Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010

Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi jest bardzo bogaty i każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie. Dobrze dobrane są ozdobą wnętrz, ale możemy wybrać też takie drzwi, które po otwarciu są niewidoczne, bo chowają się w ścianie.

Drzwi wewnętrzne
(fot. Invado)
Zanim wydamy pieniądze na drzwi wewnętrzne, warto dobrze przemyśleć ich wybór, a w szczególności to, jak mają się otwierać (czy będą uchylne, a może przesuwne), z jakiego materiału mają być wykonane i jak mają być wykończone. Podczas wyboru drzwi trzeba także uwzględnić funkcję pomieszczeń, do których mają prowadzić.

 

Pamiętajmy, że rodzaj drzwi i ich wymiary najlepiej zaplanować na etapie projektu domu. Unikniemy dzięki temu kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi. O sposobie otwierania drzwi najłatwiej zdecydować po zaplanowaniu rozmieszczenia mebli. Na ruch niektórych skrzydeł drzwiowych potrzeba bowiem sporo miejsca, niektóre zaś po otwarciu zachodzą na ścianę.

Sposób otwierania

Drzwi mogą otwierać się na wiele sposobów, mamy więc drzwi uchylne, wahadłowe, składane i przesuwne. Wybierzmy te, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

 

Drzwi uchylne (rozwieralne). Są najbardziej popularne, a ich główne zalety to funkcjonalność i łatwy montaż. Najczęściej stosowane są jednoskrzydłowe. Mogą być pełne, przeszklone lub szklane. Maksymalny kąt rozwarcia drzwi uchylnych to zwykle 180 stopni i drzwi takie można wyłożyć na ścianę (wybierając drzwi uchylne, pamiętajmy, że nie wszystkie z nich mają tak duży kąt rozwarcia).

 

Drzwi wahadłowe. Rzadko stosowane są w domach. Przy otwieraniu wymagają najwięcej miejsca. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Dzięki specjalnym zawiasom można je otwierać przez pchnięcie lub pociągnięcie, a skrzydła samoczynnie się zamykają.

 

Drzwi składane. Ich skrzydło jest podzielone pionowo na części połączone zawiasami i porusza się po szynie zamontowanej na dole ościeżnicy. Drzwi składają się jak parawan. Po złożeniu zmniejszają jednak szerokość otworu drzwiowego. Mogą być łamane lub harmonijkowe, te pierwsze składają się na mniej pionowych części. Tak jak drzwi uchylne wykonywane są z płyt drewnopochodnych, drewna (niekiedy ze wstawkami szklanymi lub z tworzyw sztucznych) bądź szkła, ale ich trwałość jest nieco mniejsza.

 

Drzwi przesuwne. Mogą mieć jedno, dwa lub kilka skrzydeł, podwieszonych na prowadnicy zamontowanej na górze otworu drzwiowego (skrzydła nie stykają się z podłogą). Po otwarciu mogą zachodzić na ścianę lub chować się w kasecie umieszczonej w ścianie. O zastosowaniu kasety najlepiej zdecydować na etapie budowy domu, chociaż można też zbudować ją później z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie z profili stalowych. Drzwi przesuwne, podobnie jak uchylne, mogą być pełne, przeszklone lub szklane.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Drzwi wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!