Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010
Oświetlenie wewnętrzne
Światło buduje nastrój i kreuje przestrzeń. Ale oprócz walorów estetycznych, musi przede wszystkim dobrze oświetlać miejsce do pracy, nauki czy oglądania telewizji. By spełniało wszystkie te funkcje musi być właściwie rozmieszczone i dobrane do każdego pomieszczenia.

Oświetlenie wewnętrzne
(fot. Faber)
Żeby funkcjonalnie rozmieścić wewnętrzne źródła światła, trzeba zaplanować urządzenie poszczególnych pomieszczeń, by wiadomo było, jak poprowadzić przewody elektryczne do lamp sufitowych i kinkietów.

 

W dopiero budującym się domu – jeszcze przed otynkowaniem ścian i ułożeniem instalacji – planowanie ustawienia mebli nie jest łatwe, ale warto się postarać: przewidzieć, gdzie stanie stół w salonie, gdzie zorganizujemy kącik do czytania, gdzie ustawimy telewizor i sprzęt grający, lampy wiszące i kinkiety, a nawet gdzie zawisną podświetlane obrazy.

 

Oprócz rozmieszczenia punktów świetlnym warto postarać się o ergonomiczne rozlokowanie gniazdek elektrycznych. Doświadczony elektryk powinien w tym pomóc, ale powinniśmy zadbać o to, by uzupełnił standardowe rozwiązania o indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców domu. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać z niewygodnych i nieestetycznych przedłużaczy.

 

Rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale warto pomyśleć również o dekoracyjnym wykorzystaniu oświetlenia, na przykład do wyeksponowania obrazów, oryginalnych mebli czy pięknych roślin.

Źródła światła

Żarówki tradycyjne to szklane bańki z umieszczonym wewnątrz żarnikiem z drutu wolframowego, który pod wpływem przepływu prądu rozgrzewa się i zaczyna świecić. Produkuje się je w wielu wariantach różniących się rozmiarami gwintu trzonka: E27 lub E14 oraz kształtem i wielkością bańki. Ich największą wadą jest słaba skuteczność świetlna (8–20 lm/W), a więc wysoki koszt eksploatacji. Są przy tym mało trwałe (ich czas świecenia wynosi jedynie 1000–1500 h) i bardzo wrażliwe na poziom napięcia: wystarczy jego spadek o 5% (218 V zamiast 230 V), by strumień świetlny spadł o prawie 20%.

 

Uwaga! Ze względu na ochronę środowiska Komisja Europejska zadecydowała o wycofywaniu z rynku państw członkowskich Unii Europejskiej tradycyjnych żarówek. Szacuje się, że gdyby w każdym gospodarstwie domowym używane były tylko świetlówki energooszczędne oraz urządzenia elektryczne klasy A, A+, A++, to do atmosfery trafiałoby 15 milionów ton dwutlenku węgla mniej. Wycofanie żarówek będzie się odbywało stopniowo: 1 września 2009 roku wycofane zostały żarówki 100 watowe i o większej mocy, a także wszystkie żarówki nieprzezroczyste. 1 września 2010 roku wycofane zostaną żarówki 75 W, w 2011 – 60 W, a w 2012 roku – żarówki 40- i 25 watowe.

 

Przepis ten oznacza konieczność, w ciągu trzech najbliższych lat, zastąpienia wszystkich tradycyjnych żarówek świetlówkami energooszczędnymi, żarówkami halogenowymi lub diodami LED.

 

Joanna Dąbrowska

Pełna wersja artykułu w PDF Oświetlenie wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny