W niektórych przypadkach ścianę domu można ocieplić od wewnątrz. Ta metoda polecana jest przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zachować atrakcyjną elewację (np. z klinkieru, kamienia) lub gdy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim.
Materiałem izolacyjnym może być wełna mineralna, osłonięta paroizolacją i płytami g-k przymocowanymi do stelaża. Nieco mniej pracochłonne jest ocieplenie ścian specjalnymi bloczkami izolacyjnymi z lekkiej odmiany betonu komórkowego (o gęstości 115 kg/m3). Charakteryzują się one nie tylko wysoką termoizolacyjnością, odpornością na ogień, ale także paroprzepuszczalnością. Nie wymagają stosowania paroizolacji. Dzięki dużej porowatości, wnikająca w ich strukturę para wodna naturalnie wysycha - nie ma więc obaw o długotrwałe zaleganie wilgoci w murze.
Ocieplenie domu od wewnątrz - etapy prac
Prace zaczyna się od dokładnego oczyszczenia ściany, wyrównania ewentualnych ubytków i zagruntowania powierzchni. Podłogę należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną, aby ściana nie pochłaniała wilgoci z podłoża. Bloczki mocuje się do ściany na samą zaprawę systemową (bez wbijania kołków), a potem wyrównuje ewentualne nierówności i zabezpiecza narożniki siatką.
Na tak przygotowanym podłożu rozprowadza się cienką warstwę zaprawy, a w niej zatapia siatkę.
Ostatnim etapem jest zatarcie i wyrównanie powierzchni całej ściany, a po związaniu zaprawy pomalowanie lub wygładzenie jej gładzią gipsową.
Etapy ocieplania od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego: (zdjęcie górne) mocowanie bloczków, (zdjęcie po lewej) zatapianie siatki w zaprawie, (zdjęcie po prawej) malowanie ściany po wyrównaniu zaprawy (fot. Xella (Multipor))
Ocieplanie ścian domu od wewnątrz jest najmniej korzystnym ze sposobów termomodernizacji - z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, przymocowanie do ścian płyt lub bloczków izolacyjnych zabiera używaną dotychczas przestrzeń. To kłopotliwe szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy fragment powierzchni jest bardzo cenny. Dużo większym problemem są jednak mostki termiczne, których przy tej metodzie trudno uniknąć. Dlatego przygotowanie projektu takiej termomodernizacji warto powierzyć doświadczonemu fachowcowi.
Ocieplenie ściany od wewnątrz bloczkami izolacyjnymi z betonu komórkowego - ok. 110-120 zł/m² (bloczki o grubości 6 cm - 80-90 zł/m², klej, siatka, zaprawa)
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
Jeśli chodzi o ocieplanie od wewnątrz to oprócz budynku pod pieczą konserwatora zabytków, również zabudowa bliźniacza podchodzi pod to. Dokładniej chodzi o ścianę wspólną z sąsiadem. Czasem jej ocieplenie jest konieczne i tutaj izolacja od wewnątrz bardzo się sprawdza. Inny ...
Szanowni Państwo,
gdy budynek jest zabytkowy, ma charakterystyczną elewację, konserwator nie wydaje zgody na prace ociepleniowe – wówczas pozostaje termoizolacja od wewnątrz. W pozostałych przypadkach warto ocieplać budynki w oparciu o jeden, kompletny system oparty na wełnie ...
10 minut temu, Gość olej napisał:
od pięciu lat czyli od ocieplenia , a korytarz jest nieogrzewany nie nastąpiło ,,przemrożenie
No i tak jest, jak powinno być. Skoro korytarz nie jest ogrzewany, jest zewnętrzny - nie następuje przemrożenie. Mogło by wystąpić, ...