LAMBDA MEGA WHITE® - szary styropian zespolony dla wymagających

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
LAMBDA MEGA WHITE® - szary styropian zespolony dla wymagających

Nowość dostępna od sierpnia 2019 r. Nie odpadnie od fasady, nawet jeśli jest przyklejony zwykłym klejem do styropianu. Metr sześcienny waży 16 kg. Szary rdzeń jest chroniony przez białą warstwę ochronną. LAMBDA MEGA WHITE® to szary styropian zespolony dla najbardziej wymagających.

aktualizacja: 2019-11-04 09:59:30

Cechy szarego styropianu LAMBDA MEGA WHITE®

  • mega przyczepność do podłoża (o 50% lepsza)
  • zabezpieczony przed ryzykiem odpadania i wytapiania
  • bezkompromisowa jakość (16 kg/m3)
  • najlepsza izolacyjność w kategorii styropianów fasadowych
  • najlepsza wytrzymałość mechaniczna (TR ≥ 150 kPa; CS(10) ≥ 80 kPa)
  • redukcja mostków termicznych (nawet o 18%)
  • mniejsze ryzyko błędów wykonawczych
  • szybsza aplikacja

 

Płyta LAMBDA MEGA WHITE® trzyma się muru o 50% mocniej niż zwykły styropian.

Płyty MEGA WHITE®, od strony muru mają głębokie rowki, co zwiększa powierzchnię klejenia i tym samym zwiększa siłę połączenia płyty z murem. Płyta MEGA WHITE® nie odpadnie, nawet jeśli jest przyklejona zwykłym klejem do styropianu.

Szary styropian, przy wszystkich swoich zaletach, jest znany z tego, że jego powierzchnia zapewnia mniejszą przyczepność dla kleju. Klej, który trzymał wystarczająco mocno w przypadku białych płyt tu często okazuje się niewystarczający. Dlatego pojawiły się na rynku kleje, których producenci deklarują lepszą przyczepność i sprzedają je jako kleje specjalnie do szarego styropianu. Oczywiście, za wyraźnie wyższą cenę. Jednak trudno przewidzieć na ile takie rozwiązanie faktycznie okaże się skuteczne.

Bywa też, że zaleca się przetarcie styropianu siatką lub grubym papierem ściernym, żeby uczynić go bardziej szorstkim i w ten sposób zwiększyć powierzchnię przylegania kleju. Jednak praktyka wykazuje, że efekt jest często przeciwny do zamierzonego. Na płytach po takim przeszlifowaniu zwykle zostaje bardzo trudny do całkowitego usunięcia pył, który psuje przyczepność.

Z przygotowanym fabrycznie głębokim rowkowaniem płyt LAMBDA MEGA WHITE takich problemów nie ma. Powierzchnia, a więc i siła klejenia jest większa, a nie trzeba przy tym żadnych dodatkowych prac wykonywanych na budowie.

LAMBDA MEGA WHITE® jest zabezpieczony przed ryzykiem odpadania i wytapiania, powodowanym przez słońce.

Szary rdzeń MEGA WHITE® jest chroniony przez białą warstwę, która odbija promienie słoneczne. Wystawiona na słońce powierzchnia MEGA WHITE® jest chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu nawet o 60°C.

Zewnętrzna warstwa zespolonego z szarą płytą białego styropianu powoduje, że na fasadzie, pod wpływem słońca, ocieplenie zachowuje się podobnie jakby było wykonane z białego styropianu. Nie nagrzewa się nadmiernie, bo odbija większość padającego promieniowania słonecznego. W efekcie nie ma problemu z odkształcaniem się i odpadaniem płyt. Co ważne, zespolony styropian nie wymaga od wykonawców jakichkolwiek dodatkowych czynności, ani szczególnej staranności – w przeciwieństwie do osłaniania elewacji siatkami rozpiętymi na rusztowaniach.

W kwestii jakości wszystko jest jasne, bo metr sześcienny LAMBDA MEGA WHITE® waży średnio 16 kg.

Im wyższa waga, tym wyższa izolacyjność i wytrzymałość mechaniczna. Przekonaj się sam i sprawdź w wyszukiwarce frazy: "jakość musi ważyć", "tabela gęstości styropianu", "ile powinien ważyć styropian" itp.

Mostki termiczne zredukowane nawet o 18%

Płyty MEGA WHITE® są dłuższe i szersze niż płyty tradycyjnego styropianu. Do zaizolowania danej powierzchni potrzeba mniej płyt. Dzięki temu na fasadzie jest mniej połączeń między płytami, a co za tym idzie mniej mostków termicznych. Zmniejszenie liczby połączeń to automatycznie również mniej miejsc, gdzie mogą powstać szpary w wyniku niedokładnego spasowania płyt. A takie szczeliny potem trzeba uzupełnić paskami styropianu lub pianka niskoprężną. Używając większych płyt pracuje się też po prostu szybciej, bo do pokrycia tej samej powierzchni wystarcza ich mniejsza liczba. A wciąż są lekkie, wiec większe gabaryty w niczym nie przeszkadzają.

Prawidłowe nałożenie kleju jest banalnie proste, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym fachowcem.

Na płycie MEGA WHITE® zaznaczony jest obszar, na który należy nałożyć klej. Po pokryciu całego zaznaczonego obszaru klejem, masz pewność, że klej jest nałożony metodą obwodowo-punktową i pokrywa nie mniej niż 60% powierzchni płyty. Właściwe pokrycie płyt klejem jest bardzo ważne ze względu na przyczepność ocieplenia do ścian. Co z tego, że użyjemy nawet bardzo dobrego kleju, skoro będzie go zbyt mało? Drugi ważny element to wykonanie pasma na obwodzie. Jego brak oznacza, że pod płytami powstają puste szczeliny, jakby kanały ciągnące się przez całą wysokość elewacji. W takich szczelinach zachodzi ruch powietrza, co pogarsza izolacyjność cieplną.

Trzpień kołka zawsze przechodzi przez warstwę kleju znajdująca się po niewidocznej stronie płyty.

Znajdujące się na białej stronie płyty punkty mocowania mechanicznego (kołkowania) są spasowane z obszarem naniesienia kleju po drugiej stronie płyty. Dzięki temu masz pewność, że trzpień kołka zawsze przejdzie przez warstwę kleju.

Pewność, że "mijanka" jest prawidłowa.

Na zewnętrznej (białej) powierzchni płyt MEGA WHITE® zaznaczone są linie graniczne "mijanki". Krawędź płyty górnej musi się znaleźć między liniami mijanki płyty dolnej.

Solidne mocowanie płyt i ich właściwe "przewiązanie" pomiędzy warstwami to podstawa trwałości ocieplenia. Zaniedbania tego rodzaju są szczególnie groźne w narożnikach budynku oraz na krawędziach otworów okiennych i drzwiowych. W tych miejscach ryzyko oderwania płyt albo pojawienia się pęknięć na tynku jest największe. Oznaczenie dopuszczalnych wielkości mijanek pomiędzy płytami oraz miejsc kołkowania ułatwia zaś dobre, a przy tym szybkie wykonanie pracy.

Mniej błędów wykonawczych i szybsza praca.

Styropian MEGA WHITE® jest produkowany w technologii automatowej metodą wtrysku do formy. Technologia automatowa jest znacznie droższa niż powszechnie stosowana w Polsce metoda "cięcia z bloku", ale jej zastosowanie sprawia, że każda płyta ma idealną geometrię i lepszą stabilność wymiarową. Przyspiesza to prace dociepleniowe oraz ogranicza ilość błędów podczas prac wykonawczych.

współczynnik przewodzenia ciepła λd ≤ 0,031 [W/mK]
naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym (CS(10)80) ≥ 80 kPa
wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (TR150) ≥ 150 kPa
wytrzymałość na zginanie (BS150) ≥ 150 kPa
szerokość x długość 600x1250mm
grubość (T(1) ± 1 mm) 150, 200, 250mm
krawędzie gładkie
Firma powiązana:
SWISSPOR

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Gabbon

22 Paź 2019, 12:05

Jest to ciekawe rozwiązanie. Ja właśnie preferuję styropian niż wełnę. Lepszy i przyjemniejszy montaż, lżejszy materiał, nie nasiąka i nie starzeje się. Nie twierdzę, że wełna zła, ale styro lepszy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny