Krzysztof Mycielski z Grupa 5 Architekci o udziale w konkursie Wienerberger Brick Award

Krzysztof Mycielski z Grupa 5 Architekci o udziale w konkursie Wienerberger Brick Award

Już tylko do 5 lutego 2021 r. można nadsyłać zgłoszenia do jubileuszowej, piątej lokalnej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2021. Dlaczego warto wziąć udział w konkursie i co można dzięki niemu zyskać Zapytaliśmy Krzysztofa Mycielskiego z pracowni Grupa 5 Architekci, współtwórcę projektu nagrodzonego zarówno w lokalnej, jak i globalnej edycji Wienerberger Brick Award.

Projekt, o którym mowa to budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Najpierw zdobył Grand Prix w edycji polskiej 2019, a następnie Nagrodę Główną w ubiegłorocznej, globalnej edycji Wienerberger Brick Award. Współtwórcą projektu była Grupa 5 Architekci, której jednym z założycieli jest właśnie Krzysztof Mycielski. Zapytaliśmy go o refleksje związane z konkursem i rady dla tych, którzy rozważają zgłoszenie do tegorocznej edycji.

Co zyskali Państwo dzięki zwycięstwu w konkursie?

- Już sama nominacja w tym konkursie była nie lada zaszczytem. A zwycięstwo w edycjach polskiej i światowej, to było osiągnięcie przekraczające horyzont naszych aspiracji. Współpracując przy tym projekcie z pracownią BAAS z Barcelony i pracownią MAŁECCY z Katowic nie myśleliśmy o nagrodach. Budynek WRiTV miał być rodzajem antyikony, nienarzucającą się architekturą tła idealnie wtopioną w tkankę starej śląskiej zabudowy. Fakt, iż idea ta została w tym stopniu doceniona najpierw przez polskie, a potem międzynarodowe jury w konkursie, w którym rywalizowało ze sobą tyle znakomitych realizacji jest dla nas symptomatyczny. Oznacza, iż pokorne, a nie gwiazdorskie podejście do projektowania tego budynku nie tylko zostało zauważone w Polsce ale też zyskało wielkie uznanie na świecie. Nagroda ta utwierdza nas również w przekonaniu, jak świetne efekty może dać współpraca pomiędzy pracowniami z różnych krajów – przygoda, która była unikalnym ale i niełatwym eksperymentem.

Oczywiście zwycięstwo w tak prestiżowym konkursie przekłada się na życzliwe postrzeganie nas nie tylko przez krytykę architektoniczną ale też przez naszych krajowych i zagranicznych klientów. Spotkaliśmy się z wieloma oznakami uznania i mamy nadzieję, iż przełoży to się na nasze kolejne kontrakty.

Co powiedziałby Pan architektom, którzy zastanawiają się nad zgłoszeniem realizacji do Brick Award 2021?

- Żeby wierzyli we własne możliwości. Nawet jeśli zaprojektują coś co nie jest widowiskowe, co jednak może być na przykład ujmujące swoim pięknem i skromnością, mają zdecydowaną szansę w tym konkursie.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na zgłoszenie właśnie tego projektu?

- Bo był dla nas przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Spełnieniem towarzyszącego nam od wielu lat marzenia o zrealizowaniu budynku przy użyciu archetypicznego materiału, jakim jest tradycyjnie wypalana ceramika oraz doświadczeniem projektowania w historycznym kontekście, które stanowi sumę wielu naszych dotychczasowych przemyśleń.

Jedno słowo, z którym kojarzy się Panu cegła w przyszłości to…

- Spuścizna

Czy Grupa 5 zgłosi w tym roku jakiś projekt? Jeśli może Pan powiedzieć, co to będzie za projekt i czym Pana zdaniem ujmie członków jury?

- Myślę, iż na pewno zgłosimy do konkursu adaptację zabytkowych ceglanych budynków pofabrycznych na centrum Monopolis w Łodzi. Po rewitalizacji Dworca Głównego we Wrocławiu, to nasza kolejna modernizacja dużego obiektu historycznego, co oznaczało zmierzenie się z wieloma złożonymi zagadnieniami. W tym wypadku chodziło o nadanie miejscu nowej funkcji przy zachowaniu unikatowego charakteru miejsca, będącego ważną częścią łódzkiej tożsamości. Projekt i realizacja zyskały już światowe uznanie zdobywając I nagrodę MIPIM Award 2020 w kategorii Best Mixed Used Development. Liczymy, iż jury Brick Award 2021 doceni naszą metodę ostrożnego podejścia do adaptacji zabytkowej przestrzeni, która pod względem użytkowym zyskała zupełnie nowe wcielenie.

W konkursie Wienerberger Brick Award 2021 mogą wziąć udział budynki z cegieł i dachówek ceramicznych i co istotne, nie muszą być to produkty Wienerberger. Głównym kryterium jest innowacyjność wykorzystania materiału ceramicznego. Jury oceniać będzie architekturę gotowych realizacji, a nie markę. W jury zasiadają uznani polscy architekci i krytycy architektury: Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.

Wysokość nagród pieniężnych w konkursie jest imponująca: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix i tym samym nagrody w jednej z kategorii i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z pozostałych kategorii. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 30 marca 2021 roku.

Realizacje można zgłaszać do 5 lutego, do godziny 23:59 przez stronę internetową brickaward.pl

Więcej informacji na stronie konkursu lub pod adresem mailowym kontakt@brickaward.pl.

Firma powiązana: wienerberger

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz