Nowy trend na polskich elewacjach

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowy trend na polskich elewacjach

Okładziny imitujące tekstury popularnych materiałów tj. drewno, cegła, beton czy kamień są dostępne od przeszło dekady. Jednak, dopiero od kliku lat możemy zaobserwować ich powszechne zastosowanie na wielu domach jednorodzinnych. Coraz większą popularność zyskują proporcjonalnie wraz ze wzrostem cen usług wykonawczych.

aktualizacja: 2019-10-07 12:47:22

Ceny okładzin elewacyjnych od wielu lat utrzymują się na podobnym poziomie nieznacznie korygowanym przez inflację, czego nie można powiedzieć o kosztach usług budowlanych, które w ostatnim czasie wzrosły nieproporcjonalnie do wzrostu gospodarczego oraz wynagrodzeń Polaków. Wysokie ceny usług w sposób naturalny eliminują z rynku rozwiązania oparte na pracy ludzkich rąk zastępując ją rozwiązaniami technicznymi, maszynami czy systemowymi rozwiązaniami, gdzie gro czynności zostało przeniesionych na zoptymalizowane linie produkcyjne.

Stojąc przed wyborem zastosowania najodpowiedniejszego materiału dekoracyjnego musimy wziąć pod uwagę jego cenę, wartość usługi montażu oraz jego trwałości, gdyż przyszły remont lub jego późniejsza wymiana będzie dla nas wydatkiem, który warto uwzględnić na wstępie naszej inwestycji.

Okładziny elewacyjne imitujące deskę, beton architektoniczny, kamień czy cegłę klinkierową wydają się spełniać te trzy kryteria, dzięki którym nasz dom nie tylko zyska nowoczesny i estetyczny wygląd na lata, ale pomoże zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Imitacja deski elewacyjnej TABULO

Imitacja deski elewacyjnej TABULO jest bardzo łatwa w montażu a ściany, na których została wykorzystana po raz pierwszy (2012 r.)  wyglądają niemal identycznie, jak w dniu ich przymocowania. Aby cieszyć się drewnianymi wstawkami na naszej elewacji wystarczy za pomocą kleju dyspersyjnego TERMOLEP-D przykleić elastyczną okładzinę do warstwy zbrojącej elewacji i ściana  gotowa.

Z kolei, w przypadku zastosowania drewna naturalnego należy wykonać wnękę o głębokości legara nośnego i deski, tak aby po jej zamontowaniu zlicować się ze ścianą wykończoną np. tynkiem strukturalnym. Takiemu rozwiązaniu należy poświęcić nieporównywalnie większą ilość czasu a wykonanie wnęki zmniejszy warstwę izolacji, co pogorszy bilans energetyczny budynku.

Przyklejanie deski dekoracyjnej TABULO
Przyklejanie deski dekoracyjnej TABULO
Klej zbiera się za pomocą mokrej szmatki owiniętej wokół palca, jednocześnie formując półokrągłe wgłębienie w fudze.
Klej zbiera się za pomocą mokrej szmatki owiniętej wokół palca, jednocześnie formując półokrągłe wgłębienie w fudze.

Drewno naturalne w przyszłości będzie wymagać konserwacji. Pociągnie to za sobą dodatkowe koszty szczególnie w miejscach niedostępnych z ziemi lub drabiny. Okładzina imitująca nie będzie w stu procentach przypominać drewna naturalnego, ale różnica jest widoczna do 2-3m odległości od ściany. Powyżej tej odległości tylko specjalista będzie w stanie zauważyć różnicę. Bardzo popularnym rozwiązaniem  na uzyskanie imitacji deski jest zastosowanie odbitej struktury słojów na gładkim tynku za pomocą silikonowych matryc. Rozwiązanie to zawdzięcza swoje częste zastosowanie głównie ze względu na niższą cenę kompletu materiałów.

Tańsze rozwiązanie przeważnie posiada ukrytą wadą, którą trudno jest dostrzec wybierając dane rozwiązanie w sklepie budowlanym. Zasadniczą różnicą między obiema technologiami jest nie tylko sposób wykonania, lecz fakt, że deska Tabulo w całości wykonana jest przez producenta i jej elegancki wygląd - w przeciwieństwie do desek odciskanych - nie jest uzależniony od zdolności wykonawcy.

Elewacja wykonana z elementami TABULO
Elewacja wykonana z elementami TABULO

Kolor jak i struktura okładziny są poddane kontroli jakości w przyzakładowym laboratorium, gdzie uzyskanie odpowiedniej barwy desek odciskanych, ich naturalnych przemazów i nieregularnej struktury słoja, w całości oddajemy w ręce wykonawcy nie mając żadnej gwarancji jego prawidłowego wykonania. Dodatkowo, elastyczna deska jest bardzo odporna na uderzenia a w miejscu przypadkowego uszkodzenia pojawi się co najwyżej wgłębienie. Z kolei, w przypadku desek odbijanych, gdzie kolor uzyskuje się za pomocą cieniutkiej warstwy bejcy, każde uszkodzenie będzie widoczne jako biały odprysk.

Przydatny link:

KLINKIERO - okładzina imitująca cegłę

Nowością na rynku jest okładzina imitująca cegłę. Takie rozwiązanie można już było wcześniej zaobserwować w postaci pojedynczych płytek elastycznych, gdzie klej dyspersyjny imituje fugę pomiędzy cegiełkami. Jednak, od niedawna możemy przyklejać kilkanaście cegieł na raz bez potrzeby formowania fugi. Takie rozwiązanie przedstawiła firma KOSBUD na Targach Budma 2019 za co została uhonorowana złotym medalem targowym. 

KLINKIERO - okładzina imitująca cegłę na elewacji

Okładzina imitująca klinkier dostępna jest na rynku pod nazwą KLINKIERO i występuje w panelach 101 cm x 61 cm i 89 cm x 61 cm oraz w rolkach 0,96 m x 3 m i 1,1 m x 3 m. Zastosowanie tego typu materiału skraca prace wykonawcze do minimum i w chwili obecnej nie istnieje technologia, dzięki której możemy uzyskać efekt ceglastej ściany w tak krótkim czasie. 

Stosując okładzinę KLINKIERO nie tylko oszczędzamy czas, ale również możemy ją zastosować w miejscach, gdzie z przyczyn technicznych użycie naturalnych płytek klinkierowych nie jest możliwe np. przez wysoki ciężar.

Najlepszym przykładem są domy pasywne, w których warstwa izolacyjna dochodzi do 30 cm grubości a zastosowanie łączników mechanicznych pogorszy parametry izolacyjne przegrody tworząc mostki termiczne. Lekkość okładzin ok 5 kg/m² daje nam możliwość przyklejenia jej gdzie tylko chcemy bez obawy na oberwanie się całej warstwy izolacji budynku. Jeżeli ściana elewacji nie może być zbytnio obciążona efekt cegły łatwo jest wykonać za pomocą szablonu. Na warstwę zbrojącą naklejamy szablon o grubości ok. 1mm, po czym nanosimy barwiony w masie gładki tynk silikonowy.

Po oderwaniu szablonu pozostają same płytki a zaklejone miejsce staje się fugą. Metoda łatwa i niedroga, ale cegły wyglądają bardzo płasko i są pozbawione trójwymiarowości. Oczywiście trwałość cegieł klinkierowych jest nieporównywalnie wyższa niż elastycznych okładzin, dlatego zalecane jest odświeżenie elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej co 5-6 lat, aby elewacja odzyskała świeży wygląd.

Przyklejanie okładziny imitującej cegłę na elewacji
Przyklejanie okładziny imitującej cegłę na elewacji
Wykańczanie okładziny imitującej cegłę na elewacji
Wykańczanie okładziny imitującej cegłę na elewacji

Przydatny link:

Elastyczny beton architektoniczny STONO

W dobie popularności loftowego designu oprócz cegieł najpopularniejszym wykończeniem ścian jest beton architektoniczny. Podobnie jak w przypadku cegieł możemy go wykonać na kilka sposobów mocując cienkie płyty betonowe za pomocą kleju lub przy użyciu łączników mechanicznych, nanosząc tynk imitujący strukturę betonu lub nakleić okładzinę. Tynk nakładany nie odzwierciedla betonu tak jak płyty czy okładziny natomiast montaż betonowych płyt wymaga zatrudnienia płytkarza, który przymocuje je do ściany używając tradycyjnych klejów oraz pylących maszyn tnących.

Aranżacje przy użyciu elastycznego betonu architektonicznego STONO
Aranżacje przy użyciu elastycznego betonu architektonicznego STONO
Aranżacje przy użyciu elastycznego betonu architektonicznego STONO

Elastyczny beton architektoniczny STONO mocujemy za pomocą kleju dyspersyjnego a docinki wykonujemy zwykłym stalowym nożykiem. Okładzina STONO wyróżnia się również kilkoma wielkościami formatu gdzie największy z nich ma wymiar 1,2 m x 3 m. Tak wielkie płyty nie występują w przypadku płyt cementowych a montaż największych dostępnych na rynku, z uwagi na wielki ciężar własny, wymaga od wykonawcy użycia bardzo specjalistycznych narzędzi oraz zaangażowania kilku pomocników do ich transportu i przymocowania.

Elastyczny beton architektoniczny STONO na elewacji
Elastyczny beton architektoniczny STONO na elewacji - układanie
Elastyczny beton architektoniczny STONO na elewacji

Przydatny link:

Przyszłość elastycznych okładzin imitujących

Obserwujemy ciągły wzrost zastosowań elastycznych okładzin imitujących, na które producent udziela 6-letniej gwarancji a ich prosty montaż oraz brak potrzeby wykorzystywania specjalistycznych narzędzi do montażu, skłania inwestorów do szerszego zastosowania. Ich nieograniczone możliwości aranżacyjne np. okrągłe ściany czy trudno dostępne kominy gwarantują im niezagrożoną pozycje wśród materiałów budowlanych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny