie odpowiedni jest kamień o powierzchni piaskowanej, groszkowanej lub płomieniowanej, bo jest mniej śliski niż gładki.
Mury kamienne można wznosić z większości rodzajów kamienia. Najtrwalsze są mury z granitu, bazaltu, porfiru i kwarcytów, ale wyglądają dość surowo i są drogie, dlatego częściej wybierane są wapienie i piaskowce.