Pianka poliuretanowa to skuteczna izolacja poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pianka poliuretanowa to skuteczna izolacja poddasza

Ważnym elementem wieńczącym bryłę domu jest dach. Ma on wpływ nie tylko na wartości estetyczne ale także użytkowe: jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody, odporność na wiatr oraz izolację cieplną domu.

aktualizacja: 2023-12-11 10:50:43

W Polsce najczęściej buduje się domy z użytkowym poddaszem. Utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu przez cały rok jest niemałym wyzwaniem. Zimą poddasze staje się głównym źródłem utraty ciepła, a latem może się przegrzewać.

Aby temu zapobiec, konieczna jest skuteczna izolacja. Pianka poliuretanowa to jedna z najlepszych opcji niezależnie jaki kształt dachu wybierzemy. Dwuspadowy, czterospadowy, modułowy czy kopertowy, czym bardziej skomplikowany kształt dachu tym pianka korzystnie różnicuje się od innych materiałów izolacyjnych.

W kwietniu 2023 roku pojawi się obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Paszporty energetyczne wskażą faktyczne zapotrzebowanie domu na energię, a tym samym mogą w znaczący sposób wpłynąć na cenę nieruchomości lub wysokość czynszu.

W tym artykule skupimy się na zaletach pianki poliuretanowej jako skutecznej izolacji poddasza.

Szczelna i bez mostków termicznych

Dzięki natryskowej metodzie wytwarzania pianki na miejscu budowy ("in-situ") tworzymy ciągłą warstwę izolacji cieplnej i akustycznej ścian i stropów bez mostków termicznych. Piana wnika w każdą szczelinę uszczelniając budynek przed wiatrem i jest dobrze związaną z podłożem, w związku z tym nie opada i nie osuwa się.

Bardzo dobry izolator którego właściwości nie zanikają z czasem

Współczynnik przewodności cieplnej (lambda) to 0,038 W/mK Wystarczy 26 cm izolacji, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/m2·K. Co najważniejsze, współczynnik lambda jest niezmienny, a wymieniona wartość jest podana z uwzględnieniem efektu starzenia po 25 latach. Co ważne - piana nie zanika z czasem.

Lekka

Pianka poliuretanowa ma strukturę otwartokomórkową (zawartość komórek zamkniętych <20%), dzięki czemu cechuje się niską gęstością od 8 do 12 kg/m3 i dużą wydajnością wypełniania izolowanych przestrzeni. Taka izolacja stanowi bardzo małe obciążenie konstrukcyjne, a za to znacznie podnosi sprawność energetyczną budynku. Waga izolacji 180 m2 poddasza przy grubości 26 cm to tylko 470 kg.

Natrysk pianką poliuretanową na poddaszu
Dzięki natryskowej metodzie wytwarzania pianki na miejscu budowy ("in-situ") tworzymy ciągłą warstwę izolacji cieplnej i akustycznej ścian i stropów bez mostków termicznych.

Bezpieczna i samogasnąca

Pianka nie wykazuje niebezpiecznej emisji związków organicznych i spełnia wymagania w zakresie krajowych przepisów dotyczących wydzielania substancji niebezpiecznych i może być stosowana w pomieszczeniach kategorii A i B, przeznaczonych na pobyt ludzi. Nie pyli i nie śmierdzi. Posiada klasę palności E, czyli jest samogasnąca.

Bardzo szybkie zaizolowanie poddasza w korzystnej cenie

Wykonanie izolacji całego poddasza zajmuje wykwalifikowanej ekipie tylko 1 dzień włącznie z przygotowaniem poddasza do natrysku i posprzątaniem po sobie, a cena metra kwadratowego (materiał plus robocizna) stawia ją w bardzo konkurencyjnym świetle. Warto dodać, że po pracy ekipy natryskowej jest minimalna ilość lub nie ma żadnych odpadów do wywiezienia.

Produkowana w Polsce i aplikowana przez autoryzowanych wykonawców

Dwuskładnikowa piana poliuretanowa do natryskowej izolacji poddaszy domów jednorodzinnych Ultrapol 03/10 jest produkowana przez polską firmę ULTRAPUR w nowoczesnym zakładzie ulokowanym w Gnieźnie. Posiada atest PZH, znak CE i w 2022 r. zdobyła złoty medal jakości QI 2022. Produkt ten powstaje w pełni zautomatyzowanym i przeznaczonym specjalnie dla tej produkcji 10-tonowym mieszalniku. Przeszedł szereg testów pod względem zgodności ze zharmonizowaną normą europejską i co najważniejsze jest aplikowany przez firmy, które są ekspertami w swojej dziedzinie i posiadają autoryzację producenta.

Wyżej wymienione zalety pianki poliuretanowej pozwolą Państwu cieszyć się komfortem termicznym, a także korzystnie wpłyną na wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją domu.


Dowiedz się więcej na: https://www.ultrapur.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!