Teresa Kempara – Małecka, wiceprezes SOLBETU |
Sobotnie przedpołudnie 5 dnia kwietnia zgromadziło na placu budowy wszystkich, którzy zdecydowali się mieć swój wkład przy powstaniu tego domu. Obecni byli przede wszystkim przyszli gospodarze tego miejsca i to oni wmurowali pierwszy bloczek. W ślad za nimi poszli partnerzy budowy.
Precyzja i wspólna praca
Zalety systemu SOLBET najwyraźniej widać przy pracy. System jest bardzo prosty i jak pokazuje przykład tej budowy, pozwala łatwo i szybko budować, nawet "niedzielnym" wykonawcom. Przeszło dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, pod czujnym okiem fachowców, w błyskawicznym tempie wznosiła kolejne warstwy pierwszych ścian.
Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBET (fot. 1), a za jej plecami w pełnej gotowości już czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cm (fot. 2). Po kilkunastu sekundach bloczek był wmurowany. Kolejną czynność wykonywała kobieta z poziomicą i gumowym młotkiem – na co dzień narzędziami jej pracy są telefon i komputer, ale to nie przeszkadzało, by z pomocą fachowca mogła sprawdzić wypoziomowanie ściany równie precyzyjnie, jak najdoskonalszy murarz. Na koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu (fot. 3) i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy (fot. 4). Wszystko zorganizowane jak w zegarku.
fot. 1 | fot. 2 | fot. 3 | fot. 4 |
Budowanie z wędką
Będzie to już drugi dom habitatowski na ul. Ogrodowej 3 – pierwszy powstał w 2005 roku. Nowy dom budowany jest według identycznego projektu. Wiosną 2009 roku zamieszkają w nim rodziny, które zostały wybrane z wielu zgłoszeń, najpełniej spełniając habitatowskie kryteria.
Przy wyborze rodzin Habitat for Humanity kieruje się trzema podstawowymi kryteriami: potrzebą mieszkaniową (złe warunki mieszkaniowe, brak mieszkania), zdolnością spłacania miesięcznych nieoprocentowanych rat (dochody stałe, ale zbyt niskie, aby samodzielnie rozwiązać problem mieszkaniowy) oraz aktywnością rodziny i jej gotowością do współpracy (Habitat pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc).
Danie komuś ryby nie wystarczy, potrzebna jest wędka. Wierność tej zasadzie jest gwarancją pomocy mądrej i długofalowej.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
Docinanie bloczka | Mieszanie zaprawy | Wspólne zdjęcie po pracy |
Zakończenie budowy drugiego domu w Józefosławiu planowane jest na wiosnę 2009 roku. Od momentu wprowadzenia się do nowego domu rodziny zaczną spłacać koszt budowy w nieoprocentowanych ratach rozłożonych na 20 lat.
Habitat for Humanity to pozarządowa dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia ubogim rodzinom. Mieszkania budowane są dla rodzin, które nie mają miejsca do życia lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm.
Domy budowane przez Habitat for Humanity powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. Koszt budowy lub remontu rodzina spłaca w nieoprocentowanych ratach. Pieniądze pochodzące ze spłat od rodzin, a także darowizny, tworzą Fundusz dla Ludzkości pozwalający na budowanie następnych domów.
Od 30 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 200 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi. W Polsce Habitat for Humanity pomógł ponad 150 rodzinom, kolejne mieszkania są budowane i remontowane.
Firma powiązana: SOLBET