Brick Award to międzynarodowa nagroda architektoniczna, przyznawana regularnie od 2004 roku. Konkurs wyróżnia obiekty o niebanalnej architekturze, które zostały wykonane z materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek. Ich niestandardowe, kreatywne zastosowanie jest jednym z kilku kluczowych kryteriów wyboru zwycięzców w konkursie, który od ponad 16 lat docenia innowacyjną architekturę ceglaną, pokazując jak różnorodne mogą być wyroby ceramiczne stosowane w budynkach i ich otoczeniu.
Idea konkursu Brick Award
Brick Award jest niezwykłym konkursem. Każdego roku mamy okazję śledzić poczynania architektów, którzy odpowiadają na współczesne wyzwania urbanistyczne, estetyczne i społeczne, stosując w swoich projektach naturalne materiały ceramiczne. Obserwujemy, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych i przełomowych realizacji. Innowacyjne, bezkompromisowe połączenia materiałów i rozwiązania, które tworzą niepowtarzalny efekt końcowy - tym wyróżniają się budynki walczące o nagrodę - mówi Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger.
Co też nietypowe dla konkursów prowadzonych przez marki (producentów), w konkursie mogą brać udział wszystkie realizacje z materiałów ceramicznych, zastosowanie produktów Wienerberger nie jest kryterium wymaganym. Konkurs ocenia architekturę i kreatywność zastosowania, nie markę zastosowanych produktów. Z tego też powodu w Jury nie zasiada przedstawiciel firmy Wienerberger. To wyróżnia nasz konkurs na tle wielu innych - dodaje.
Konkurs, za którego ideą i powstaniem stoi firma Wienerberger, odbywa się co dwa lata przeplatając edycje krajowe i międzynarodowe. Lokalne Jury wybiera najbardziej innowacyjne i ponadczasowe realizacje, które w kolejnym roku mierzą się z obiektami z całego świata w międzynarodowej edycji konkursu.
Zdobywca Grand Prix lokalnej edycji Brick Award 2019 budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach podczas edycji międzynarodowej Brick Award 2020 pokonał 644 projekty i zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę w kategorii Sharing public spaces. Projekt budynku został zaprojektowany przez BAAS arquitectura z Hiszpanii oraz pracownię Grupa 5 architekci i Małeccy biuro projektowe z Polski.
Jury konkursu Brick Award
Zwycięzcy są wybierani przez niezależnych ekspertów - doświadczonych architektów i uznanych krytyków. W najbliższej edycji projekty oceniać będą:
- Marlena Happach - architekt, urbanistka, działaczka społeczna związana z Warszawą. Od 2016 pełni funkcję Architekta Miasta Warszawy - jest dyrektorem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy. Współautorka książki "Architekturki".
- Krzysztof Ingarden - architekt, członek Polskiej Akademii Umiejętności, SARP, MOIA, laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród, w tym min. Honorowej Nagrody SARP oraz Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Architektów Polskich. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 w Aichi (Japonia) otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
- Przemo Łukasik - architekt, który doświadczenie zdobywał w biurach tj. P.P. Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu i Odile Decq / Benoit Cornette również w Paryżu. 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną Medusagroup, która od tego czasu była trzykrotnie była nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.
- Zbigniew Maćków - Architekt IARP, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.
- Grzegorz Piątek - krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).
Nad prawidłowym przebiegiem sądu konkursowego będzie czuwał arch. Rafał Mroczkowski, Sekretarz Konkursu.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Kategorie konkursu Brick Award
Konkurs zakłada możliwość zdobycia nagrody w pięciu różnych kategoriach, a także nagrody Grand Prix. Każdą z kategorii łączy dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:
- Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej oraz projekty mieszkaniowe zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
- Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.
- Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
- Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne.
- Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.
Warunki udziału w konkursie
Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl do 5 lutego 2021 r.
Zapraszamy do udziału oraz śledzenia dalszych etapów konkursu. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie brickaward.pl.