Znamy laureatów V edycji konkursu ROCKWOOL - Zmień wizję w projekt
Znamy laureatów V edycji konkursu ROCKWOOL - Zmień wizję w projekt
Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursu dla architektów, projektantów i studentów architektury, którego zadaniem było zaprojektowanie budynku łączącego w sobie design oraz ekologię, bezpieczeństwo pożarowe lub komfort wewnętrzny. W zwycięskich pracach jury doceniło głównie wykorzystanie materiałów korespondujących z otoczeniem oraz pasywnych i aktywnych rozwiązań proekologicznych, zamkniętych w atrakcyjnych i nowoczesnych bryłach.
Data publikacji: 2016-10-05
Data aktualizacji: 2016-10-05
Za nami już piąta edycja konkursu przeprowadzanego przez ROCKWOOL Polska pod nazwą "Zmień wizję w projekt". Tegoroczna edycja była skierowana także do studentów architektury, w których warto jest zaszczepiać wartości proekologiczne oraz pobudzać ich wyobraźnie, aby w przyszłości projektowali budynki nie tylko estetyczne, nowatorskie, ale także funkcjonalne i wpisujące się w otoczenie. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach głównym hasłem przyświecającym konkursowi był design.
Prace w obu kategoriach - architekci i studenci - oceniało jury pod przewodnictwem mgr inż. arch. Zbigniewa Reszki - Pełnomocnika Zarządu Głównego SARP, w składzie mgr inż. arch. Leszek Horodyski, prof. dr hab. Marian Fikus, dr inż. arch. Anna Bać, mgr inż. Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska oraz Mirosław Jucha z firmy ROCKFON.
Jurorzy nagrodzili dwie prace w kategorii architekci i wyróżnili 3 prace nagrodami rzeczowymi. W kategorii studentów nagrodzonych zostało 5 prac oraz dodatkowo wyróżniono pięć projektów. Zwycięskie prace najlepiej zrealizowały zadanie postawione uczestnikom konkursu - pokazały konsekwencję i determinację w przeprowadzeniu nowatorskiego zamysłu estetycznego, które połączono z funkcjonalnością oraz walorami ekologicznymi.
Prace, w których wizja znalazła odzwierciedlenie w projekcie Główną nagrodę w kategorii architekci, 10 000 złotych, otrzymał projekt przeznaczony do realizacji "Pawilon edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo" pracowni GIERBIENIS + POKLEWSKI S.C. Praca ta odzwierciedla rozbudowaną funkcjonalność w nowoczesnej bryle - przedstawia atrakcyjną architekturę, która jednocześnie nie odcina się od otoczenia.
Na uwagę zasługuje dbałość o elementy ekologiczne i etnograficzne. Autorzy pomyśleli o wykorzystaniu rozwiązań, składających się na podejście proekologiczne - zarówno pasywne jak i aktywne. W pracy prawidłowo rozwiązano wyzwania związane z funkcjonalnością, dzięki czemu powstał projekt bez barier architektonicznych - podkreśla mgr inż. arch. Leszek Horodyski.
Drugą nagrodę wśród architektów, 5 000 złotych, zdobyła Martyna Rudzka z pracowni Bjerg Arkitektur Polska Sp. Z o.o. - "Przedszkole miejskie nr 19 Słupskiego chłopczyka w Słupsku". Jest to projekt przebudowy istniejącego już obiektu, o niskich walorach architektonicznych. Autorce pracy udało się go przekształcić w nowoczesny i funkcjonalny obiekt, wyposażony w rozwiązania wpływające na jego efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pożarowe i komfort użytkowników.
Jest to bardzo dobry przykład, jak można w nieatrakcyjne budynki oświatowe tchnąć nowe życie. W projekcie wykorzystano naturalne materiały - płyty elewacyjne ROCKPANEL, które dodatkowo połączono z naturą. Zastosowano także grubszą niż minimalnie wymagana izolację cieplną z wełny skalnej ROCKWOOL, dzięki czemu uzyskano wysoką efektywność energetyczną budynku. W przemyślany sposób wykorzystano całą przestrzeń, aby zapewnić jak najwyższą funkcjonalność obiektu - wylicza Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.
Pierwszą nagrodę w kategorii studentów, 10 000 złotych, zdobyła Katarzyna Śleboda z Politechniki Wrocławskiej za pracę "Z małej Rawki do Koliby". Prof. dr hab. Marian Fikus uzasadnił wybór - Projekt wyróżnia minimalistyczna forma - prosty obiekt, pełniący istotną funkcję, który może w prosty sposób wkomponować się w różnorodne otoczenie. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować od Bałtyku do Tatr. Na uwagę zasługuje też fakt wykorzystania w tej nieskomplikowanej bryle naturalnych materiałów oraz licznych rozwiązań proekologicznych.
Praca pt. "Muzeum Myśli Ekologicznej" Karola Wysznackiego z Politechniki Łódzkiej uzyskała drugą nagrodę w wysokości 5 000 zł. Projekt wyróżnił się odwagą w formowaniu struktur architektonicznych w historycznej tkance miejskiej. - Obiekt pomimo swoich bardzo współczesnych i rzeźbiarskich form nawiązuje do otoczenia, w subtelny sposób wpasowuje się w nie. W nowoczesnej formie zastosowano naturalne i tradycyjne materiały. Na uwagę zasługuje także przestrzenna i interesująca struktura wnętrz - argumentuje mgr inż. arch. Leszek Horodyski.
Drugą nagrodę w wysokości 5 000 złotych otrzymał także Dawid Jarosz z Politechniki Warszawskiej, za pracę "WarsaWieś (Socjalizator Miejscowy - miejska farma społeczna). Pracę wyróżniono głównie za intrygującą i dynamiczną formę. - W ciekawy sposób zastosowano tutaj na dużą skalę drewniane płyty ROCKPANEL, w sąsiedztwie betonowego osiedla - tworzy to interesujący i przyjemny dla oka kontrast. Promuje także proekologiczne wartości. Na uwagę zasługuje także ciekawa i nowoczesna funkcja, spalająca społeczność lokalną - podkreśla Piotr Pawlak.
W kategorii studentów przyznano także dwie nagrody - w wysokości 2 500 złotych. Otrzymali je: Mateusz Stawarski z Politechniki Śląskiej za pracę "Szklane domy" oraz Zuzanna Norkiewicz z Politechniki Wrocławskiej za pracę "Dom nad jeziorem"
Zmień wizję w projekt i wygraj atrakcyjne nagrody
To już kolejna edycja konkursu "Zmień wizję w projekt", organizowanego przez ROCKWOOL Polska. Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy architektów oraz studentów architektury na temat produktów i rozwiązań oferowanych na rynku budowlanym oraz zachęcenie ich do nietypowego, twórczego podejścia do ich wykorzystywania. Uczestnictwo w podobnych inicjatywach daje zespołom projektantów szanse na poszerzenie horyzontów, zdobycie dodatkowej wiedzy, współzawodnictwo z najlepszymi, a także zdobycie atrakcyjnych nagród.
Patronem merytorycznym konkursu był SARP.
Szczegółowe informacje na temat konkursu "Zmień wizję w projekt" dostępne są na stronie zmienwizjewprojekt.pl