Ocieplenie ścian - wypełnienie szczeliny powietrznej

Ocieplenie ścian - wypełnienie szczeliny powietrznej

Budynki ze ścianami warstwowymi z ciągłą szczeliną powietrzną można docieplić poprzez jej wypełnienie luźnym materiałem izolacyjnym. 

Wypełnieniem szczeliny powietrznej zajmują się tym wyspecjalizowane ekipy, które nawiercają w ścianach niewielkie otwory (najczęściej od strony elewacji) i wdmuchują pod ciśnieniem do środka izolator, np. granulat styropianu, piankę poliuretanową czy impregnowaną celulozę. Po zakończeniu ocieplania, otwory zaklejane są klejem mrozoodpornym.

Metoda ta jest mało kłopotliwa dla domowników, szybka i stosunkowo czysta. Jej zaletą jest też to, że po termomodernizacji nie zmienia się grubość ściany. Przy jej stosowaniu konieczna jest jednak dokładna wiedza o sposobie wzniesienia ścian. Wszelkie odstępstwa od projektu mogą prowadzić do tego, że granulat nie wypełni całej przestrzeni. Poza tym szczeliny w ścianach warstwowych są z reguły dość wąskie (zazwyczaj ok. 4-6 cm), więc ich wypełnienie nie poprawi w wystarczający sposób izolacyjności przegrody.

Ocieplenie ścian warstwowych z ciągłą szczeliną powietrzną poprzez jej wypełnienie materiałem izolacyjnym - od zewnątrz i od wewnątrz (fot. Into-Ocieplenia)

Korzyści z ocieplenia ścian pianką poliuretanową

ŚCIANA PRZED DOCIEPLENIEM:

  • cegła ceramiczna pełna 51 cm
  • szczelina powietrzna 5 cm
  • cegła silikatowa 12 cm
  • U = 0,873 W/(m2·K)

PO WYPEŁNIENIU PUSTKI PIANKĄ POLIURETANOWĄ:

  • U = 0,380 W/(m2·K)

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Koszt wypełnienia szczeliny powietrznej w ocieplanym budynku

Wypełnienie szczeliny powietrznej granulatem styropianu kosztuje 10-30 zł/m² z robocizną (przy szczelinie o szerokości 5 cm).

Norbert Skupiński

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Gość Termodach
09-03-2016 15:04
Niestety, opisana metoda u mnie się nie sprawdziła. Jako, że sam wykonuję tego rodzaju prace, próbowałem i granulat styropianowy i włókna wełny mineralnej oraz wełnę celulozową. Z bardzo miernym skutkiem. Obecnie czas na iniekcje z pianki poliuretanowej.
bajbaga
12-08-2015 12:18
cud malina - za około 100zł/m2
Gość gosc43
12-08-2015 11:56
istnieje system ocieplenia od środka domu za pomocą termoizolacyjnej masy aerożelowej o grubości jedynie 1mm
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz