Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie?

Warto się przyjrzeć ile właściwie ciepła ucieka w domu przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie. Z naszego zestawienia wyraźnie widać, że wraz z poprawą ciepłochronności, oszczędności stają się coraz mniej odczuwalne.

Różnica pomiędzy rozsądnym standardem energooszczędnym 0,20 oraz pasywnym 0,10 W/(m2·K) nie polega na tym, że za ogrzewanie płacimy dużo lub mało, lecz raczej niewiele i skrajnie mało. Rocznie 300 zł mniej czy więcej w całkowitym koszcie utrzymania domu to niewiele.

Trzeba także zwrócić uwagę, że przy najpopularniejszych ścianach dwuwarstwowych, ocieplenie warstwą typowego styropianu o współczynniku lambda (λ) 0,040 W/(m·K), grube na 35–40 cm praktycznie nie wchodzi w rachubę. Trudno taką izolację dobrze umocować, a okna znajdują się w głębokich wnękach.

Jeżeli zechcemy obniżyć współczynnik U do poziomu około 0,10 W/(m2·K), będziemy musieli wybrać inną drogę:

  • zmienić technologię wznoszenia ścian (np. na szkieletową, kształtki styropianowe itd.);
  • zastosować materiały, szczególnie ociepleniowe, o lepszych parametrach.

Roczne straty ciepła przez 150 m2 ścian zewnętrznych w zależności od ich termoizolacji

Współczynnik
U ścian
[W/(m2·K)]

Strata ciepła
[kWh]

Przybliżona grubość
typowej izolacji
[cm]

Koszt ciepła [zł]

węgiel
0,15 zł/kWh

gaz ziemny 0,25
zł/kWh

LPG
0,40 zł/kWh

0,25 2750 15 413 688 1100
0,20 2200 20 330 550 880
0,10 1100 35-40 165 275 440

Pod względem energetycznym liczy się nie cała lecz jedynie ogrzewana objętość (kubatura) domu
Zajmując się ścianami warto zaznaczyć, że domy o identycznych pod względem izolacyjności cieplnej ścianach, dachu, podłodze i oknach mogą mieć zupełnie różne zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej. I nie chodzi tu o sytuację, w której parametry są takie same jedynie na papierze, w projekcie, a w rzeczywistości wykonawcy popełnili mnóstwo błędów niwecząc założony poziom ciepłochronności.

Znaczenie ma już sama wielkość budynku. Mały będzie w liczbach bezwzględnych zużywał mniej ciepła niż duży, wykonany w tym samym standardzie energetycznym (taka sama izolacja ścian, identyczny współczynnik U okien, taka sama wentylacja itd.). Jednak, jeżeli policzymy zapotrzebowanie na energię w odniesieniu do powierzchni użytkowej, to wynik będzie korzystniejszy dla większego obiektu.

Wyznaczanie zużycia energii w przeliczeniu na powierzchnię użytkową w naturalny sposób faworyzuje domy duże. Po prostu, powierzchnia mieszkalna przyrasta szybciej niż powierzchnia przegród zewnętrznych. Zależność jest łatwa: dwukrotnie zwiększając długość ścian zewnętrznych, uzyskujemy aż czterokrotny wzrost powierzchni domu (22). Oznacza to też różnice w kosztach budowy. Dopłacenie tej samej kwoty do 1 m2 elewacji w innym stopniu zmieni nam koszty 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Bilans cieplny bardzo zmienia też powiększenie okien. Mogą mieć wprawdzie ten sam współczynnik U ale gdy będzie ich dwa razy więcej znacząco wpłyną na straty ciepła. Omówimy to dokładniej, na razie zauważmy tylko, że bardzo dobre okno przepuszcza 4–5 razy więcej ciepła niż przeciętna ściana o tej samej powierzchni.

Trzeba również pamiętać, że pod względem energetycznym liczy się nie cała lecz jedynie ogrzewana objętość (kubatura) domu. Budynek może mieć np. nieogrzewany strych albo dostawiony z boku nie ogrzewany garaż. O ile oddzielono je przegrodami o dobrej termoizolacyjności, to całkowita kubatura rośnie, ale straty ciepła nie. Przy obliczeniach cieplnych takie wydzielone, nieogrzewane strefy generalnie się pomija, tak jakby w ogóle ich nie było. Jednak nieogrzewane pomieszczenia są strefą buforową, zmniejszającą straty energii. Ruch i wymiana ciepła jest mniej intensywna niż przy ścianach zewnętrznych (nie ma np. wychładzającego działania wiatru).

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: ZCB Owczary

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Maj 2017, 00:09

Szanowni Państwo, w myśl zasady, że „najtańsze ciepło to ciepło zaoszczędzone” skutecznym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku przy zastosowaniu systemu opartego na wełnie lub styropianie. Przy budowie nowych obiektów należy wziąć pod uwagę obowiązujące ...

time image

25 Mar 2017, 14:25

Dodałbym (odnośnie artykułu) jeszcze kwestię ustawienia budynku względem stron świat - i w tym kontekście sytuowanie okien. I nie tylko chodzi o południe - wydaje mi się ze ważny jest tu kierunek wiatru, który bardzo skutecznie wychładza, szczególnie okna i drzwi (najslabsze ...

time image

24 Mar 2017, 08:08

Polecam kalkulatory zebrane na naszej stronie: https://budujemydom.pl/termoizolacja/k/1209-Kalkulatory

time image

Gość rus

23 Mar 2017, 16:09

Czy jest jakiś wzór którym oblicze ile kWh przenika przez wszystkie przegrody budynku?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje