Wyniki Konkursu Architektury Ceglanej - przyszłość ceglanych elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wyniki Konkursu Architektury Ceglanej - przyszłość ceglanych elewacji

Jak młodzi wyobrażają sobie zastosowanie cegieł klinkierowych w nowoczesnej architekturze? Na to pytanie odpowiedź poznali organizatorzy Konkursu Architektury Ceglanej ze Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej. W tym roku odbyła się I edycja tego wydarzenia, którego celem jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania z wykorzystaniem cegieł klinkierowych na elewacji budynków.

aktualizacja: 2018-06-08 05:25:43

W ramach pierwszej odsłony Konkursu Architektury Ceglanej, organizator - Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej wraz z partnerem organizacyjnym – Stowarzyszeniem Architektów Polskich, poprosił studentów kierunków architektonicznych o przedstawienie swojej wizji optymalnych rozwiązań w ramach dwóch kategorii konkursowych:

  • Kategoria I - Budownictwo mieszkaniowe - Dom jednorodzinny, wolno stojący;
  • Kategoria II - Budownictwo przyszłości (kreatywność).

W kategorii Dom Jednorodzinny nominowano aż 10 projektów. Laureatem I nagrody został Adam Piaseczyński, student Politechniki Opolskiej, który zaprezentował swoją wizję "Domu nad Wisłą". Ten nowoczesny budynek w kształcie prostopadłościanu na frontowej ścianie posiada zaprojektowaną falistą elewację z cegieł Cumulus z portfolio Wienerberger, których nietypowe ułożenie zainspirowała sama rzeka.

Laureatem I nagrody został Adam Piaseczyński, student Politechniki Opolskiej, który zaprezentował swoją wizję "Domu nad Wisłą"

II miejsce w kategorii Dom Jednorodzinny otrzymał Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki. Głównym założeniem projektu jest podzielenie tradycyjnej bryły-kostki na pół. W ten sposób w przestrzeni uzyskanej pomiędzy, zaaranżowane zostały ścianki wspinaczkowe. Również cegła klinkierowa zastosowana na froncie budynku ma za zadanie przypominać nic innego, jak właśnie ścianę treningową dla fanów sportów górskich.

II miejsce w kategorii Dom Jednorodzinny otrzymał Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki.

Laureatem III nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt "Domu Panoramicznego", a specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za "Exploded House".

Laureatem III nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt "Domu Panoramicznego"
Specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za "Exploded House"

Także w kategorii Budownictwo Przyszłości nominowano 10 projektów. I nagrodę otrzymała Klaudia Lachcik z Politechniki Warszawskiej za projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość". Jej koncepcja odnosi się zarówno do sposobu układania cegieł, jak i nieskończonych możliwości ich zestawiania. W projekcie Lachcik znalazły się trzy rodzaje cegieł Wienerberger: Long John Red, Iluzo oraz Malaga, z których studentka zaproponowała m.in. stworzenie transparentnych paneli elewacyjnych.

I nagrodę otrzymała Klaudia Lachcik z Politechniki Warszawskiej za projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość"

Laureatem II nagrody został Szymon Król, reprezentujący Politechnikę Lubelską, wyróżniony za swój projekt "Schronu z tarasem widokowym", który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego. On również zdecydował się na wykorzystanie w swojej wizualizacji cegły klinkierowej Cumulus Wienerberger.

Laureatem II nagrody został Szymon Król, reprezentujący Politechnikę Lubelską, wyróżniony za swój projekt "Schronu z tarasem widokowym", który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego.

III miejsce otrzymał duet studentów Politechniki Wrocławskiej - Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz, a wyróżniona została praca pt. "Kamieniczki" autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej.

III miejsce otrzymał duet studentów Politechniki Wrocławskiej - Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz
Wyróżniona praca pt. "Kamieniczki" autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej

Uczestnicy konkursu reprezentowali łącznie 13 uczelni, a co ciekawe - wpłynęła także jedna praca z zagranicy - z Politechniki w Turynie. Łącznie wpłynęły aż 54 projekty. Uczestnicy konkursu walczyli nie tylko o nagrody pieniężne (po 5 tys. zł za I i II miejsca w obu kategoriach oraz 3 tys. zł za miejsca trzecie) ale również o płatne, dwumiesięczne staże w renomowanych warszawskich pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz FS&P Arcus.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przewodniczącym jury I edycji konkursu był architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny, a oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień nastąpiło 23 maja br. w siedzibie SARPu.

Firma powiązana:
Wienerberger

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!