Dobrze dobrane rozwiązania czy materiały powinny być wynikiem precyzyjnie przeprowadzonej analizy potrzeb i warunków w jakich będą one pracowały.
System ocieplenia ścian zewnętrznych, opisywany kiedyś jako metoda lekka-mokra, czy później Bezspoinowy System Ocieplania, a aktualnie ETICS, to obecnie najbardziej popularny sposób ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Rozwiązanie to ma już ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie, stąd też cieszy się tak dużym zaufaniem. Zaletą tej metody ocieplenia jest nie tylko walor ekonomiczny ale również trwałość, jeżeli realizowany jest zgodnie z zaleceniami Systemodawcy.
Najbardziej popularnym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w ETICS bezwzględnie jest styropian. Pierwsze rozwiązania tego sposobu ocieplenia ściany zewnętrznej były realizowane w oparciu o płyty styropianowe i tak na przestrzeni tych ponad sześćdziesięciu lat materiał ten okazał się być najlepszym rozwiązaniem. Płyty stosowane w tej aplikacji to płyty z grupy Fasada.
Styropian jest jednak materiałem, który może być stosowany do kompleksowej izolacji termicznej budynku. W zależności od tego, jaki element budynku planujemy ocieplić, z oferty producentów płyt styropianowych można optymalnie dobrać konkretny rodzaj styropianu.
Nie każdy rodzaj płyty jest taki sam. Inne są właściwości płyt EPS stosowanych w miejscach, w których przewiduje się ich pracę w miejscach gdzie będą występowały naprężenia ściskające np. zastosowanie do termoizolacji podłogi, a inne są właściwości płyt styropianowych stosowanych np. do izolacji ścian zewnętrznych budynków, gdzie płyty będą poddane głownie siłom rozrywającym.
Dobierając płyty styropianowe do danego zastosowania, ważnym jest by zapoznać się z kartą techniczną tego wyrobu, tak by dobrać taki rodzaj płyty styropianowej, jaki zaleca jego producent do danego zastosowania.
Kolejnym ważnym "krokiem" jest określenie odpowiedniej grubości płyty styropianowej. Grubość płyty, wraz z konkretną wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/mK] przekładają się na tzw. opór cieplny R [m2K/W], którego wartość jest istotna dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności termicznej całej przegrody, wyrażonej poprzez tzw. współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K].
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Marcin Feliks, ekspert marki Austrotherm