Jakie są sposoby osuszania budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są sposoby osuszania budynku?

Kupiliśmy dom do remontu. Podczas prac w piwnicy wykonawca uszkodził rurę z wodą i wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji zostały zalane. Ponieważ przez weekend tam nie zaglądaliśmy, woda lała się dwa dni. Po powrocie poradziliśmy sobie z wymianą uszkodzonej rury i odpływem wody, ale problemem są zawilgocone ściany. Ponieważ wkrótce zamierzamy przeprowadzić się do tego domu - chcemy osuszyć ściany. Jak to szybko zrobić?

Odpowiedź eksperta: Ponieważ przyczyna zawilgocenia jest znana i nie wynika z uszkodzenia lub źle wykonanej hydroizolacji ścian piwnic, wystarczy pomieszczenia wysuszyć.

Dobór metody oraz długość jej stosowania zależą od zawartości wilgoci w przegrodach oraz materiału, z jakiego są zbudowane. W sprzyjających warunkach pogodowych - ciepłą wiosną, latem i niedeszczową jesienią - ściany mogą wysychać bez żadnej interwencji, pod warunkiem intensywnego wietrzenia, ale proces ten może trwać długo. W ten sposób można jedynie wysuszyć punktowe zalania, zapewniając intensywny przepływ powietrza (wentylację) i możliwie wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Osuszanie następuje w wyniku odparowywania wilgoci z murów, dzięki cyrkulacji suchego powietrza, przy nieznacznym wzroście temperatury we wnętrzu.

W przypadku bardziej rozległych awarii oraz w sytuacji, gdy zależy nam na skutecznym wysuszeniu pomieszczeń w krótkim czasie, konieczne będzie wypożyczenie odpowiedniego sprzętu lub zatrudnienie specjalistycznej firmy.

Wybór metody osuszania ścian

Jednym ze sposobów jest zastosowanie nagrzewnic wentylatorowych. Podczas ich pracy temperatura w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 35°C. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni. Zależy on głównie od rodzaju materiału, z jakiego zbudowane są ściany.

Popularną metodą jest też osuszanie kondensacyjne. Polega ono na obniżaniu wilgotności cyrkulującego powietrza w wyniku jego ochłodzenia w agregacie, pracującym na zasadzie klimatyzatora. Można do tego celu wykorzystać też klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania. Skroplona na parowniku woda spływa do zbiornika, a wychodzące suche i nagrzane powietrze przejmuje parę wodną z osuszanej przegrody. Warunkiem skuteczności osuszania jest zamknięcie obiegu powietrza w pomieszczeniu przez jego uszczelnienie.

Osuszacz kondensacyjny
Użycie osuszacza kondensacyjnego nie wymaga fachowej wiedzy. To metoda skuteczniejsza niż ogrzewanie i wietrzenie. (fot. Strictum)

Kolejnym sposobem jest osuszanie absorpcyjne, działające podobnie do kondensacyjnego, z tym, że rolę pochłaniacza wilgoci pełni absorber (materiał o dużej chłonności). Przepływające przez niego powietrze oddaje zawartą w nim wodę, a po podgrzaniu wraca do pomieszczenia i suszy przegrody.

Przy znacznym i głębokim zawilgoceniu stosuje się osuszanie mikrofalowe, które pracuje na zasadzie wgłębnego podgrzewania wody, zawartej w murze, powodując jej odparowanie i dyfuzję. Mikrofale mogą być wysyłane z urządzeń powierzchniowych lub wgłębnych, do pracy których konieczne jest wywiercenie otworów w przegrodzie. Intensywność odparowania zwiększają instalowane powierzchniowo termowentylatory, które mogą pracować również niezależnie od generatorów mikrofalowych. Pomieszczenie osuszane w ten sposób musi być dobrze wentylowane. Niekiedy, na wlocie powietrza do niego instalowane są dodatkowe osuszacze powietrza.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jak sprawdzić efektywność osuszania ścian?

Efektywność osuszenia sprawdza się powierzchniowo - miernikiem wilgotności podłoża oraz wgłębnie - metodą karbidową lub suszarkową.

Metoda suszarkowa polega na pobraniu ze ściany próbki przy użyciu wiertła koronowego, sięgającego na potrzebną głębokość. Pobrany materiał dokładnie się waży i umieszcza np. w piekarniku - nastawionym na temperaturę 105°C. Co pewien czas waży się susząca się próbkę, aż do czasu ustalenia się jej stałej masy. Różnica ciężaru próbki mokrej i po wysuszeniu, podzielona przez ciężar próbki suchej określi procentową zawartość wody w pobranym materiale. Dostateczne wysuszenie osiąga się - zależnie od materiału podłoża - przy wilgotności wagowej 3-6%.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: AngelaRose / forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny