Czy w domu parterowym warto robić strop żelbetowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy w domu parterowym warto robić strop żelbetowy?

Wybór rodzaju stropu uzależniony jest od koncepcji materiałowo-technologicznej budowy całego domu, gdyż stanowi istotny element jego konstrukcji, a także wpływa na jego formę architektoniczną i walory użytkowe. Oczywiście już na etapie wyboru projektu trzeba zdecydować czy będzie to strop drewniany czy betonowy, a taki dylemat pojawia się przy stawianiu domu parterowego w technologii murowanej. Niekiedy strop ten może również pełnić podwójną rolę w postaci tzw. stropodachu.

aktualizacja: 2023-03-28 11:15:19
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie wymagania powinien spełniać strop w domu parterowym?
  • Jakie jest główne zadanie stropu żelbetowego z ociepleniem w domach parterowych?
  • Czy dach płaski może pełnić funkcję stropu w domu parterowym?

Jakie wymagania powinien spełniać strop w domu parterowym?

Strop gęstożebrowy gotowy do zalania warstwą nadbetonu
Strop gęstożebrowy gotowy do zalania warstwą nadbetonu (fot. Rector)

Strop jest istotnym elementem konstrukcyjnym domu pełniąc jednocześnie rolę przegrody poziomej jak i usztywnienia ustroju całego budynku. Wybór odpowiedniego stropu do rodzaju i wielkości budynku musi uwzględniać szereg wymagań wytrzymałościowych, użytkowych jak i technologicznych, co zapewni bezpieczną i bezproblemową eksploatację obiektu przez wiele lat. Oczywiście rodzaj konstrukcji całego budynku narzuca ograniczenia w rodzaju montowanego stropu, gdyż na budynkach o konstrukcji drewnianej praktycznie wykluczona jest możliwość ułożenia stropu betonowego.

Podstawowe parametry charakteryzujące konstrukcje stropowe to przede wszystkim jego rozpiętość, czyli odległość między podpierającymi je ścianami czy podciągami i decyduje o możliwości utworzenia pod nim otwartego pomieszczenia, bez przegród konstrukcyjnych bądź np. filarów.

Przy wyborze konstrukcji stropowej brana jest pod uwagę także jego nośność, która określa dopuszczalne obciążenie jego powierzchni stałymi elementami wykończenia choćby pokrycia podłogowego i siłami przenoszonymi np. od konstrukcji dachowej, a w przypadku gospodarczego wykorzystania poddasza, również obciążeniem użytkowym. W stropach nad najwyższą kondygnacją niezwykle ważne będzie zapewnienie skutecznej izolacji ciepłochronnej oraz zabezpieczenia przed jej zawilgoceniem, co często łączone jest z ochroną przed hałasem wywołanym przez intensywne opady deszczu spadającego na pokrycie dachowe.

Oprócz wymagań technicznych przy wyborze stropu nad parterem możemy brać pod uwagę możliwości rozbudowy domu zależnie od przewidywanej formy jego wykorzystania, co powinniśmy uwzględnić decydując o rodzaju stropu.

Stropy żelbetowe z ociepleniem

Ocieplenie stropu żelbetowego w budynku gospodarczym
Ocieplenie stropu żelbetowego w budynku gospodarczym (fot. Pfleiderer)

Strop żelbetowy ma z reguły znacznie większą nośność niż strop drewnianych, co pozwali w przyszłości wykorzystać je jako strop pod użytkowym poddaszem. W domach parterowych rola takiej przegrody sprowadza się głównie do odizolowania strefy ogrzewanej domu od nieogrzewanej, zatem najważniejszą jej własnością będzie wysoka ciepłochronność. Ze względu na typowy sposób wykończenia powierzchni sufitu tynkiem, niezbędną izolację paroszczelną trzeba przenieść na strych umieszczając folie na wyrównanej powierzchni betonowej stropu. Na warstwie folii można rozłożyć izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu o grubości zapewniającej przenikalność nie większą niż 0,15 W/m2K.

Ponieważ po warstwie termoizolacji nie powinno się chodzić, użytkowe przystosowanie strychu wymaga ułożenie podłogi w sposób identyczny jak na stropach drewnianych, poprzez np. utworzenie rusztu drewnianego z przykryciem deskami. Przy zastosowaniu do ocieplenia styropianu jego powierzchnie lepiej przykryć ok. 4 cm jastrychem, co zapewnia sztywność podłoża i uchroni przed zagnieżdżeniem się gryzoni.

Również na takim strychu należy zapewnić wentylację, która umożliwi cyrkulację powietrza odprowadzając wilgoć przenikającą w pewnym stopniu z ogrzewanych pomieszczeń.

Stropodach nad parterem

Termoizolacja dachu płaskiego odwróconego dedykowanym styropianem lub płytami XPS
Termoizolacja dachu płaskiego odwróconego dedykowanym styropianem lub płytami XPS (fot. Termo Organika)

Alternatywną formą przykrycia domu parterowego może być dach płaski pełniący również funkcję stropu. Jednak możliwość skorzystania z takiego rozwiązania mogą wykluczać lokalne ustalenia urbanistyczne określone w MPZP lub w indywidualnych wymaganiach WZiZT. W praktyce dachy takie najczęściej dopuszczalne są na terenach miejskich i pozwalają na użytkowe wykorzystanie powierzchni dachowej.

Dachy płaskie mają najczęściej monolityczna konstrukcję żelbetową lub utworzoną z prefabrykowanych płyt otworowych albo w formie stropu gęstożebrowego.

Widok fragmentu tzw. dachu zielonego w zabudowie miejskiej
Widok fragmentu tzw. dachu zielonego w zabudowie miejskiej (fot. Dörken Delta Folie)

Wykonanie w technologii "dachu odwróconego" niezwykle skutecznie chroni izolację przeciwwodną przed uszkodzeniem czy starzeniem się, a odporne na wodę ocieplenie zapewnia dobrą ochronę przed stratami energii. Taki system pokrycia dachu płaskiego wymaga utworzenia obramowania w postaci murku - attyki, która zapobiega rozjeżdżaniu się warstw. Jako warstwę hydroizolacyjną i jednocześnie paroszczelną standardowo tworzy dwuwarstwowe pokrycie z papy termozgrzewalnej, a izolację cieplną zapewnia układane dwuwarstwowo płyty z polistyrenu ekstradowanego XPS o grubości co najmniej 20 cm. Zabezpieczenie przed oderwaniem ocieplenia, a także utworzenie pożądanej warstwy pokryciowej umożliwiają różne rozwiązania materiałowe w postaci nawierzchni żwirowych, z płyt kamiennych lub betonowych, bądź warstwy ziemi pozwalającej na uprawę roślin.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Stemplowanie żelbetowego stropu prefabrykowanego w budynku jednorodzinnym (fot. Firma Uciechowski)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!