Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Drzwi zewnętrzne
Kupić takie drzwi, które nie zmienią się pod wpływem wilgoci, bez problemu otworzą podczas mrozu, a włamywacz nie da im rady... Jak to zrobić?

Wybieramy

Drzwi zewnętrzne
 (fot. Hörmann)
Co wydaje się najważniejsze dla klientów wybierających drzwi zewnętrzne? Sprzedawcy zgodnie odpowiadają, że cena: im niższa, tym lepiej. Ale cudów nie ma – jeśli produkt ma być dobry, musi swoje kosztować. Skąd jednak aż takie różnice? Dlaczego jedne drzwi producent wycenia na 400 zł, a inne na ponad 4000 zł? Piszemy o tym poniżej. Postaramy się także podpowiedzieć, jak wybierać, by nie przepłacić, ale też by nie kupić bubla.

 

Cena drzwi zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego je wykonano, a także od rodzaju akcesoriów – klamek (ceny od 20 do 500 zł), zamków, wizjerów (najtańszy kupimy za 10 zł, ten droższy za 50 zł), oszkleń i szyldów. Ważne jest także to, czy kupujemy drzwi z montażem, bo jeśli tak, zapłacimy 7% VAT.

 

Drzwi stalowe

 

Są najtańsze, choć i w tej grupie znajdziemy wyroby za kilka tysięcy złotych (patrz ramka o drzwiach antywłamaniowych). Mają szkielet z kształtowników stalowych, usztywniony prętami lub blachą profilowaną i wypełniony izolacją ze sztywnej pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Zewnętrzne okładziny mogą być z wytłaczanych płyt stalowych, stalowych płyt gładkich, grubych profilowanych laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub z grubej sklejki wodoodpornej. Produkowane są w wielu wzorach i kolorach. Koszt takich drzwi to kwota od 800 do 5000 zł.

 

Drzwi drewniane

 

Są droższe od stalowych (z wyjątkiem antywłamaniowych). Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego, czasem dębowego, a niekiedy też z gatunków egzotycznych: meranti, mahoniu, teku lub palisandru. Drewno powinno być klejone warstwowo, a nie lite, bo wtedy drzwi są odporniejsze na paczenie. Pod okładzinami z drewna często umieszcza się wzmocnienia z blachy stalowej. Powierzchnia skrzydeł może być gładka lub ozdobiona listwami albo kasetonami. Mogą być wykończone lakierem, impregnatem lub farbami akrylowymi. Drzwi drewniane powinno się odnawiać co kilka lat.

 

Uwaga! Nie ma drzwi drewnianych antywłamaniowych; jeśli sprzedawca oferuje nam taki produkt, lepiej odwiedzić konkurencję. Drzwi drewniane kosztują średnio od 2 do 8 tys. zł.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu w PDF Drzwi zewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny