W Polsce najczęściej buduje się domy z użytkowym poddaszem. Utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu przez cały rok jest niemałym wyzwaniem. Zimą poddasze staje się głównym źródłem utraty ciepła, a latem może się przegrzewać.
Aby temu zapobiec, konieczna jest skuteczna izolacja. Pianka poliuretanowa to jedna z najlepszych opcji niezależnie jaki kształt dachu wybierzemy. Dwuspadowy, czterospadowy, modułowy czy kopertowy, czym bardziej skomplikowany kształt dachu tym pianka korzystnie różnicuje się od innych materiałów izolacyjnych.
W kwietniu 2023 roku pojawi się obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Paszporty energetyczne wskażą faktyczne zapotrzebowanie domu na energię, a tym samym mogą w znaczący sposób wpłynąć na cenę nieruchomości lub wysokość czynszu.
W tym artykule skupimy się na zaletach pianki poliuretanowej jako skutecznej izolacji poddasza.
Szczelna i bez mostków termicznych
Dzięki natryskowej metodzie wytwarzania pianki na miejscu budowy ("in-situ") tworzymy ciągłą warstwę izolacji cieplnej i akustycznej ścian i stropów bez mostków termicznych. Piana wnika w każdą szczelinę uszczelniając budynek przed wiatrem i jest dobrze związaną z podłożem, w związku z tym nie opada i nie osuwa się.
Bardzo dobry izolator którego właściwości nie zanikają z czasem
Współczynnik przewodności cieplnej (lambda) to 0,038 W/mK Wystarczy 26 cm izolacji, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/m2·K. Co najważniejsze, współczynnik lambda jest niezmienny, a wymieniona wartość jest podana z uwzględnieniem efektu starzenia po 25 latach. Co ważne - piana nie zanika z czasem.
Lekka
Pianka poliuretanowa ma strukturę otwartokomórkową (zawartość komórek zamkniętych <20%), dzięki czemu cechuje się niską gęstością od 8 do 12 kg/m3 i dużą wydajnością wypełniania izolowanych przestrzeni. Taka izolacja stanowi bardzo małe obciążenie konstrukcyjne, a za to znacznie podnosi sprawność energetyczną budynku. Waga izolacji 180 m2 poddasza przy grubości 26 cm to tylko 470 kg.
- Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
- Jak stosować płyty PIR? Najczęściej zadawane pytania
- Boniowanie: krok po kroku do eleganckiej elewacji
- Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Bezpieczna i samogasnąca
Pianka nie wykazuje niebezpiecznej emisji związków organicznych i spełnia wymagania w zakresie krajowych przepisów dotyczących wydzielania substancji niebezpiecznych i może być stosowana w pomieszczeniach kategorii A i B, przeznaczonych na pobyt ludzi. Nie pyli i nie śmierdzi. Posiada klasę palności E, czyli jest samogasnąca.
Bardzo szybkie zaizolowanie poddasza w korzystnej cenie
Wykonanie izolacji całego poddasza zajmuje wykwalifikowanej ekipie tylko 1 dzień włącznie z przygotowaniem poddasza do natrysku i posprzątaniem po sobie, a cena metra kwadratowego (materiał plus robocizna) stawia ją w bardzo konkurencyjnym świetle. Warto dodać, że po pracy ekipy natryskowej jest minimalna ilość lub nie ma żadnych odpadów do wywiezienia.
Produkowana w Polsce i aplikowana przez autoryzowanych wykonawców
Dwuskładnikowa piana poliuretanowa do natryskowej izolacji poddaszy domów jednorodzinnych Ultrapol 03/10 jest produkowana przez polską firmę ULTRAPUR w nowoczesnym zakładzie ulokowanym w Gnieźnie. Posiada atest PZH, znak CE i w 2022 r. zdobyła złoty medal jakości QI 2022. Produkt ten powstaje w pełni zautomatyzowanym i przeznaczonym specjalnie dla tej produkcji 10-tonowym mieszalniku. Przeszedł szereg testów pod względem zgodności ze zharmonizowaną normą europejską i co najważniejsze jest aplikowany przez firmy, które są ekspertami w swojej dziedzinie i posiadają autoryzację producenta.
Wyżej wymienione zalety pianki poliuretanowej pozwolą Państwu cieszyć się komfortem termicznym, a także korzystnie wpłyną na wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją domu.