Na ścianach działowych nie opiera się ciężar innych elementów budynku, muszą jednak skutecznie separować od siebie pomieszczenia. Muszą być stabilne, by dało się na nich zawiesić półki czy szafki. Wymagamy, by nie przenosiły dźwięków, a czasem też – by skutecznie izolowały od chłodniejszego pomieszczenia.
Szczególnie dla tych, którzy lubią zmieniać aranżację przestrzeni i pomieszczeń, ważne jest, czy ściankę można łatwo rozebrać i postawić nową w innym miejscu.
Pożądane cechy
(fot. ABH Nomos)
Umiejscowienie
Ściany działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, ale same są dla nich obciążeniem. Dlatego zmiana ich położenia lub zastosowanie cięższych materiałów, niż przewidziano w projekcie, wymaga konsultacji z konstruktorem. Ścianki działowe można natomiast bez obaw usunąć lub zmienić na wykonane z lżejszego materiału. Zwykle także dodanie lub przesunięcie lekkich ścianek działowych o konstrukcji szkieletowej nie powoduje problemów, ale i tu zdarzają się wyjątki.
Wytrzymałość
Ścianki działowe powinny wytrzymywać niektóre rodzaje uderzeń, np. spowodowane upadkiem kogoś z domowników czy też nieostrożnym przenoszeniem mebli. Oczywiście wygodnie jest, jeśli ich konstrukcja umożliwia zawieszenie szafek lub półek na książki.
Powierzchnia ścian powinna być odporna na drobne uszkodzenia (uderzenia, zarysowania), jakie mogą powodować zwierzęta domowe czy bawiące się dzieci.
Izolacyjność akustyczna
Ściany działowe powinny izolować od hałasów pochodzących z sąsiednich pomieszczeń, aby w jednym pomieszczeniu można było swobodnie przyjmować gości lub słuchać muzyki, gdy w sąsiednim ktoś z domowników śpi czy pracuje w skupieniu.
Izolacyjność (dźwiękowa) zależy głównie od materiału, z którego wykonane są ściany i sięga od około 30 (słaba) do 50 dB (bardzo dobra). Jednak w tym przypadku ogromne znaczenie ma staranność wykonania i czasem drobny błąd psuje izolacyjność akustyczną przegrody, która teoretycznie mogłaby bardzo skutecznie tłumić hałas. Trzeba też pamiętać, że dźwięki przenoszą się również przez stropy oraz drzwi, a nie tylko przez ściany.
Izolacyjność cieplna
Jeśli ściana rozdziela pomieszczenia o zbliżonej temperaturze (np. sypialnie), to jej izolacyjność cieplna jest nieistotna, ma natomiast znaczenie, gdy ściana odgradza pomieszczenie ogrzewane np. od nieogrzewanego garażu, wtedy ściana działowa wymaga ocieplenia – inaczej nieuniknione będą duże straty ciepła. Izolację termiczną najlepiej ułożyć od strony chłodniejszego pomieszczenia, wówczas sam materiał ściany nie będzie narażony na przemarzanie.