Organizatorem kongresu z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów była Politechnika Krakowska.
Zasadniczym wątkiem każdej edycji tego międzynarodowego forum są zagadnienia związane z obniżaniem energochłonności w budownictwie, a także szeroko rozumiane problemy z zakresu fizyki budowli. Głównym hasłem tegorocznego spotkania ekspertów, które odbyło się w połowie września, były budynki o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii. Zagadnienia związane z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego nie dotyczyły tylko nowo budowanych obiektów, lecz także tych, które powstaną w wyniku radykalnej i kompletnej termomodernizacji budynków od dawna istniejących.
- Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań to nie moda, ale konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody. Tym mocniej cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy być partnerem Energodomu - prestiżowego forum technologicznego otwierającego nowe możliwości dla innowacyjnych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym. To dla nas powód do dumy, że przed tak znamienitym gremium mogliśmy podzielić się naszym doświadczeniem oraz zapoznać się z dokonaniami innych specjalistów – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych w Termo Organice.
- Nasza firma od lat zaangażowana jest w sztandarowe projekty budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce. Styropian Termo Organiki został wykorzystany przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego - dodaje.
Na Politechnice Krakowskiej spotkała się światowa elita ekspertów z zakresu budownictwa. Oprócz specjalistów z tej uczelni pojawili się naukowcy ze Słowacji, Czech, Norwegii, Finlandii, Ukrainy i Kanady. Zakres tematyczny konferencji był szeroki i dotyczył wielu aspektów projektowo-wykonawczych współczesnego budownictwa. Najważniejsze sesje tematyczne dotyczyły pozyskiwania energii odnawialnej, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, izolacji termicznej, wilgociowej i akustycznej, a także energooszczędnych instalacji budowlanych czy zintegrowanego projektowania.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Kluczowymi wystąpieniami były: wykład profesora Umberta Berardiego z Ryerson University of Toronto na temat innowacyjnych materiałów budowlanych, stosowanych w budynkach zeroenergetycznych oraz wykład profesora Jana Radonia z Uniwersytetu Rolniczego na temat historycznych aspektów budownictwa, które połączone są ze współczesnym spojrzeniem na poszanowanie energii.