Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Wełna czy styropian?
Jeszcze nie mam pozwolenia na budowę, ale od kilku miesięcy mój dom powstaje na papierze. Staram się zdobyć jak najwięcej informacji, zanim zacznę podejmować decyzje. Teraz jestem na etapie materiałów ociepleniowych – odwiedziłem różne fora internetowe, wertowałem mnóstwo publikacji na ten temat i wciąż nie wiem, co jest lepsze – wełna czy styropian?

REDAKCJA

 

Wełna czy styropian?
(fot. Austrotherm)
Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo materiał ociepleniowy powinno się zawsze dobierać do miejsca, w jakim ma być zastosowany i do wymagań z tym związanych. Zarówno wełna, jak i styropian, produkowane są w wielu odmianach o różnym przeznaczeniu.

 

Naszemu Czytelnikowi i Państwu postanowiliśmy zatem przedstawić te rodzaje wełny i styropianu które są najpowszechniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym – ze wskazaniem swoistości każdego z materiałów. W artykule znajdą też Państwo wybrane wypowiedzi z forum Budujemy Dom, w tym często mylne opinie na temat termoizolacji – z komentarzem specjalisty.

Ściany zewnętrzne

Konstrukcje murowane można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną, w drewnianych – na przykład w kanadyjczykach – lepiej stosować izolację z wełny. Zasada ta wynika między innymi z cechy paroprzepuszczalności materiałów, która jest bardzo ważna przy planowaniu warstw przegród zewnętrznych. Paroprzepuszczalność kolejnych warstw przegrody powinna rosnąć w kierunku od wewnętrznej do zewnętrznej strony powierzchni przegrody.

 

Jeżeli tej zasady nie można zachować, należy stosować specjalne zabezpieczenia (paroizolację) oraz system wentylacji przegrody (wentylowane szczeliny powietrzne), by nie dopuścić do kondensacji pary wodnej i w następstwie tego do zawilgocenia warstwy ocieplenia oraz elementów konstrukcji – to bowiem groziłoby nie tylko obniżeniem izolacyjności termicznej, ale też degradacją materiałów. W przypadku murów największym problemem jest ryzyko zawilgocenia samej izolacji.

 

Dlatego stosuje się tu nienasiąkliwy styropian. Przy ociepleniu z wełny wilgoć przeniosłaby się na nią i mogła spowodować znaczące zmniejszenie jej ciepłochronności. Z kolei w konstrukcjach drewnianych zawilgocenie prowadzi do gnicia drewna, a wełna umożliwia łatwe odprowadzenie wilgoci i szybkie wyschnięcie.

 

Dwuwarstwowe – ocieplane metodą lekką mokrą. Do ocieplania tą metodą najczęściej stosuje się styropian: po przyklejeniu i ewentualnym dodatkowym zamocowaniu kołkami pokrywa się go masą klejową, siatką z włókna szklanego i warstwą wyrównawczą, po czym nakłada tynk cienkowarstwowy. Podobnie można mocować izolację z wełny mineralnej.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Wełna czy styropian?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny