Planowanie i urządzanie ogrodu

Planowanie i urządzanie ogrodu
Ogród najlepiej jest urządzić według planu, bo daje nam to pewność, że osiągniemy zamierzony efekt. Dopracowany projekt przekształca nasze pomysły w realne rozwiązania, a ponadto wytycza kolejność prac podczas realizacji ogrodu.

Planowanie i urządzanie ogrodu
 (fot. Perrot)
Jeśli nie mamy czasu na samodzielne planowanie lub brakuje nam umiejętności czy wiedzy ogrodniczej, projekt najlepiej zamówić u profesjonalisty. Także urządzenie ogrodu można powierzyć profesjonalnej firmie (jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu na samodzielną pracę ani ręki do roślin), która wykona za nas wszystkie prace we właściwej kolejności i udzieli rocznej gwarancji na posadzone rośliny (wymianie podlegają te, które się nie przyjęły albo chorują). Może być to firma, która stworzyła projekt naszego ogrodu (w takim przypadku po zaakceptowaniu projektu zwykle następuje podpisanie umowy na realizację ogrodu).

 

Możemy także zamówić w firmie, która przygotowała projekt, pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem ogrodu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wykonawca przeprowadzi wszystkie prace zgodnie z założeniami projektu.

 

W dalszej części tekstu (na podstawie pytań, jakie często pojawiają się w kontekście planowania ogrodu) powiemy z czym się trzeba zmierzyć, zamawiając projekt zagospodarowania ogrodu i jego urządzenie oraz jak przebiega współpraca z wynajętą firmą.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Projekt najlepiej zlecić już na etapie budowy domu albo nawet wtedy, gdy powstaje jego plan. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, często zdarza się bowiem, że realizując projekt ogrodu, trzeba ingerować w obiekty znajdujące się już na działce (np. przedwcześnie wykonany podjazd do garażu może utrudnić montaż kabli instalacji elektrycznej do oświetlenia ogrodu lub systemu automatycznego nawadniania).

Co się składa na kompleksowy projekt ogrodu? Czy można zamówić tylko wybrane elementy projektu?

Projekt zagospodarowania ogrodu może być wykonany tradycyjnie – techniką ręczną lub w programie komputerowym (w skali od 1:100 do 1:500). W skład opracowania wchodzi:

 

projekt koncepcyjny – plan ogrodu widziany z góry, przedstawiający projektowane zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem istotnych elementów przyszłego ogrodu (ciągi komunikacyjne, roślinność czy mała architektura);

 

projekt wykonawczy (techniczny) – rzut z góry, na którym przedstawione obiekty są zwymiarowane. Określona jest także ich dokładna lokalizacja. Projekt wykonawczy może być poszerzony o dodatkowe projekty częściowe:

 

– odwodnienia, nawierzchni, nawadniania czy oświetlenia (pamiętajmy, że do wykonania instalacji elektrycznej potrzebne są uprawnienia, firma ogrodnicza może jedynie zaplanować funkcjonalne rozmieszczenie lamp). Część opisowa dołączona do projektu wykonawczego zawiera informacje o terenie, założeniach projektowych, zastosowanych materiałach i technologiach, spis ilościowy roślin i spis zaleceń dotyczących ich uprawy;

 

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Planowanie i urządzanie ogrodu

Pozostałe artykuły z tego numeru
Jak wybrać dolne źródło?
Dolne źródła pomp ciepła należy dobierać na podstawie wytycznych producenta danego urządzenia. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę skład gruntu, z którym mamy do czynienia w miejscu inwestycji. Szczególnie jeżeli planujemy wykonać kolektor poziomy.
Jak wybrać dolne źródło?
Wybór dolnego źródła
Ciepło można pobierać z ziemi, wody lub powietrza. Wybór źródła ciepła, czyli tzw. dolnego źródła, ma decydujący wpływ na koszty inwestycji, podstawowe parametry instalacji z pompą ciepła i niezawodność jej działania. To najważniejsza decyzja.
Wybór dolnego źródła
Powrót do świetności
Warto kupić dom z gotowym ogrodem. Jednak kupując ogród tak długo pozbawiony opieki, jak u Kasi i Michała, trzeba się liczyć ze sporymi kosztami jego renowacji.
Powrót do świetności
Urządzamy wnętrze kuchenne
Autorska, czyli skrojona na miarę naszych potrzeb. Zaprojektowana dla przyjemności – tak by spędzany w niej czas dobrze się kojarzył. Zaplanowana i urządzona zgodnie z naszym stylem pracy, a także z osobistym zapotrzebowaniem na piękno. Bo dziś praktyczność nie wyklucza urody!
Urządzamy wnętrze kuchenne
Okna z PVC
Okna powinny być ciepłe, bezpieczne, szczelne, łatwe w obsłudze i nie za drogie. Kiedy jednak takich szukamy, słyszymy o nowoczesnych profilach, szybach zespolonych z powłoką antyrefleksyjną lub o nadzwyczajnych parametrach cieplnych. Co z tego jest chwytem marketingowym, a co rzetelną i ważną informacją?
Okna z PVC
Drzwi zewnętrzne
Kupić takie drzwi, które nie zmienią się pod wpływem wilgoci, bez problemu otworzą podczas mrozu, a włamywacz nie da im rady... Jak to zrobić?
Drzwi zewnętrzne
Projekt
Z katalogów, choć jest ich całe mnóstwo, wcale niełatwo wybrać dom, który będzie nam odpowiadał i pasował do działki. Przeróbki to dodatkowy koszt, więc może projekt indywidualny? Architekt może wkomponować dom w otoczenie i spełnić nasze oczekiwania – także co do energooszczędności. Będzie to oczywiście droższe. I trzeba będzie wielu spotkań i rozmów w tej sprawie...
Projekt
Wełna czy styropian?
Jeszcze nie mam pozwolenia na budowę, ale od kilku miesięcy mój dom powstaje na papierze. Staram się zdobyć jak najwięcej informacji, zanim zacznę podejmować decyzje. Teraz jestem na etapie materiałów ociepleniowych – odwiedziłem różne fora internetowe, wertowałem mnóstwo publikacji na ten temat i wciąż nie wiem, co jest lepsze – wełna czy styropian?
Wełna czy styropian?
Nawierzchnie i ogrodzenia
Nawierzchnie i ogrodzenie posesji to kropka nad „i” kompozycji domu i ogrodu. Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe, ale prawdziwą sztuką jest dobrać te elementy tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Oświetlenie wewnętrzne
Światło buduje nastrój i kreuje przestrzeń. Ale oprócz walorów estetycznych, musi przede wszystkim dobrze oświetlać miejsce do pracy, nauki czy oglądania telewizji. By spełniało wszystkie te funkcje musi być właściwie rozmieszczone i dobrane do każdego pomieszczenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
Wybór drzwi jest bardzo bogaty i każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie. Dobrze dobrane są ozdobą wnętrz, ale możemy wybrać też takie drzwi, które po otwarciu są niewidoczne, bo chowają się w ścianie.
Drzwi wewnętrzne
Kominy
Kominy powinny być niezawodne, bo usuwają niebezpieczne produkty spalania, a także zanieczyszczone powietrze z wnętrz. Tymczasem one same są narażone na niszczące działanie wody, wilgoci i słońca oraz różnic temperatury, gdy od zewnątrz działa na nie mróz, a od wewnątrz – gorące spaliny.
Kominy
Kominki
W przeglądzie prezentujemy dostępne obecnie na rynku kominki i podpowiadamy, które z nich będą najlepsze w konkretnej sytuacji.
Kominki
Nowoczesne instalacje w pigułce
Życie we własnym domu może być komfortowe, bezpieczne i energooszczędne za sprawą instalacji, które opisaliśmy w tym artykule. Rzeczoznawca majątkowy, pani Teresa Szczerba, zapewnia, że wszystkie też podnoszą wartość domu
Nowoczesne instalacje w pigułce
Ściany zewnętrzne
Wybór rodzaju ścian zewnętrznych to dla każdego inwestora jedna z najtrudniejszych decyzji. Od niej zależy szybkość budowy, a także właściwości użytkowe domu – ściany mogą mieć różną termoizolacyjność, trwałość czy odmienną zdolność do tłumienia dźwięków. Co koniecznie trzeba wiedzieć o ścianach, by dokonać dobrego wyboru, a także móc ocenić jakość pracy wykonawców?
Ściany zewnętrzne
Ściany działowe
Na ścianach działowych nie opiera się ciężar innych elementów budynku, muszą jednak skutecznie separować od siebie pomieszczenia. Muszą być stabilne, by dało się na nich zawiesić półki czy szafki. Wymagamy, by nie przenosiły dźwięków, a czasem też – by skutecznie izolowały od chłodniejszego pomieszczenia.
Ściany działowe
Schody wewnętrzne
Większość budowanych w Polsce domów jednorodzinnych ma więcej niż jedną kondygnację. Najpopularniejszy układ to salon i strefa dzienna na parterze oraz sypialnie na użytkowym poddaszu. Czasem dodatkową kondygnacją jest piwnica.
Schody wewnętrzne
Stropy
Budowa stropu to zadanie dla specjalistów – konstruktora i doświadczonych wykonawców. W tym przypadku nie wolno eksperymentować – jeśli chcemy zastosować inne rozwiązania niż proponowane w projekcie, to trzeba to uzgodnić z konstruktorem.
Stropy
Dom przed 40.
Beata i Robert są zwolennikami budowania małych domów na małych działkach. To najlepsze rozwiązanie dla pracujących zawodowo. Właściciele, mieszkając wygodnie, nie czują się zanadto obciążeni pracami porządkowymi i kosztami utrzymania budynku oraz ogrodu.
Dom przed 40.
Budowanie bez kredytu
Magdalena i Tomasz od początku małżeństwa wiedzieli, że chcą zbudować dom. Oboje wychowali się w domach jednorodzinnych i dobrze wiedzieli co znaczy w dzisiejszych zabieganych czasach poczucie prywatności, o które tak trudno na gęsto zaludnionych osiedlach.
Budowanie bez kredytu
Dom dla niedowiarków
– Dom jest ocieplony styropianem, ale z położeniem tynku mineralnego postanowiłem zaczekać, aż budynek przestanie intensywnie pracować – mówi Artur Panas, właściciel firmy Grasant specjalizującej się w instalowaniu pomp ciepła.
Dom dla niedowiarków
Dom dla niedowiarków
– Dom jest ocieplony styropianem, ale z położeniem tynku mineralnego postanowiłem zaczekać, aż budynek przestanie intensywnie pracować – mówi Artur Panas, właściciel firmy Grasant specjalizującej się w instalowaniu pomp ciepła.
Dom dla niedowiarków
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz