Czy istnieją uniwersalne materiały izolacyjne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy istnieją uniwersalne materiały izolacyjne?

W jakiej technologii i jakim materiałem izolacyjnym można ekonomicznie i trwale ocieplić ściany budynku? Czy istnieją materiały "uniwersalne", które mogą posłużyć także do ocieplenia np. poddasza czy stropów czy też lepiej wybierać produkty dedykowane konkretnej przegrodzie?

aktualizacja: 2021-10-21 12:09:43

Dobrze dobrane rozwiązania czy materiały powinny być wynikiem precyzyjnie przeprowadzonej analizy potrzeb i warunków w jakich będą one pracowały.

System ocieplenia ścian zewnętrznych, opisywany kiedyś jako metoda lekka-mokra, czy później Bezspoinowy System Ocieplania, a aktualnie ETICS, to obecnie najbardziej popularny sposób ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Rozwiązanie to ma już ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie, stąd też cieszy się tak dużym zaufaniem. Zaletą tej metody ocieplenia jest nie tylko walor ekonomiczny ale również trwałość, jeżeli realizowany jest zgodnie z zaleceniami Systemodawcy. 

Najbardziej popularnym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w ETICS bezwzględnie jest styropian. Pierwsze rozwiązania tego sposobu ocieplenia ściany zewnętrznej były realizowane w oparciu o płyty styropianowe i tak na przestrzeni tych ponad sześćdziesięciu lat materiał ten okazał się być najlepszym rozwiązaniem. Płyty stosowane w tej aplikacji to płyty z grupy Fasada.

Styropian jest jednak materiałem, który może być stosowany do kompleksowej izolacji termicznej budynku. W zależności od tego, jaki element budynku planujemy ocieplić, z oferty producentów płyt styropianowych można optymalnie dobrać konkretny rodzaj styropianu.

Nie każdy rodzaj płyty jest taki sam. Inne są właściwości płyt EPS stosowanych w miejscach, w których przewiduje się ich pracę w miejscach gdzie będą występowały naprężenia ściskające np. zastosowanie do termoizolacji podłogi, a inne są właściwości płyt styropianowych stosowanych np. do izolacji ścian zewnętrznych budynków, gdzie płyty będą poddane głownie siłom rozrywającym.

Dobierając płyty styropianowe do danego zastosowania, ważnym jest by zapoznać się z kartą techniczną tego wyrobu, tak by dobrać taki rodzaj płyty styropianowej, jaki zaleca jego producent do danego zastosowania.

Kolejnym ważnym "krokiem" jest określenie odpowiedniej grubości płyty styropianowej. Grubość płyty, wraz z konkretną wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/mK] przekładają się na tzw. opór cieplny R [m2K/W], którego wartość jest istotna dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności termicznej całej przegrody, wyrażonej poprzez tzw. współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K].

Marcin Feliks, ekspert marki Austrotherm

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje