Wykonanie elewacji z desek włóknocementowych

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie elewacji z desek włóknocementowych

Elewacja z desek to rozwiązanie modne i pojawiające się w wielu projektach domów nowoczesnych. Niestety, drewno jest kosztowne i wymaga systematycznej konserwacji. Dlatego producenci nie ustają w poszukiwaniach materiału, który łączyłby jego atrakcyjny wygląd z trwałością i brakiem konieczności ciągłej pielęgnacji.

aktualizacja: 2019-08-19 12:51:10
Shera

Takim materiałem są włóknocementowe deski elewacyjne SHERA. Ekologiczne, niepalne, odporne na warunki atmosferyczne, grzyby, pleśń, szkodniki, uderzenia. Łatwe w montażu, niewymagające konserwacji, o trwałości określanej na 50 lat! I co najważniejsze - do złudzenia przypominające egzotyczne drewno. I to nie tylko kolorem, ale i wyrazistą, głęboką fakturą odciśniętą na ich powierzchni.

Deski włóknocementowe powstają z cementu portlandzkiego, włókien celulozowych i włókien polialkoholu winylowego. Cement odpowiada za ich wytrzymałość, zaś włókna pełnią funkcję zbrojenia. W procesie produkcji kolejne, bardzo cienkie warstwy zbrojonej masy są nanoszone jedna na drugą i utwardzane za pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury. Wytwarzana w ten sposób deska wykazuje dużą odporność na mróz, opady, promieniowanie UV. Nie ulega zniekształceniom ani korozji, a jej właściwości nie zmieniają się z upływem czasu.

Gdy chodzi o obróbkę - można ją ciąć piłą ręczną lub pilarką tarczową. Stosuje się tarcze z zębami z węglików spiekanych lub diamentowe tarcze bez zębów. Powstający pył należy bezzwłocznie usunąć z powierzchni deski, aby uniknąć powstania przebarwień. W czasie cięcia nie wolno używać wody.

Deski elewacyjne, także te z włóknocementu, układa się na ścianach dwuwarstwowych ocieplanych metodą lekką suchą. Izolację termiczną i okładzinę elewacyjną podtrzymuje tu ruszt drewniany lub aluminiowy, mocowany do ściany przy użyciu śrub i kołków. Ocieplenie układa się między jego listwami. Okładzina elewacyjna zabezpiecza je przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Między nią a termoizolacją pozostawia się szczelinę wentylacyjną - w ten sposób powstaje tzw. fasada wentylowana. Tą metodą można ocieplić i estetycznie wykończyć wszelkie ściany: nowe, stare, murowane, drewniane...

Izolacja metodą lekką suchą
Izolację termiczną i okładzinę elewacyjną podtrzymuje ruszt drewniany lub aluminiowy, mocowany do ściany przy użyciu śrub i kołków.

Podczas mocowania desek SHERA do konstrukcji drewnianej lub aluminiowej należy przestrzegać kilku zasad:

  • Montaż za pomocą wkrętów bez nawiercania stosuje się, gdy punkt mocowania znajduje się więcej niż 50 mm od krawędzi deski. Jeżeli ta odległość jest mniejsza, otwór na wkręt trzeba wywiercić. Minimalny odstęp pomiędzy krawędzią deski i wkrętem wynosi 20 mm. Wkręty wprowadza się w drewniany stelaż konstrukcyjny na co najmniej 30 mm.

    Minimalny odstęp pomiędzy krawędzią deski i wkrętem wynosi 20 mm


  • Deski wolno przybijać gwoździami, jeżeli punkt mocowania znajduje się dalej niż 50 mm od ich krawędzi. Jeśli odległość jest mniejsza, należy wykonać otwór wstępny za pomocą wiertarki. Wkręty i gwoździe stosowane do montażu desek SHERA muszą być odporne na korozję (zalecamy wkręty ze stali nierdzewnej A2).
     Deski wolno przybijać gwoździami, jeżeli punkt mocowania znajduje się dalej niż 50 mm od ich krawędzi.


  • Maksymalny rozstaw łat pionowych nie powinien przekraczać 600 mm. Minimalna grubość łaty to 20 mm, minimalne wymiary łat środkowych 50×40 mm, łat skrajnych i narożnikowych 75×40 mm.

  • Montaż desek rozpoczyna się od dołu ściany. Właściwą wentylację fasady i ochronę przed gryzoniami zapewniają okapowe profile wentylacyjne. Deski układa się z 30 mm zakładem. Stosowane w miejscach ich łączenia systemowe taśmy PVC chronią podkonstrukcję przed wnikaniem wody. Krawędzie desek powstające po przecięciu zabezpiecza się farbą zaprawkową.

Informacje na temat deski elewacyjnej SHERA oraz dystrybutorów: http://shera.com.pl/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny