Wyniki Konkursu Architektury Ceglanej - przyszłość ceglanych elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wyniki Konkursu Architektury Ceglanej - przyszłość ceglanych elewacji

Jak młodzi wyobrażają sobie zastosowanie cegieł klinkierowych w nowoczesnej architekturze? Na to pytanie odpowiedź poznali organizatorzy Konkursu Architektury Ceglanej ze Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej. W tym roku odbyła się I edycja tego wydarzenia, którego celem jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania z wykorzystaniem cegieł klinkierowych na elewacji budynków.

aktualizacja: 2018-06-08 05:25:43

W ramach pierwszej odsłony Konkursu Architektury Ceglanej, organizator - Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej wraz z partnerem organizacyjnym – Stowarzyszeniem Architektów Polskich, poprosił studentów kierunków architektonicznych o przedstawienie swojej wizji optymalnych rozwiązań w ramach dwóch kategorii konkursowych:

  • Kategoria I - Budownictwo mieszkaniowe - Dom jednorodzinny, wolno stojący;
  • Kategoria II - Budownictwo przyszłości (kreatywność).

W kategorii Dom Jednorodzinny nominowano aż 10 projektów. Laureatem I nagrody został Adam Piaseczyński, student Politechniki Opolskiej, który zaprezentował swoją wizję "Domu nad Wisłą". Ten nowoczesny budynek w kształcie prostopadłościanu na frontowej ścianie posiada zaprojektowaną falistą elewację z cegieł Cumulus z portfolio Wienerberger, których nietypowe ułożenie zainspirowała sama rzeka.

Laureatem I nagrody został Adam Piaseczyński, student Politechniki Opolskiej, który zaprezentował swoją wizję "Domu nad Wisłą"

II miejsce w kategorii Dom Jednorodzinny otrzymał Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki. Głównym założeniem projektu jest podzielenie tradycyjnej bryły-kostki na pół. W ten sposób w przestrzeni uzyskanej pomiędzy, zaaranżowane zostały ścianki wspinaczkowe. Również cegła klinkierowa zastosowana na froncie budynku ma za zadanie przypominać nic innego, jak właśnie ścianę treningową dla fanów sportów górskich.

II miejsce w kategorii Dom Jednorodzinny otrzymał Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki.

Laureatem III nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt "Domu Panoramicznego", a specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za "Exploded House".

Laureatem III nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt "Domu Panoramicznego"
Specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za "Exploded House"

Także w kategorii Budownictwo Przyszłości nominowano 10 projektów. I nagrodę otrzymała Klaudia Lachcik z Politechniki Warszawskiej za projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość". Jej koncepcja odnosi się zarówno do sposobu układania cegieł, jak i nieskończonych możliwości ich zestawiania. W projekcie Lachcik znalazły się trzy rodzaje cegieł Wienerberger: Long John Red, Iluzo oraz Malaga, z których studentka zaproponowała m.in. stworzenie transparentnych paneli elewacyjnych.

I nagrodę otrzymała Klaudia Lachcik z Politechniki Warszawskiej za projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość"

Laureatem II nagrody został Szymon Król, reprezentujący Politechnikę Lubelską, wyróżniony za swój projekt "Schronu z tarasem widokowym", który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego. On również zdecydował się na wykorzystanie w swojej wizualizacji cegły klinkierowej Cumulus Wienerberger.

Laureatem II nagrody został Szymon Król, reprezentujący Politechnikę Lubelską, wyróżniony za swój projekt "Schronu z tarasem widokowym", który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego.

III miejsce otrzymał duet studentów Politechniki Wrocławskiej - Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz, a wyróżniona została praca pt. "Kamieniczki" autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej.

III miejsce otrzymał duet studentów Politechniki Wrocławskiej - Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz
Wyróżniona praca pt. "Kamieniczki" autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej

Uczestnicy konkursu reprezentowali łącznie 13 uczelni, a co ciekawe - wpłynęła także jedna praca z zagranicy - z Politechniki w Turynie. Łącznie wpłynęły aż 54 projekty. Uczestnicy konkursu walczyli nie tylko o nagrody pieniężne (po 5 tys. zł za I i II miejsca w obu kategoriach oraz 3 tys. zł za miejsca trzecie) ale również o płatne, dwumiesięczne staże w renomowanych warszawskich pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz FS&P Arcus.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przewodniczącym jury I edycji konkursu był architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny, a oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień nastąpiło 23 maja br. w siedzibie SARPu.

Firma powiązana:
Wienerberger

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje